23 Ocak 2024

10 Maddede Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieslowski

Vahide Zeynep Güzel

~4dk

“Dünyayı değiştirecek olan filmler değil, o filmleri izleyen insanlardır.”

Krzysztof Kieslowski, 1941 yılında Polonya’nın başkenti Varşova’da dünyaya geldi. Tüberküloz hastası babasına tedavi bulabilmek için kentten kente gezen Kieslowski’nin çocukluğu kolay geçmedi ve bu şekilde halkı, hayatlarını gözlemleyerek yetişti.

kieslowski 1972
Kaynak: Wikipedia

Yönetmenin kendi deyimiyle “canı yanan bir toplumda” büyümesi onun yönetmen kişiliğinin oluşmasına neden olan temel taşlardan olmuştur. Özellikle “Gerçek problemlerimiz olduğu için hayali olanları aramıyoruz” ifadesi sanatını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Kieslowski başlarda itfaiyeci olmak istese de önce Tiyatro Teknisyenleri Okulu’na ardından da Polonya sinemasının bel kemiği olan Lodz Sinema Okulu’na giderek yönetmenliğe giden yolda büyük bir adım atar.

Yönetmenliğe ilk olarak belgesel ve kısa film çekimleriyle başlayan Kieslowski, ölümüne dek 16 belgesel, 10 sinema filmi çekti. Ayrıca yönetmen, kendisinin yönetmediği 3 sinema filmi de yazmıştır.

1980 yapımı Gadajace Glowy (Konuşan Kafalar) adlı 16 dakikalık kısa belgesel, Kieslowski’nin en dikkat çeken filmleri arasında yerini almaktadır. En gencinden en yaşlısına kadar adım adım insanların kim olduğu, hayattan neler beklediği sorulmaktadır. Kısa belgesel isabetli sorularıyla dönemin siyasi atmosferinin bireyler üzerinde ki etkisi ve insani durumları gün yüzüne çıkarmaktadır.

Dekaloglar, Kieslowski’nin sinemaya armağan ettiği on etkileyici hikayedir. Tanrı’nın Musa’ya gönderdiği “10 Emiri’nden” yola çıkarak 1988 yılında Polonya televizyonu için çektiği on parçalık televizyon dizisidir.

Kieslowski’nin ünlü uzun metraj filmlerinden bazıları:

  • Personel (1975)
  • Amator (1979)
  • Sonu Yok (1985)
  • Kör Talih (1987)
  • Dekalog (1988)
  • Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)
  • Veronique’nin İkili Yaşamı (1991)
  • Üç Renk: Mavi (1993)
  • Üç Renk: Beyaz (1994)
  • Üç Renk: Kırmızı (1994)
kieslowski
Kaynak: Wikipedia

“İnsanlar hep aynı yani umutsuz, yaşama uyum sağlayamayan, aşk acıları içinde kıvranan ve aynı şekilde doğan ve ölen yaratıklar…”

Krzysztof KIeslowskI

Kieslowski, kariyeri boyunca Altın Aslan, Bağımsız Ruh En İyi Yabancı Film Ödülü, En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü, Cannes Film Festivali Jüri Ödülü, Sonning Ödülü, Goya En İyi Avrupa Filmi Ödülü, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yabancı Film Ödülü, Robert Award for Best Foreign Film, Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü, Bodil En İyi Yabancı Film Ödülü gibi toplamda 70 ödül kazandı ve 33 adaylığın da sahibi oldu.

Kieslowski, yaşamının son zamanlarında film yapmayı bıraktığını söylemesine rağmen ölümünden hemen önce Cennet, Cehennem ve Araf adlı üçlemeye başladığı biliniyordu.Ölümünün ardından da üç filmin senaryosu 3 farklı yönetmene verildi.

kieslowski mezartaşı
Kaynak: Wikipedia

Sinemanın şairi olarak adlandırılan Kieslowski, 1996 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu 54 yaşında yaşamını yitirdi.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Vahide Zeynep Güzel

Vahide Zeynep Güzel

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.