20 Ekim 2017

10 Maddede Hannibal Lecter ve Yaratıcısı Thomas Harris

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

 1940 yılında doğan Thomas Harris, Amerikalı roman yazarı, senarist ve gazetecidir. Röportaj vermekten kaçınan Harris’in medyada kişisel hayatına dair az sayıda bilgi bulunuyor.

Eserlerinin tümü sinemaya uyarlanan Thomas Harris, ünlü yamyam ve seri katil Hannibal Lecter karakterinin yaratıcısıdır.

Harris’in Hannibal Lecter karakterini yaratmadaki ilham kaynağı, tanıma fırsatı bulduğu hapishane doktoru, ‘Dr. Salazar’ takma isimli Meksikalı katil Alfredo Balli Trevino’dur.

Thomas Harris’in Kara Pazar (Black Sunday) isimli ilk kitabı 1975 yılında yayımlanmıştır. Kitap, 1977 yılında John Frankenheimer yönetmenliğinde sinemaya aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Robert Shaw, Bruce Dern ve Marthe Keller yer almıştır.

Kara Pazar’da Kara Eylül örgütü tarafından Super Bowl’a düzenlenmesi planlanan terör saldırısı anlatılmaktadır.

Harris’in diğer romanları ise 1981 yılında yayımlanan Kızıl Ejder (Red Dragon), 1988 yılında yayımlanan Kuzuların Sessizliği (Silence of the Lambs), 1999 yılında yayımlanan Hannibal ve 2006 yılında yayımlanan Hannibal Doğuyor’dur (Hannibal Rising).

Black Sunday’in ardından Harris’in romanlarından sinemaya aktarılan ve yazarın senaristliğini de üstlendiği filmler ise Kızıl Ejder’den uyarlanan Manhunter (1986), Silence of the Lambs (1991), Hannibal (2001), Red Dragon (2002) ve Hannibal Rising (2007)’tir.

Kuzuların Sessizliği (Silence of the Lambs) serinin başlangıç filmidir. Filmin yönetmeni Jonathan Demme’dir ve film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Serinin ikinci filmi Hannibal’ın yönetmeni, Ridley Scott’tur. Filmin başrollerini ise Anthony Hopkins, Julianne Moore ve Garry Oldman paylaşmıştır.

Red Dragon, Hannibal üçlemesinin son filmidir. Filmin yönetmeni, Brett Ratner’dir. Başrollerinde ise Anthony Hopkins, Ralph Fiennes ve Edward Norton yer almaktadır.

Seri içinde yer almayan ve 2007 yılında, Peter Webbet tarafından çekilen Hannibal Rising’de, Hannibal Lecter karakterinin yaşam hikayesi anlatılmaktadır. Filmin başrollerini Gaspard Ulliel, Rhys Ifans ve Li Gong paylaşmıştır.

2013 yılında televizyon dizisi olarak çekilen Hannibal, 3 sezon, 39 bölüm sürmüştür. Dizinin yaratıcısı Bryan Fuller’dir. Dizinin başrollerinde ise Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas ve Laurence Fishburne yer almıştır.

Yaratılan diğer seri katil profillerinde olduğu gibi Hannibal Lecter da ortalamanın üstünde bir zekaya sahiptir. Fakat Lecter’ı diğerlerinden ayıran önemli özellikler vardır. İnsan ilişkilerinde başarılı, kadın ruhundan anlayan ve insanları başarılı bir şekilde analiz edebilen Hannibal Lecter; zarif ve centilmendir. Elitist ve kibirli tavırlarını entelektüel gücünden alan Lecter, sanatsal yaratımda bulunan; mimariyle, edebiyatla, müzikle ve tarihle yakından ilgilenmesinin yanı sıra bir sanat koleksiyoncusudur.

Tüm bu karakteristik özelliklerini destekleyen ve Lecter’ı profesyonel bir katile dönüştüren ise soğukkanlı, ayrıntıcı ve mükemmeliyetçi oluşudur.

Hannibal Lecter karakteri, Amerikan Film Enstitüsü (American Film Institute, AFI) tarafından Tüm Zamanların En Kötü, Kötü Karakteri seçilmiştir.

Kuzuların Sessizliği (Silence of the Lambs), It Happened One Night (1934) ve One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)’in ardından ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Aktör’, ‘En İyi Aktris’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerinin hepsini (büyük beşli) kazanan üçüncü film olmuştur.

Filmin başrol oyuncularından Jodie Foster, 30 yaşının altında iki Oscar kazanan istisnai oyuncuların arasında yer alırken, film boyunca yalnızca 16 dakika görünen (bu süre bir başrol oyuncusunun bir filmde gözüktüğü en kısa süredir) Anthony Hopkins, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Kuzuların Sessizliği, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk ve tek korku filmidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.