20 Ekim 2017

10 Maddede Türk Sinemasına Yön Veren Yönetmen: Mustafa Altıoklar

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Filmleriyle Türkiye’nin en başarılı yönetmenleri arasında yer alan Mustafa Altıoklar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş ve Gazi Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programında yüksek lisansını tamamlamıştır.


Film sektöründe kariyeri 1989 yılında çektiği kısa filmlerle başlayan Altıoklar, üç yıl içinde çektiği beş kısa filmle çok sayıda ödül kazanmış ve sonrasında uzun metrajlı filmler çekmeye başlamıştır.

Türk sinemasında yeni bir dönemin başlangıcı kabul edilebilecek İstanbul Kanatlarımın Altında filmiyle sinema dünyasında büyük yankı uyandırmıştır.


Metin Kaçan’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan Ağır Roman filmi, Türkiye’nin en iyi 100 filmi arasında yer almıştır.

Altıoklar, Beyza’nın Kadınları filmiyle 2006 Uluslararası St. Petersburg Film Festivali’nde Bronz Grifon ödülüne layık görülmüştür.


Altıoklar, oyuncu ve yönetmen Sarp Levendoğlu’nun dayısıdır.

Filmlerinin pek çoğunun senaristliğini de yapmıştır.

Altıokların senaryo yazarlığını yaptığı yapımlar;

Emret Komutanım,
Yasak Elma,
Banyo,
Beyza’nın Kadınları,
Çınaraltı,
Lise Defteri,
O Şimdi Asker,
Artık Sevmeyeceğim,
Asansör,
Ağır Roman,
İstanbul Kanatlarımın Altında,
Denize Hançer Düştü ve
Çizgim’dir.

Altıoklar 3. Ankara Film Şenliği’nde Çizgim filmiyle Özel Mansiyon (1990), 5. Ankara Film Festivalinde Denize Hançer Düştü filmiyle ‘Umut Veren Yeni Yönetmen’ (1993) ve 11. Magazin Gazetecileri Derneği Ödüllerinde ‘En İyi Yönetmen’ (2003) ödüllerini almıştır.

Mustafa Altıoklar’ın yönettiği sinema ve televizyon filmleri ile dizilere Acayip Hikayeler, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Kelebek Çıkmazı, Beyza’nın Kadınları, Banyo, Üçüncü Türden Yakın İlişkiler, Lise Defteri, O Şimdi Asker, Asansör, Ağır Roman, İstanbul Kanatlarımın Altında ve Denize Hançer Düştü verilebilir.

Yönetmenliğin ve senaristliğin yanı sıra yapımcı ve oyuncu olarak da karşımıza çıkan Altıoklar’ın aktör olarak yer aldığı filmler ve diziler ise Ünye de Fatsa Arası, Komser Şekspir, Dansöz, Ağır Roman, İstanbul Kanatlarımın altında ve Emret Komutanım (I. Bölüm)’dır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.