15 Nisan 2022

Siyasi Liderler Hakkında Çekilmiş En İyi 10 Biyografik Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Gandhi, 1982

John Briley’in senaryosunu yazdığı, Richard Attenborough’un yönettiği Gandhi, Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri Mohandas Karamçand Ghandi’nin hayatını konu alıyor.

Aralarında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo da olmak üzere toplam 8 dalda Oscar ödülü kazanan filmde, Gandhi’yi, film ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü kazanan, Ben Kingsley canlandırıyor.

IMDB Puanı: 8.1 / 10


JFK, 1991

Oliver Stone’nin yönettiği ve Zachary Sklar ile birlikte senaryosunu yazdığı JFK, John F. Kennedy suikastına yol açan olayları ve suikast sonrasında yaşanan gelişmeleri anlatıyor.

En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Film Düzenleme dallarında Oscar ödülü kazanan film, Oliver Stone’nin Amerikan başkanlarını konu alan üç filminden (JFK, W. ve Nixon) en başarılısı kabul ediliyor.

IMDB Puanı: 8 / 10

The King’s Speech (Zoraki Kral), 2010

Tom Hooper’in yönettiği Zoraki Kral, VI. George’nin kekemeliğinin üstesinden gelmek için bir konuşma terapistiyle çalışmaya başlamasını, terapistle kurduğu dostluğu ve kardeşinin tahttan çekilmesinin ardından II. Dünya Savaşı’nın başında radyoda yaptığı konuşmayı anlatıyor.

On iki dalda Akademi, yedi dalda Altın Küre ve on dört dalda BAFTA ödülüne aday olan film, dört dalda Akademi ve yedi dalda BAFTA ödülü kazandı.

IMDB Puanı: 8 / 10

The Last Emperor (Son İmparator), 1987

Bir Bernardo Bertolucci filmi olan Son İmparator, Qing Hanedanı’nın son imparatoru Puyi’nin yaşam öyküsünü anlatıyor. Çin hükümetinin ilk kez Yasak Şehir’de film çekimine izin verdiği Son İmparator; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Montaj ve En İyi Ses olmak üzere dokuz Oscar Ödülü kazandı.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Malcolm X, 1992

Spike Lee’nin yönettiği ve Malcolm X’i Denzel Washington’un canlandırdığı film, Alex Haley’in The Autobiography of Malcolm X kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

The Last King of Scotland (İskoçya’nın Son Kralı), 2006

Kevin Mcdonald’ın yönettiği film, 1970’li yıllarda, Uganda’da gerçekleştirilen ihtilalin ardından ülkenin yönetimini ele alan General İdi Amin’in ve gönüllü çalışmak için ülkeye gelen İskoçyalı doktor Nicholas Garringan’ın yaşamından bir kesit aktarıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Frost / Nixon, 2008

Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Peter Morgan’ın aynı isimli tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanmıştır.

İngiliz TV programcısı David Frost’un Watergate sonrasında Eski ABD başkanı Richard Nixon ile yaptığı televizyon röportajını anlatan filmde, Nixon’u Frank Langella ve Frost’u Michael Sheen canlandırıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Milk, 2008

Gus Van Sant’ın yönettiği Milk, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı ve LGBTİ+ aktivisti Harvey Bernard Milk’in yaşamına odaklanıyor.

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Invictus (Yenilmez), 2009

Clint Eastwood’un yönettiği film, Güney Afrika Cumhuriyeti başkanı Nelson Mandela’nın Güney Afrika’da düzenlenen 1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca yaşadıklarını konu alıyor.

Filmde Mandela’yı Morgan Freeman, Güney Afrika ragbi takımının kaptanını ise Matt Damon canlandırıyor.

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Lincoln, 2012

Bir Steven Spielberg filmi olan Lincoln, eski ABD başkanı Abraham Lincoln’un hayatını yazan Doris Kearns Goodwin’in kitabının bir bölümünden uyarlanmıştır.

Film, Lincoln’un yaşamının son dört ayını anlatıyor.

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.