13 Ağustos 2018

Yemek Temalı 10 Leziz Film – I

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Tampopo

IMDB Puanı: 7.9 / 10

Yemek temalı filmler listemizin ilk sırasında yönetmen koltuğunda Juzo Itami’nin oturduğu ve 1985 yılında seyirciyle buluşan Tampopo var.

Japon komedisi olan Tampopo, bir tır şoförü ve arkadaşının küçük bir aile işletmesi olan noodle dükkanında durmasıyla başlıyor. Yemekleri pek de lezzetli olmayan bu noodle dükkanına yardımcı olmaya karar veren şoför ile ailenin hikayesinde aşk ve yemek iç içe anlatılıyor.

Babette’s Feast (Babette’nin Şöleni)

IMDB Puanı: 7.8 / 10

1987 yılında çekimleri tamamlanan Babette’nin Şöleni, Danimarka’da küçük bir köyde geçiyor. Film, papaz olan babalarıyla yaşayan ve köyden ayrılmamak için evlenmeyen iki kız kardeş ile politik sebeplerle Danimarka’ya sığınan Babette’nin hikayesini konu alıyor.

Filmin yönetmen koltuğunda, Gabriel Axel oturuyor.

Eat Drink Man Woman

IMDB Puanı: 7.8 / 10

1994 yılında seyirciyle buluşan Eat Drink Man Woman’ın yönetmeni Ang Lee. Filmin önemli rollerinde Sihung Lung, Kuei-Mei Yang ve Yu-Men Wang yer alıyor.

Chu ve üç yetişkin kızı, her Pazar Chu’nun yaptığı geleneksel Çin yemekleriyle döşenmiş sofrada bir araya gelirler. Filmde birbirlerinden farklı yaşam tarzlarına sahip olan bu dörtlüyü bir arada tutmaya çalışan baba ve kızların inişli-çıkışlı hikayeleri Pazar buluşmaları etrafında anlatılıyor.

Politiki Kouzina (A Touch of Spice / Bir Tutam Baharat)

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Türk-Yunan ortak yapımı olan ve seyirciyle 2003 yılında buluşan filmin yönetmen koltuğunda Tassos Boulmetis oturuyor.

Fanis, yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabasından hem yemek yapmayı hem de hayatı tatlandırmak için yemeklere bir tutam baharat katmak gerektiğini öğrenir. Büyüdüğünde bir aşçı olan Fanis, 35 yıl sonra Atina’dan ayrılarak doğduğu İstanbul’a geri döner. İstanbul’da hem büyükbabası hem de ilk aşkı yaşamaktadır. İstanbul yolculuğu, Fanis’in, yemekleri ve baharatlarıyla başkalarının yaşamlarına tat katarken kendi hayatını geri planda bıraktığını gösterecektir.

Big Night (Büyük Gece)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

1996 yılında seyirciyle buluşan Big Night’ın yönetmenleri Campbell Scott ve Stanley Tucci.

Tony Shalhoub, Stanley Tucci ve Marc Anthony’nin önemli rolleri paylaştığı film, İtalya’dan ABD’ye göç eden abi-kardeşin İtalyan mahallesinde açtıkları restoranı ayakta tutmaya çalışma hikayelerini birbirleriyle olan çatışmalarıyla birlikte anlatıyor.

Chocolat (Çikolata)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Lasse Hallström’ün yönettiği Chocolat, 2000 yılında seyirciyle buluştu. Joanne Harris’in aynı isimli romanından uyarlanan film, küçük bir Fransız köyüne yeni taşınan gizemli bir genç kadın ile kızının açtıkları çikolata dükkanıyla halkın yaşamlarını değiştirişini konu alıyor.

Julieete Binoche, Judi Dench, Alfred Molina ve Johnny Depp’in önemli rollerde oynadığı filmde; sevgi, çatışmalar, aşk, hüzün ve dostluk çikolata dükkanının çevresinde hayat buluyor.

Bella Martha

IMDB Puanı: 7.3 / 10

2001 yılında seyirciyle buluşan Bella Martha, hayatında işinden ve yemeklerden başka bir şey olmayan, baş aşçı Martha’nın yaşamı, trafik kazasında hayatını kaybeden kız kardeşinin 8 yaşındaki kızıyla birlikte yaşamaya başlamasıyla değişir. Martha, bir yandan yeğenini yetiştirmeye çalışırken bir yandan da işe yeni bir aşçı alınır.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Sandra Nettelbeck’in yaptığı film, Martha’nın hayatı, kendi kuralları dışında tadışını ve yaşamın tarifini keşfedişini anlatıyor.

Soul Kitchen (Aşka Ruhunu Kat)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Bir Fatih Akın filmi olan Soul Kitchen, 2009 yılında seyirciyle buluştu. Önemli rollerinde Birol Ünel, Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu ve Pheline Roggan’ın yer aldığı film, Hamburg’da restoran sahibi olan şef Zinos’un peşini bırakmayan şanssızlığını restoranı merkez alarak anlatıyor.

Chef (Şef)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

Senaristi ve yönetmeni Jon Favreau olan Chef, 2014 yılında seyirciyle buluştu. Önemli rollerinde Jon Favreau, Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson’un yer aldığı film, başarılı bir aşçı olan Carl Casper’in kariyerinin tükenişini ve ardından eski heyecanını ve motivasyonunu yeniden kazanışını anlatıyor.

Julie & Julia

IMDB Puanı: 7.0 / 10

Yönetmen koltuğunda Nora Ephron’un oturduğu Julie & Julia, 2009 yılında seyirci karşısına çıktı.

Amy Adams ve Meryl Streep’in başrollerinde oynadığı film, farklı zamanlarda yaşamış iki kadının yaşam mücadelesini ve hikayelerini iç içe anlatıyor.

Bonus I

Ratatouille (Ratatuy)

IMDB Puanı: 8.0 / 10

Ramy, bir fare olarak bunun mümkün olmadığını bilse de büyük bir Fransız aşçı olmayı hayal etmektedir. Bir gün Paris kanalizasyonunda gezinirken kendisini ünlü aşçı Auguste Gusteau’nun çalıştığı restoranın altında bulur.

Çok sevilen animasyon film, Ramy’nin bu Fransız restoranıyla karşılaşmasının ardından yaşadığı maceraları ve verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Bonus II

Hannibal

IMDB Puanı: 8.6 / 10

2013-2015 yılları arasında 3 sezon devam eden Hannibal, Thomas Harris’in Red Dragon (Kızıl Ejder) isimli romanı ve aynı isimli romandan uyarlanan filmiyle aynı eksende devam etti.

Ünlü psikiyatr Hannibal Lecter ile FBI ajanı Will Graham’ın çeşitli seri cinayetlerde iş birliği yapmasını anlatan dizide, Hannibal Lecter’ın kusursuz ziyafetlerine de yer veriliyor.

Not: Yemek Temalı 10 Leziz Film I ve II listelerimizin sıralamalarında IMDB puanları göz önüne alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.