2 Haziran 2021

10 Maddede Walt Disney

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Kısaca Walt Disney

Hepimizin hikayesine en az bir defa denk geldiği Walter Elias ‘Walt’ Disney, 5 Aralık 1901 ile 15 Aralık 1966 yılları arasında yaşamıştır.

Dünyanın en başarılı film yapımcılarından biri olan Walt Disney, aynı zamanda girişimci, yönetmen, yazar, seslendirme sanatçısı ve animatördü.

Amerikan animasyon endüstrisinin öncüsü kabul edilen Disney, çizgi film üretimine birçok gelişme getirmiştir.

walt disney mickey mouse

Çocukluğu

1901 yılında Şikago’da doğan Walt Disney, ebeveynlerinin beş çocuğundan biriydi.

Babasının okuduğu gazetede yer alan çizgi romanları kopyalamaya ve çizim yapmaya, dört yaşındayken ailesiyle birlikte Missouri’te taşındıktan sonra başladı. 

İlkokula başladığında ise hem çizim yapıyor hem de arkadaşlarına hayal gücünün zenginliğini ortaya koyan hikayeler anlatıyordu.

10 yaşına geldiğinde, ailesiyle birlikte Kansas şehrine taşındı ve burada, dayısının tren garında bulduğu işte çalışmaya başladı.

Görevi, kardeşi Roy ile birlikte gazete ve çeşitli yiyecekler satmaktı. 

Altı yıl boyunca, okul öncesinde ve sonrasında sürdürdüğü bu iş, hem aile bütçesine katkıda bulunmasına hem de çok sevdiği trenlere yakın olmasına imkan veriyordu.

Disney, bu dönemde Kansas City Art Institute’nin (Kansas Şehri Sanat Enstitüsü) düzenlediği ücretsiz Cumartesi kurslarında karikatür çizimi dersi de alıyordu.

walt disney mickey mouse

Gençlik Yılları

Öğrenimine Şikago’da devam eden Walt Disney, okul gazetesinde I. Dünya Savaşı’na dair kahramanlık hikayeleri resmediyor ve Şikago Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği gece kurslarında çizim dersi almaya devam ediyordu.

Kısa bir süre sonra okulu bırakan ve Almanlarla savaşmak için orduya katılmaya karar veren Disney, reşit olmadığı için ordu tarafından reddedildi. Fakat bu onu durdurmadı, sahte bir doğum sertifikası ile Kızıl Haç’a başvurdu ve ambulans şoförü olarak Fransa’ya gönderildi.

Bu süreçte yaptığı bazı çizimler ordu gazetesinde yayımlandı.

walt disney

ABD’ye Dönüşü

Ordudaki görevi bittikten sonra Kansas’a dönen Disney, karikatür sanatçısı olmak istiyordu. Önce, kardeşi Roy Oliver Disney’in Pesmen-Rubin Sanat Atölyesi’nde ona bulduğu işte çalışmaya başladı. Ancak henüz bir yıl olmadan, hayal dünyasının yeterince geniş olmadığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Ardından, burada tanıştığı bir çizgi film sanatçısı olan Ub Iwerks ile Iwerks-Disney Commercial Artists isminde bir şirket kurdu. Fakat yeterince müşterileri olmadığı için şirket bir aya kalmadan iflas etti.

walt disney

Kariyer Basamakları

Şirketinin iflasından sonra Kansas City Film Ad Company’de işe başlayan Disney, bu dönemde kendini geliştirmeye devam ediyor ve farklı animasyon teknikleri deniyordu.

Bir süre sonra ajanstaki işini bırakıp Ub Iwerks’in de içinde bulunduğu bir grupla Laugh-O-Grams isimli bir şirket kurdu. Burada ürettikleri çizgi filmler, şehrin yerel tiyatrosunda gösteriliyordu. Ancak maddi sıkıntılar sebebiyle, bu şirket de iflas etti.

İkinci iflasın ardından Disney, hayallerini gerçekleştirmek için rotasını Hollywood’a çevirdi.

Robert Taylor & Walt Disney
Robert Taylor & Walt Disney

Hollywood

Kardeşi Roy ile bir araya geldi ve burada, üzerinde çalıştığı Alice’s Wonderland’i satmaya çalıştı. Film yapımcısı Margaret J. Winkler ile karşılaştığında ise, aradığı fırsatı yakalamıştı.

İsmi daha sonra The Walt Disney Company olacak firma, küçük bir ofiste Disney Brothers Studio ismiyle kurulmuştu.

Önce Alice serisi, ardından telif hakları çalınan Şanslı Tavşan Oswald ve Mickey Mouse tüm engellerin ve talihsizliklerin ardından Walt Disney’in şansını döndürmüştü.

the walt disney company

Hayatı boyunca pek çok ikonik çizgi karaktere can veren, animasyon dünyasını baştan aşağı değiştiren Walt Disney, çizgi filmlerin yanı sıra yarattığı tema parklarıyla (Disneyland) hem çocukların hem de yetişkinlerin hayallerini aşan deneyimler yaşamasını sağlıyor.

Walt Disney Logo

59 adaylıktan kazandığı 22 Oscar Ödülü ile ölümünden sonra bile en çok Oscar kazanan kişi olma rekorunu elinde tutmayı başaran Walt Disney, aynı zamanda Oscar’a en fazla aday gösterilen kişi olma rekoruna da sahip.

Walt Disney’in kardeşi Roy ile birlikte kurduğu The Walt Disney Company ise, bugün eğlence sektöründe dünyanın en büyük medya şirketi.

‘Hayalleriniz ancak onları takip etmeye cesaretiniz olduğunda gerçekleşir.’

walt disney los angeles
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.