13 Kasım 2017

Filmlerde Wolfgang Amadeus Mozart

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Eternal Melodies

Mozart ile ilgili filmlere, 1940 yılında seyirciyle buluşan Eternal Melodies ile başlıyoruz. Eternal Melodies, sanatçıyla ilgili çekilen ilk film olma özelliği taşıyor. Carmine Gallone tarafından yönetilen filmde Mozart’ı Gino Cervi canlandırıyor.

eternal melodies mozart

Wen die Götter lieben

İtalyan yapımı film 1942 yılında seyirci karşısına çıkmıştır. Karl Hartl tarafından yönetilen filmde Mozart’ı Hans Holt canlandırmıştır. Filmin IMDb puanı ise 7.6’dır.

wen die gotter lieben

The Mozart Story

Karl Hartl ve Frank Wispar’ın yönettiği film ABD yapımı olsa da oyuncu kadrosu Wen die Götter lieben ile neredeyse aynıdır. IMDb puanı 6.4 olan filmin yapım yılı ise 1948.

the mozart story film

The Life and Loves of Mozart

1955 yapımı filmin yönetmeni de Karl Hartl. Avusturya yapımı filmde Mozart’ı Oskar Werner canlandırıyor. Filmin IMDb puanı ise 6.9.

the life and loves of mozart

Mozart- Aufzeichnungen einer Jugend

1976 yapımı filmin yönetmeni ve senaristi Klaus Kirschner. Filmin IMDb puanı ise 8.3.

mozart aufzeichnungeneinerjugend

Amadeus

Mozart’la ilgili çekilmiş en ünlü film olan Amadeus’un yapım yılı 1984 ve yönetmeni Milos Forman. IMDb puanı 8.3 olan filmde Mozart’ı Tom Hulce canlandırıyor.

Noi Tre (The Three of Us)

IMDb puanı 6.6 olan filmin yönetmeni ve senaristi Pupi Avati. 1984 yapımı filmde Mozart’ı ise Cristopher Davidson canlandırıyor.

Vergeßt Mozart

1985 yapımı filmin yönetmeni Miloslav Luther. IMDb puanı 6.8 olan filmde Mozart’ı Max Tidof canlandırıyor.

Wolfgang A. Mozart

Sanatçıyla ilgili çekilen son film ise 1991’de seyirci karşısına çıkan filmin yönetmeni, Juraj Herz. Filmde müzisyeni, Alexander Lutz canlandırıyor. Filmin IMDb puanı ise 6.8.

Mozart in the Jungle

2014 yılında başlayan dizi; klasik müziği ve klasik müzik sanatçılarını konu alan bir dizi. Dizi, klasik müzik tutkunlarına Mozart’ın yanı sıra Fidelio, Bizet, Beethoven, Korsakov, Mahler, Berlioz, Paganini, Haydn, Rachmaninoff, Sibelius, Bach, Liszt, Schubert ve Ana María Martínez gibi farklı dönemlerde yaşamış, farklı akımlarda eserler vermiş çok sayıda büyük ustayı dinleme şansı sunuyor.

Çok yönetmenli dizinin başrolünde No, Amores Perros ve The Motorcycle Diaries gibi filmlerden tanıdığımız Gael Garcia Bernal yer alıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.