20 Ekim 2017

10 Maddede Guy Ritchie: Varoşun, Uyuşturucunun ve Silahların Hikayesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Madonna’nın eski eşi olarak da tanıdığımız Guy Stuart Ritchie; İngiliz senaryo yazarı, yapımcı ve yönetmendir.

Önce Stanbridge Earls’den ardından da Oxfordshire Sibford’dan atılan Ritchie, eğitim hayatı pek parlak olmasa da sinema ve müzik sektörünün en önemli yönetmenlerinden biri kabul ediliyor.

Ritchie’nin yönetmenlik kariyeri ilk olarak 1995 yılında çektiği The Hard Case isimli kısa filmle başlamıştır. İlk uzun metraj filmi ise Türkçeye Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana ismiyle çevrilen Lock, Stock and Two Smoking Barrels’dır.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels aynı zamanda Jason Statham’ı sinema dünyasına tanıtan film olma özelliği de taşıyor.

Önemli rollerinde Brad Pitt, Benicio Del Toro, Dennis Farina, Vinnie Jones, Jason Statham’ın yer aldığı ikinci uzun metrajlı filmi Snatch (Kapışma) oldu.

Madonna’yla olan evliliğinin ardından sanatçının video kliplerinin yanı sıra başrolünde Madonna’nın yer aldığı Swept Away filmini çekti. Eleştirmenler tarafından çok sayıda olumsuz eleştiriye maruz kalan filmin ardındansa BMW film serileri için Star isimli bir kısa filme imza atmıştır.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels ve Snatch’in ardından 2005 yılında Revolver, 2008 yılında Suspect (TV filmi) ve Rock’n’Rolla, 2009 yılında Sherlock Holmes, 2011 yılında Sherlock Holmes: A Game of Shadows ve 2015 yılında The Man from U.N.C.L.E. isimli filmleri çekti.

Ritchie’nin gelecek yıllarda vizyona girmesi beklenen filmleri ise Disney’in yapımcılığını üstlendiği Aladdin, King Arthur: Legend of the Sword ve merakla beklenen Sherlock Holmes 3’dür.

Ritchie’nin senaristliğini yaptığı filmler:

Hard Case,
Hem sinema film hem de dizi senaryoları Ritchie tarafından yazılan Lock, Stock and Two Smoking Barrels,
Snatch,
Swept Away,
Star,
Revolver,
Rock’n’Rolla,
The Man from U.N.C.L.E.,
King Arthur: Legend of the Sword.

Ritchie’nin yapımcılığını üstlendiği filmler:

Duyurusu yapılan King Arthur: Legend of the Sword ve Cascade,
The Man from U.N.C.L.E.,
Revolver,
TV filmi olan Suspect,
RocknRolla,
Mean Machine ve
Lock, Stock and Two Smoking Barrels sinema filmi ve dizileri.

Filmlerinde birden fazla insanın yaşamını işleyen ve hepsinin yaşamlarını ortak bir noktada kesiştiren Guy Ritchie, geliştirdiği özgün üslubu ve hikayeleri büyük bir akıcılıkla aktarışıyla hem eleştirmenlerin hem de seyircilerin hayranlığını kazanmayı başarmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.