2 Ocak 2018

Yetişkinler için En İyi 10 Çizgi Dizi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Sıralamada çizgi dizilerin IMDB puanları göz önüne alınmıştır.

Rick & Morty (IMDB: 9.3/10)

2013 yılında başlayan, Justin Roiland ve Dan Harmon’un yapımcılığını üstlendiği Rick and Morty, alkolik bilim insanı Rick ile birlikte boyutlar arası yolculuklar yaptığı torunu Morty’nin maceralarını anlatıyor.

rick and morty

Avatar: Son Havabükücü (IMDB: 9.2/10)

2003 ile 2008 yılları arasında yayınlanan Avatar: Son Havabükücü, kaderini Avatar olarak gerçekleştirmesi gereken bir gencin dünyayı kurtarmak ve barışı getirmek için girdiği arayışı ve maceralarını konu alıyor.

avatar the last airbender

Batman: the Animated Series (IMDB: 9.00/10)

Batman efsanesinin devamı olarak hazırlanan çizgi dizi, toplam 12 dalda Emmy Ödülleri’nde aday gösterilmiş ve 3 ödül kazanmıştır. Warner Bros. Animation tarafından hazırlanan Batman, 1992 ile 1995 yılları arasında yayımlanmıştır.

batman the animated series

The Simpsons (IMDB: 8.8/10)

Matt Groening tarafından hazırlanan The Simpsons; orta sınıf bir Amerika ailesi olan Simpsonlar üzerinden Amerikan kültürünü ve toplumunu eleştirel bir şekilde anlatmaktadır.

İlk yayınlandıkları 1989 yılından itibaren 25 Primetime Emmy Ödülü, 26 Annie Ödülü ve 1 Peaboy Ödülü kazanan The Simpsons, en uzun süredir yayında olan Amerikan sit-comudur.

Archer (IMDB: 8.7/10)

Adam Reed tarafından hazırlanan ve 2009 yılında yayınlanmaya başlayan Archer, özellikle 80’li yılların çizgilerini taşımasıyla ilgi çeken çizgi dizilerden biri. Polisiye türündeki dizide, ajan Sterling Archer’in maceraları anlatılıyor.

South Park (IMDB: 8.7/10)

1997 yılında yayınlanmaya başlayan South Park, The Simpsons ve Arthur’un ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde en uzun süredir yayınlanan çizgi dizidir. Dört çocuğun merkezde tutularak genellikle gerçeküstü olayların yer aldığı maceraların anlatıldığı South Park, iki boyutlu çizim tekniğiyle diğer çizgi dizilerden ayrılmaktadır.

south park

Futurama (IMDB: 8.5/10)

1999 ile 2013 yılları arasında yayınlanan Futurama’nın yaratıcısı Matt Groening’dir. Emmy Ödüllü çizgi dizi, pizza dağıtıcısı Philip J. Fry’ın 21. yüzyılın başında dondurulup 3000 yılında uyanmasıyla başlayan maceralarını anlatır.

futurama

Family Guy (IMDB: 8.2/10)

Seth MacFarlane tarafından hazırlanan ve 1998 yılında yayınlanmaya başlayan Family Guy, Griffin ailesini konu alır. Teması The Simpsons ile paralellik gösteren çizgi dizi, 12 Primetime Emmy Ödülü’ne ve 11 Annie Ödülü’ne aday gösterilmiş ve her ikisinden de üçer ödül kazanmıştır. Family Guy, aynı zamanda bir Golden Reel Ödülü sahibidir.

family guy

Beavis and Butt-Head (IMDB: 7.5/10)

90lı yılların kült yapımlarından biri kabul edilen Beavis and Butt-Head, 1993 ile 2011 yılları arasından yayınlanmıştır. Çizgi dizi, Amerika’nın en tehlikeli ikilisinin kanundan kaçmak için yollara düşmesini konu alıyor.

bevies and butt-head mtv

American Dad! (IMDB: 7.4/10)

2005 yılında yayınlanmaya başlayan American Dad!’in yaratıcıları Family Guy’ın yaratıcısı Seth MacFarlane ile eski Family Guy yazarları Mike Barker ve Matt Weizman’dir. Dizi, CIA ajanı Stan Smith ve ailesini anlatır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.