10 Eylül 2018

Sinemanın En Zalim Kötü Karakterleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Not: Amerikan Film Enstitüsü’nün 2003 yılında yayınladığı, filmlerde yer alan En Önemli Kötü Karakterler ve Kahramanlar (100 Years… 100 Heroes and Villains) Listesi baz alınmıştır.

Dr. Hannibal Lecter

Thomas Harris’in kitap serisinin ana karakterlerinden biri olan Dr. Hannibal Lecter, zeki, centilmen ve ince zevkleri olan bir psikiyatrist olmasının yanı sıra yamyam bir seri katildir.

İlk olarak Red Dragon kitabının uyarlaması olan Manhunter filminde karşımıza çıkan ve Anthony Hopkins’in canlandırdığı Lecter, Amerikan Film Enstitüsü (AFI) tarafından, The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) filminde en önemli kötü karakter sıralamasında birinci sırada yer almıştır.

Norman Bates

Alfred Hitchcock’un 1960 yapımı filmi Psycho (Sapık) filminin psikozlu katili Norman Bates, listenin ikinci sırasında yer alıyor. Filmde Bates’i Anthony Perkins canlandırıyor.

Psycho, Amerika Birleşik Devletleri’nde kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli filmler arasında seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir.

Darth Vader

Darth Vader, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin orijinal ve öncül üçlemelerinde; maskesiz hali Sebastian Shaw, giysi içindeki hali David Prowse tarafından canlandırılmış ve James Earl Jones tarafından seslendirilmiş karakterdir.

Darth Vader, AFI’nin 100 Heroes and Villains listesinde, The Empire Strikes Back filmiyle en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

The Wicked Witch of the West

Listenin dördüncü sırasında, The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü) filminde Margaret Hamilton tarafından canlandırılmış The Wicked Witch of the West (Batının Kötü Cadısı) yer alıyor.

Nurse Ratched

Estelle Louise Fletcher, One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) filminde canlandırdığı Nurse Ratched (Hemşire Ratched) rolüyle listenin 5. sırasında yer almaktadır.

Fletcher, Nurse Ratched karakteriyle 1975 yılında Akademi, BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kazanmıştır. Film ise, 1993 yılında, ABD’de kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli filmler arasında seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir.

Mr. Potter

1946 yapımı, It’s a Wonderful Life (Şahane Hayat / Yaşamak Güzeldir) filminde, Lionel Barrymore’un canlandırdığı Henry F. Potter karakteri listenin altıncı sırasında yer alıyor.

Film, ABD’de kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli filmler arasında seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir.

Alex Forrest

Listenin yedinci sırasında Fatal Attraction filminde Glenn Close’un canlandırdığı Alex Forrest karakteri bulunuyor.

Close, bu rolle 1987 yılında, En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir.

Phyllis Dietrichson

Double Indemnity filminde, Altın Küre Ödüllü Barbara Stanwyck’ın canlandırdığı Phyllis Dietrichson karakteri, en önemli kötü karakterler listenin sekizinci sırasında yer alıyor.

Regan MacNeil

Linda Blair’ın, 1973 yapımı The Exorcist (Şeytan) filminde canlandırdığı Regan MacNeil karakteri listenin dokuzuncu sırasında yer alıyor.

10 dalda Akademi Ödülü’ne aday olan film En İyi Ses ve En İyi Uyarlama Senaryo kategorilerinde ödül kazanmıştır. The Exorcist aynı zamanda 5 dalda Altın Küre Ödülü sahibidir.

The Queen

Snow White and The Seven Dwarfs (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler) filminde, Lucille LaVerne’nin seslendirdiği The Queen (Kötü Kraliçe) karakteri listenin 10. sırasında bulunuyor.

1937 yapımı animasyon film; Walt Disney tarafından yapılmış ilk uzun metrajlı film olmasının yanı sıra sinema tarihinin ve Amerikan sesli ve renkli sinemasının da ilk uzun metrajlı animasyon filmidir.

BONUS

Michael Carleone

The Godfather: Part II (Baba II) filminde Al Pacino’nun canlandırdığı Michael Carleone, listenin 11. sırasında yer almasının yanı sıra sinemada iyi bir karakterin kötüye dönüşmesinin de en başarılı örneklerinden biridir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.