26 Şubat 2022

94. Akademi Ödülleri Adayları İçinde Öne Çıkan 10 Yapım

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

94. Akademi Ödülleri, 28 Mart 2022’de Dolby Theatre’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl 8 Şubat’ta açıklanan adaylar arasında en dikkat çekici 10 yapım:

The Power of the Dog

Jane Campion’un, Thomas Savage’nin 1967 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarladığı The Power of the Dog, bir kadın yönetmen tarafından yönetilen ve 10’dan fazla dalda Akademi Ödülü adaylığı kazanan ilk film olma özelliği taşıyor.

12 dalda Akademi Ödülü adaylığı kazanan filmde Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons ve Kodi Smit-McPee önemli rolleri paylaşırken Campion, Akademi Ödülleri tarihinde En İyi Yönetmen dalında birden fazla adaylık kazanan ilk kadın yönetmen olmuştur.

CODA

Sian Heder’in yazıp yönettiği ve başrollerinde sağır oyuncuların yer aldığı CODA, Apple Original Films’in ilk filmi.

Önemli rollerinde Eugenio Derbez, Troy Kostur, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Surant ve Marlee Matlin’in yer aldığı film En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Troy Kostur) dallarında aday gösterildi.

Ayrıca Kostur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk işitme engelli oyuncu oldu.

Drive My Car

En İyi Film, En İyi Yönetmen, Yabancı Dilde En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo olmak üzere toplam 4 dalda aday gösterilen Drive My Car, Haruki Murakami’nin 2014 yılında yayımlanan Men Without Woman isimli kısa öyküsünden uyarlanmıştır.

2021 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo, Ekümenik Jüri ve FIPRESCI Ödülleri’ni kazanan Drive My Car, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday gösterilen ilk Japon filmi olmuştur.

Flee

94. Akademi Ödülleri adayları arasında en çok konuşulan filmlerden birisi olan Flee, aynı zamanda Akademi Ödülleri tarihinde Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Belgesel ve En İyi Animasyon dallarında aday gösterilen ilk film olma özelliği taşıyor.

Belfast

Kenneth Branagh’ın yazıp yönettiği Belfast, toplam yedi dalda Akademi Ödülü adaylığı kazandı. Siyah-beyaz bir komedi-drama filmi olan Belfast’in önemli rollerinde; Caitriona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciaran Hinds, Colin Morgan ve Jude Hill yer alıyor.

West Side Story

Bir Steven Spielberg filmi olan West Side Story, 1961 yılında izleyici karşısına çıkan aynı isimli müzikalin yeni versiyonu.

Toplam 7 dalda Akademi Ödülü adayı olan West Side Story ile En İyi Film dalında on birinci kez aday gösterilen Spielberg, bu kategoride en çok aday gösterilen kişi unvanını kazandı.

Licorice Pizza

Paul Thomas Anderson’un yönettiği Licorice Pizza, MGM’nin En İyi Film Ödüllü Rain Man (1988) filminin ardından En İyi Film adayı gösterilen ilk tam olarak üretilmiş, pazarlanan ve dağıtılan filmidir.

Komedi-dram türündeki filmin önemli rollerinde Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn, Tom Waits, Bradley Cooper ve Benny Safdie yer almaktadır.

Dune

En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görsel Efekt, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu, En İyi Film Müziği, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dalları olmak üzere toplam 10 dalda Akademi Ödülü adaylığı kazanan Dune, 1984 yılında seyirciyle buluşan Dune filminin yeni bir versiyonu.

Yönetmenliğini Denis Villeneuve’nin üstlendiği filmin önemli rollerini Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Bardem paylaşıyor.

King Richard

Zach Baylin’in yazdığı ve Reinaldo Marcus Green’in yönettiği King Richard; En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Will Smith), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Aunhanue Ellis), En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik (Be Alive) olmak üzere toplam 6 dalda aday gösterildi.

Filmin önemli rollerinde Will Smith, Aunjanue Ellis, Saniyya Sidney, Demi Singleton, Tony Goldwyn, Jon Bernthal ve Dylan McDermott yer alıyor.

Don’t Look Up

Adam McKay’in yazıp yönettiği Don’t Look Up; En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Film Müziği olmak üzere toplam 4 dalda Oscar adaylığı kazandı.

Filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Ron Perlman, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Scott Mescudi, Himesh Patel, Melanie Lynskey, Cate Blanchett ve Meryl Streep gibi pek çok başarılı isim yer alıyor.

BONUS

Nightmare Alley

Guillermo del Toro’nun yönettiği ve Kim Morgan’la birlikte William Lindsay Gresham’ın 1946’da yayımlanan aynı adlı romanından uyarladığı film; En İyi Film, En İyi Sinematografi, En İyi Yapım Tasarımı ve En İyi Kostüm Tasarımı olmak üzere toplam 4 dalda Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.