21 Ekim 2019

Şarapseverlere 10 Öneri

Sebnem Buyukikiz

~7dk

Suvla / Eceabat-Çanakkale

Harika kahvaltı, harika akşam yemeği. Hem şarabı, hem pizzası, kocaman bahçesi, harika mağazası, lavantaları, bağları ile muhteşem bir haftasonu rotası. Şarap yapımı hakkında bilgi alabilir, önceden plan yaparak bağları da gezebilirsiniz. Kilye ürünleri ve müthiş Suvla şaraplarından satın almadan kesinlikle dönmeyin. Kalabalık gruplar için önceden bilgi alıp güzel bir organizasyon yapılabilir. 

suvla

Hektor Şarap Evi  / İntepe-Çanakkale

İntepe Yolunda, tavsiye üzerine gidip de, hakikaten kafayı bulana kadar şarap içtiğimiz mekan.. Harika manzarasına, ev yapımı şarapları eşlik ediyor. Sürahi ile masaya gelince biraz hesapsızca tüketiliyor tabii dikkat etmek lazım :). Dış mekanı kadar iç mekanı da bir o kadar keyifli şarap evi için. Rezervasyon yaptırmanız şart.

hektor sarap evi

Urlice Bağları / İzmir

Urla bağ rotasından bir durak sadece. Bahçesine girer girmez o bohem hava sizi sarmalıyor. Arka planda çalan jazz müziği, önünüzdeki bağlar.. Etrafta lavantalar.. Yarım saat içinde şarap kadehimi yudumlayıp, normal hayattan bağınızı koparabilirsiniz. Artık bağların efendisiyiz! 

urlice vineyard

Melen Bağları / Mürefte- Tekirdağ

Burayı Türkiye’nin Provans’ı olarak ilan ediyorum! Melen Bağları içinde zeytinlikler bir tarafta, diğer yanda üzüm bağları, arazi içerisinde Rumlardan kalma bir eski manastır, karşınızda deniz manzarası ve ufak ahşap bir kulübe.. Tek kelimeyle muhteşem.. Şarapların imalat ve satış kısmı ise Hoşköy sahilde, orada hem tadım yapabilir hem de satın alabilirsiniz.

melen bağları

Barbare Bağ Evi / Tekirdağ

Konum olarak çok hoş, tepeden Tekirdağ ve deniz manzarasına bonus olarak hoş ve modern bir bağ evi de var konaklamak için. Öneceden rezerve ile gidip şarap & peynir keyfine varılmalı, tadım yapılmalı.

barbare

7 Bilgeler / Selçuk 

Bilinen ilk 7 filozof Thales, Bias, Solon, Khilon, Pittakos, Periandros, Kleobulos ‘tan ismini alan 7 Bilgeler şarap evi, şaraplarına da bu filozoflarını adını vermiş. Felsefi düşünce ve şarap..! Ne kadar hoş, ne kadar anlamlı! Avrupa şatoları ve Anadolu Kervansaraylarının sentezi sonucu bu harika yer ortaya çıkmış. Önümüzde alabildiğince uzanan bağlar, yanımızda zeytin ağaçlarının gölgeleri. Konaklamak için müstakil evler, size özel havuz, harika bir bahçe. Öyle bir bahçe ki, hem sabah kahvesi hem akşam kadehi için.. Restaurant kısmı apayrı bir keyif.. Hayatımda ilk defa tattığım lavantalı ekmekten kaç tane yedim bilmiyorum.. Yemekler lezzetli, soframız keyifli.. İçeride mahzen de var bu arada… Sanırım şarap yapım süreci ile ilgili bilgi alabiliyorsunuz. Ve tabii ki şarap&hediyelik mağazasına da uğramadan gitmek yok. 

7 bilgeler şarap evi

İsabey Şarap Evi / Menderes-İzmir

Adnan Menderes havalimanından çıktıktan çok kısa bir süre sonra ulaşabileceğiniz, bahçesinde soluklanıp ister tadım için, ister yemek için vakit ayırabileceğiniz bir yer. Restaurant kısmı da ayrıca çok geniş ve hoş bir wine shop kısmı var. Sevilen şaraplarını makul fiyata alıp deneyimleyebileceğiz bir durak. Bahçesi inanılmaz geniş ve çocuklu aileler için de ideal. Asırlık çınarın gölgesinde blush’ımı yudumlamak çok ama çok keyifliydi 🙂 Ve tabii ki şarap evinden lavantasız çıkmak olur mu? Olmaz!!! Lavantalı Ganache- bitter çikolata içinde lavanta tatları.. Bir tadar mısınız lütfen? Her bağ evi gibi buraya da gelemden rezervasyon gerekli.

isabey

Lucian Arkas Bağları / Torbalı-İzmir

Torbalı’da geniş bir arazi üzerinde, geçtiğimiz yollardan sonra açılan o heybetli kapı başka bir dünyaya ait. Aslında burası ile ilgili fazla tabela yok. Bilen geliyor diyebilirim ama kimsenin bilmediğini de düşünmeyin. Özellikle haftasonları rezervasyonsuz yer bulma şansınız yok. Bağları, şarap mahzeni, satış yeri, şöminesi, restaurantı ve bahçesi ile tam tamına beklentileri karşılıyor. Organizasyonlar için özellikle biçilmiş kaftan bence burası. Tam bağların dibinde muhteşem bir bahçesi mevcut. Şarapları da oldukça lezzetli ve makul. Consensus’u tek geçerim, hele de  150cc lik şişesi kalabalık sofralar için ideal. Burayı ziyaret edecekseniz, bahar ve yaz mevsimlerini öneririm çünkü bahçenin keyfine, açık havanın tadına ve fonda çalan harika müziklerin farkına varabiliyorsunuz. 

lucianarkas

Grandma’s Wonderland / Silivri-İstanbul

Silivri gişelerden çıkar çıkmaz sağa sapıp, Akören istikametinde 10-15 dakika ilerledikten sonra sağınızda kalıyor çiftlik. Hem konaklama şansınız var hem de The Barn’da bir şeyler atıştırıp, yemyeşil bahçenin tadını çıkarma şansınız var. Haftasonu kafa dinlemelik bir yer burası. Serası, kendi şarap bağları, keçisi ve tavuklarıyla da size olabildiğince doğal bir ortam sunuyor aslında. Kocaman bahçesi, ağaç evi, mini göleti ve restaurantın harika dekorasyonu da çok çekici ve cazip. Menüde ne var derseniz, sanırım haftasonları sabah brunch var. Onun dışında Barel, Barbare gibi yerli şarap seçimi yapıp yanına da hoş bir peynir tahtası, ya da önceden sipariş verip kuzu/ördek gibi daha meşakatli yemeklerden birini seçebilirsiniz. Eklemeden geçmeyelim, çok hoş bir şömine köşesi de mevcut.

grandma

Hazzopulo Şarap Evi / Beyoğlu-İstanbul

Asmalımescit’te Hazzopulo pasajından ismini alan şarap evi, salaş ve loş ortamı ile kış akşamlarında iç ısıtıcı olabiliyor. Özellikle içerideki kırmızı tuğlalardan örülen duvarlar :). Kendi yapımları “house wine” dan tadıp biraz çakırkeyf olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

hazzopulo
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Sebnem Buyukikiz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.