28 Ağustos 2022

Hollywood’un En Sevilen Aktrislerinden Drew Barrymore ve Rol Aldığı En İyi 10 Yapım

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kısaca Drew Barrymore

Sinema oyuncusu anne ve babanın çocuğu olarak 22 Şubat 1975 tarihinde doğan Drew Barrymore, ilk rol aldığı filmlerden biri olan E.T. ile dünya çapında tanınmaya başlandı. Barrymore’nin kuşaklar boyu birçok oyuncunun yer aldığı ailesi, Hollywood Hanedanları arasında yer alıyor.

İşte; yapımcı, aktris ve yönetmen Drew Barrymore’nin rol aldığı en iyi 10 yapım:

Donnie Darko, 2001

Richard Kelly’nin yönettiği Donnie Darko; çevresiyle uyum sorunları yaşayan ve halüsinasyonlar gören 16 yaşındaki Donnie Darko’nun ailesinin ve okulunun onun için çizdiği yolda gitmeyip sık sık gördüğü tavşan kostümlü adamın peşinden gidiş hikayesini anlatıyor.

Kelly’nin ilk filmi olan Donnie Darko, IMDB’nin En İyi 250 Film sıralamasında yer alıyor.

IMDB Puanı: 8.0 / 10


E.T. the Extra-Terrestrial, 1982

1982 yapımı bilim kurgu filminin yönetmen koltuğunda, Steven Spielberg oturuyor. Önemli rollerinde Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace ve Peter Coyote’nin yer aldığı film, 1994 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasında seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmeye başlanmıştır.

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Scream (Çığlık), 1996

Elm Sokağında Kabus filmiyle tanıdığımız Wes Craven’in yönetmen koltuğunda oturduğu Çığlık, küçük bir kasabada kurbanlarını telefonla arayıp onlara filmler hakkında soru soran ve kurbanlarına işkence eden bir katili odağına almaktadır.

Tüm zamanların en yüksek hasılatını yapan slasher korku filmi olmayı başaran Çığlık’ın ilerleyen yıllarda devam filmleri de çekilmiştir.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Grey Gardens, 2009

Bir televizyon filmi olan Grey Gardens, birlikte yaşamaya başladıktan sonra giderek dış dünyadan kopan ve gerçeklik algılarını yitiren bir anne ve kızının hikayesini anlatmaktadır.

Film, 1975 yılında aynı isimle çekilen ve Jacqueline Kennedy’nin halası Edith Bouvier Beale ve yeğeni Edith ‘Little Edie’ Bouvier Beale’nin anlatıldığı belgeselden uyarlanmıştır.

IMDB Puanı: 7.4 / 10

Everybody’s Fine (Herkesin Keyfi Yerinde), 2009

Kirk Jones’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, eşini kaybettikten sonra evden bir bir kopmuş olan çocuklarını yeniden bir araya getirmeye çalışan bir baba ve çocuklarının hikayesini konu alıyor.

Filmin başrollerini Robert de Niro, Drew Barrymore ve Kate Beckinsale paylaşıyor.

IMDB Puanı: 7.1 / 10

Even After (Sonsuza Dek), 1998

Sindirella hikayesinden esinlenilerek çekilen filmde Danielle, babasının ani ölümünden sonra üvey annesi ve üvey kız kardeşiyle yaşamak zorunda kalır. Bu insanlar tarafından sürekli hor görülen Danielle, tesadüfen Prens Henry ile tanışır ve ona aşık olur. Fakat üvey kız kardeşi de Prens’e aşıktır. Bu noktada Danielle’ye Leonardo da Vinci yardım eder.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Confessions of a Dangerous Mind (Tehlikeli Aklın İtirafları), 2002

George Clooney’in yönettiği film, ünlü şovmen Chuck Barris’in aynı isimli otobiyografik kitabından uyarlanmıştır.

IMDB Puanı: 7.0 / 10

The Wedding Singer (Evlilik Öpücüğü), 1998

Komedi filmleriyle ünlü Frank Coraci’nin yönettiği film, her ikisi de yanlış kişilerle nişanlı olan, şarkı sözü yazarı olma hayali kuran Robert Hart (Adam Sandler) ile garson Julia’nın (Drew Barrymore) romantik hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 6.9 / 10

Whip It (Patenci Kızlar), 2009

Barrymore’nin yönettiği ilk uzun metrajlı film olan Whip It, 2007 yılında yayımlanan Derby Girl isimli romandan uyarlanmıştır. Bir spor komedi-dram filmi olan Whip It’in başrollerini Elliot Page, Drew Barrymore ve Kristen Wigg paylaşıyor.

IMDB Puanı: 6.9 / 10

50 First Dates (50 İlk Öpücük), 2004

Adam Sandler ve Drew Barrymore’nin başrolleri paylaştığı film, Evlilik Öpücüğü’nden sonra ikilinin birlikte yer aldığı ikinci filmdir.

Filmde, istediği her kadınla birlikte olabilen ancak hiçbiriyle bağ kuramayan Doktor Henry ile geçirdiği bir kaza sonucu bir gün öncesini hatırlayamayan Lucy’nin aşk hikayesini konu alıyor.

IMDB Puanı: 6.8 / 10

BONUS

Miss You Already (Seni Şimdiden Özledim), 2015

Catherine Hardwicke’nin yönettiği ve başrollerini Barrymore ile Toni Collette’nin paylaştığı film, mutlu hayatlar yaşayan iki yakın arkadaştan birinin meme kanseri olması ve diğerinin hamile olduğu haberini alması üzerine hayatlarının farklı yönlere savrulması ve ilişkilerine mesafe girmesini anlatıyor.

IMDB Puanı: 6.8 / 10

Not: Listede yer alan filmler IMDB puanları baz alınarak sıralanmıştır.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.