30 Ocak 2020

Edebiyattan Beyazperdeye: 10 Uyarlama Türk Filmi

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Onlarca başarılı uyarlamanın arasından 10 tanesini seçmek elbette çok zor. Bu yüzden, Türk sinemasının farklı dönemlerinde çekilmiş filmlerden karma bir liste hazırlamaya çalıştık. 

Keyifli Seyirler…

Susuz Yaz, 1963

Necati Cumalı’nın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Susuz Yaz, Türk sinemasının gelmiş geçmiş en başarılı yapımlarından biri kabul ediliyor.

Metin Erksan‘ın yönettiği filmin başrol oyuncuları; Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan.

Film, ilk kez Berlin Film Festivali’nde gösterilmiş ve Altın Ayı kazanmıştır. Susuz Yaz, uluslararası ödül alan ilk Türk filmidir.

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Selvi Boylum Al Yazmalım, 1977

Selvi Boylum Al Yazmalım, Türk dünyasının en önemli yazarlarından edebiyatçı, çevirmen, gazeteci, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp isimli romanından uyarlanmıştır.

Filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz otururken başrol oyuncuları; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’dir.

IMDB Puanı: 8.6 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=jp7VfRRvwow

Zübük, 1980

Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Kartal Tibet. Başrollerini ise, Kemal Sunal, Nevra Serezli ve Kadir Savun paylaşıyor.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=qAuIvxRUB-0

Anayurt Oteli, 1987

Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan‘ın 1973 yılında yayımlanan ikinci kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmeni Ömer Kavur ve başrol oyuncuları ise; Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz’dır. 

Film Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ‘En İyi Yönetmen’, Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden ‘Yılın En İyi Türk Filmi’, Nantes Üç Kıta Festivali’nden ‘En İyi Aktör’ ve ‘Golden Montgolfiere’, Venedik Film Festivali’nden FIBRESCI ödülleriyle dönmüştür.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=guvNedeMEd8

Uçurtmayı Vurmasınlar, 1989

Feride Çiçekoğlu’nun aynı isimli kitabından Tunç Başaran tarafından uyarlanan filmin önemli oyuncuları; Ozan Bilen, Nur Sürer ve Füsun Demirel’dir.

IMDB Puanı: 8.4 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=PDQVQsEtzvM

Ağır Roman, 1997

2013 yılında aramızdan ayrılan Metin Kaçan’ın aynı isimli romanından uyarlanan Ağır Roman’ın yönetmeni, Mustafa Altıoklar. Filmin önemli rollerinde; Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel ve Mustafa Uğurlu yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Gölgesizler, 2009

Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli romanından uyarlanan Gölgesizler’in yönetmeni, Ümit Ünal. Filmin önemli rollerinde; Selçuk Yöntem, Hakan Karahan, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap ve Altan Erkekli yer alıyor.

Gölgesizler, Toptaş’ın ödüllü ilk romanı olma özelliği taşıyor.

IMDB Puanı: 6.7 / 10

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 2011

Barış Bıçakçı’nın 2004 yılında yayımlanan, aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni, 2012 yılında aramızdan ayrılan Seyfi Teoman. Filmin başrollerini ise, İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın paylaşıyor.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz, İstanbul Uluslararası Film ve Nuremberg Film Festivallerinden toplam 5 ödül kazanmıştır.

IMDB Puanı: 6.9 / 10

Yeraltı, 2012

Yeraltı, Fyodor Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar isimli romanının serbest bir uyarlamasıdır.

Zeki Demirkubuz’un hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği filmin başrollerinde; Engin Günaydın, Serhat Tutumluer ve Nihal Yalçın yer alıyor.

IMDB Puanı: 7.2 / 10

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, 2014

İlhami Algör’ün aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni, Çiğdem Vitrinel. Filmin önemli rollerinde; Erdal Beşikçioğlu, Sezin Akbaşoğulları, Erdin. Gülener ve Ege Aydan yer alıyor.

IMDB Puanı: 6.6 / 10

BONUS

Hababam Sınıfı, 1975

Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli eserinden, Ertem Eğilmez tarafından uyarlanmıştır. Serinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı’nı; Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle izlemiştir. Tüm filmlerin yönetmeni Ertem Eğilmez’dir. Ancak Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor’un yönetmeni Kartal Tibet’tir.

IMDB Puanı: 9.4 / 10

Not: Filmler yapım yılına göre sıralanmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.