2 Kasım 2017

Bir Zamanlar Vahşi Vahşi Batı: Clint Eastwood

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Clinton Eastwood Jr. ya da Clint Eastwood, tüm dünyanın tanıdığı, efsanevi bir oyuncu olmasının yanı sıra çok sayıda başarılı filme imza atmış bir yönetmen, yapımcı ve besteci.

Oyunculuk kariyeri 50li yıllarda başlamış olsa da Sergio Leone’nin ünlü dolar üçlemesi olan A Fistful of Dollars, For a Few Dollars More ve The Good, The Bad and The Ugly filmlerindeki oyunculuğuyla dünya çapında ün kazanmıştır.

Bugüne kadar 70 sinema ve televizyon yapımında rol alan, 40’a yakın filmin yönetmenliğini yapmış, 40’ın üzerinde filmin yapımcılığını üstlenmiş ve 30 film müziğine imza atmıştır.

70li yıllardan itibaren oyunculuk ve yönetmenliği aynı anda ilerleten Clint Eastwood; Unforgiven (Affedilmeyen), Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek), Gran Torino ve J. Edgar gibi filmleri yönetmiştir.

Clint Eastwood, 1992 yılında hem yönetmenliğini yaptığı hem de oyuncu olarak yer aldığı Unforgiven (Affedilmeyen) filmiyle En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanmış ve aynı yıl En İyi Aktör dalında Oscar’a aday olmuştur. Unforgiven aynı zamanda En İyi Film dalında Oscar kazanmış ve Eastwood, Altın Küre Ödüllerinde En İyi Yönetmen ödülünü almıştır.

2005 yılında Million Dollar Baby filmiyle ikinci kez En İyi Yönetmen dalında Oscar ve Altın Küre kazanmıştır. Film aynı zamanda En İyi Film dalında Oscar almıştır.

Popüler kültüre ve savaşa dayalı dış siyasete karşı duran ve hükümet eleştirileriyle dikkat çeken Eastwood, Hollywood’un asi çocuklarından biri olarak da anılır.

Eastwood, 1997 yılında İngiliz Empire Dergisi’nin ‘Tüm Zamanların En Büyük 100 Film Yıldızı’ listesinde ikinci sırada yer almıştır.

American Sniper (Keskin Nişancı), 2015

J. Edgar, 2011

Gran Torino, 2008

Letters from Iwo Jima (Iwo Jima’dan Mektuplar), 2006

Flags of Our Fathers (Atalarımızın Bayrakları), 2006

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek), 2004

Mystic River (Gizemli Nehir), 2003

Midnight in the Garden of Good and Evil (İyi ve Kötü’nün Bahçesinde Gece), 1997

A Perfect World (Kusursuz Dünya), 1993

Bird (Kuş), 1988

Firefox (Firefox Harekatı), 1982

Bronco Billy, 1980

Eastwood’un yönetmenliğini üstlendiği filmlerden yalnızca bir kısmı.

The Good, The Bad and The Ugly

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.