20 Ekim 2017

Film Yapımı ile ilgili 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Cennet Sineması (Cinema Paradiso)

Yapım Yılı: 1988

Yönetmen: Giuseppe Tornatore

Oyuncular: Philippe Noiret, Enzo Cannavale, Antonella Attili, Isa Danieli

IMDB: 8.5/10

Salvatore, ünlü bir yönetmendir. Bir arkadaşının ölüm haberini alır ve 30 yıl sonra doğduğu kasabaya döner. Kasabada eski anıları canlanan Salvatore, Cinema Paradiso isimli sinemada çalışan Alfred ile olan ilişkilerini, onun sinema konusunda anlattıklarını hatırlar. Salvatore, Alfred’in anısı sayesinde sinemaya olan tutku ve bağlılığını yeniden keşfeder. Film, 1989 yılında Cannes Film Festivalinde Jüri Özel Ödülünü ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscarını kazanmıştır.

Sunset Bulvarı (Sunset Blvd.)

Yapım Yılı: 1950

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson

IMDB: 8.5/10

Başı borçlarıyla dertte olan ve kimseye senaryolarını satamayan Joe, alacaklılarından kaçmak için Sunset Bulvarında bir eve sığınır. Evin sahibi ise Norma Desmond adındaki ünlü bir aktristir. Desmond, eski ününü kazanmak için kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır.

Persona

Yapım Yılı: 1966

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook, Gunnar Björnstrand

IMDB: 8.1/10

Yönetmenin en aykırı ve şaşırtıcı kabul edilen filmi olan Persona, David Lynch’in Mulholland Çıkmaz’ında esinlendiği film olma özelliği de taşıyor.

Psikolojik rahatsızlığı sebebiyle insanlarla iletişim kurmayı bırakan bir aktris ile onun bakımını üstlenen hemşiresi arasındaki ilişkiyi ve karakterlerinin birbirlerininki içinde yok oluşunu anlatıyor. Film, tüm olumlu ve olumsuz eleştirilerin sonucunda sinemada kuralları koyan bir sinema anlatısı olarak kabul edilmiştir.

8 ½

Yapım Yılı: 1963

Yönetmen: Federico Fellini

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Claudia Cardinale, Sandra Milo

IMDB: 8.1/10

Ünlü yönetmen Guido Anselmi, sanatını ve yaşamını etkileyen kişisel ve yaratıcılık süreciyle ilişkili bir kriz dönemindedir. Yaşamına bir anlam vermekte zorlanan yönetmen, yeni bir film üzerinde çalışsa da bir türlü filmin çekimine başlayamamaktadır. Film, bu kriz sürecinde yönetmenin yaşadıkları ve yeni filminin değişen seyrini anlatıyor.

Amatör (Camera Buff)

Yapım Yılı: 1979

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Oyuncular: Jerzy Stuhr, Malgorzata Zabkowska, Ewa Pokas, Stefan Czyzewski

IMDB: 8.0/10

İlk çocuğunun doğumunu çekebilmek için kamera alan Filip, film çekmenin büyüsüne kapılır ve aldığı kamera tüm hayatını etkiler. Kısa süre içinde başarılı ve ünlü olan Filip, zamanla kazandıklarını kaybetmeye başlar. Film, Moskova Uluslararası Film Festivali Büyük Ödülünü ve Fibresci’yi kazanmıştır.

https://youtu.be/9zvDIV_DLFc

Ed Wood

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Martin Landau, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette

IMDB: 7.9/10

Ed Wood’un en fazla tanınan filmlerini çektiği dönemin ve film yapma konusundaki hırsının anlatıldığı film, yönetmenin yaşamından dönemsel ayrıntılara da yer vermektedir.

Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance))

Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Alejandro G. Inarritu

Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough

IMDB: 7.8/10

Raymon Carver, geçmişte ikonik bir süper kahramanı canlandırmaktadır; ancak zamanla sahip olduğu popülerliği kaybeder. Bu süreçte kariyerinin yanı sıra ailesiyle ilişkisinde bozulmalar ve kendisiyle olan savaşı da başlar. Film Carver’in hayatını tekrar yoluna koymaya karar verişini ve sonrasında yaşadıklarını anlatmaktadır.

Kahire’nin Mor Gülü (The Purple Rose of Cairo)

Yapım Yılı: 1985

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Mia Farrowi Jeff Daniels, Danny Ailleo, Irving Metzman

IMDB: 7.7/10

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan büyük ekonomik buhran sırasında kendi yaşamının yüküyle baş edemeyen ve çaresizce bir kaçış yolu arayan Cecilia, sığınak olarak sinema salonunu seçer. Kahire’nin Mor Gülü’nü sekizinci defa izlediği gün, filmin başrol oyuncusu Tom Baxter Cecilia ile konuşmaya başlar ve Baxter perdeden atlayarak Cecilia’nın yanına gelir. Tom, arkadaşlarının tüm ısrarına rağmen filme geri dönmez bu da hem diğer oyuncular hem de yapım şirketi için sorun olmaya başlar.

Mayıs Sıkıntısı

Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Emin Ceylan, Muzaffer Özdemir, Fatma Ceylan, Emin Toprak

IMDB: 7.5/10

Küçük bir kasabada, her zamankinden daha sıcak ve sıkıntılı bir mayıs ayıdır. İnsanların yaşamları tüm sıradanlığı ve monotonluğuyla akıp gitmektedir. Huzurlu ve sakin kasaba yaşantısı, kasabaya film çekmek için gelen Muzaffer’in gelişiyle değişecektir.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Ahmet Uluçay

Oyuncular: Boncuk Yılmaz, Ahmet Uluçay, İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Gülayşe Erkoç

IMDB: 8.0/10

Köylerine yakın olan Tavşanlı kasabasında bir karpuz satıcısının yanında çalışan Recep ve bir berberin yanında çıraklık yapan Mehmet, sinemaya karşı büyük bir tutku beslemektedirler. Film, geceleri köydeki evlerinin ahırında film projeksiyon makinesi yapmaya çalışan iki çocuğun hayatının hem hayalleri hem de Nezihe ve iki kızının köylerine taşınmasıyla geçirdiği değişimini anlatıyor.

BONUS

Neden Tarkovski Olamıyorum

Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Murat Düzgünoğlu

Oyuncular: Tansu Biçer, Vuslat Saraçoğlu, Esra Kızıldoğan, Menderes Samancılar

IMDB: 6.3/10

Altın Koza Film Festivali’nde gösterilen ve ulusal yarışma bölümüne alınan Neden Tarkovski Olamıyorum, film içinde film çekmenin hikayesini anlatıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.