31 Ocak 2018

Şarap İçmek Sanattır – Bölüm IV: İpuçları & Daha Fazlası

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Yıllanmış Şarap

Yıllanmış, kaliteli bir şarap, yatık olarak birkaç gün serin ve karanlık bir yerde dinlendirilmelidir. İçmeden 5-6 saat önce dik konuma getirilerek tortusunun dibe çökmesi sağlanmalıdır. Şarap servis edilmeden 30-45 dakika önce açılmalı ve havalandırılmalıdır.

eski şarap şişeleri

Şarabın Dinlendirilmesi

Şarabın meşe fıçı içinde fermente edildiğini ve olgunlaşmaya bırakıldığını ifade eder. Meşe fıçıda şarap fıçıyla temasından farklı tat, tanen ve doku kazanır.

Meşe fıçıda dinlendirilen beyaz şarap kremalı, vanilyamsı bir doku kazanırken kırmızı şarap, daha baharatlı özellikler kazanır. Taneni ve dokusu yumuşar.

meşe şarap fıçısı

Şarap Mantarı

Batı Akdeniz’de yetişen mantar meşe ağaçlarından elde edilir. 25 yaşından itibaren ağaçlardan 9-12 yıl aralıklarla hasat alınır. Portekiz, İspanya, Fransa, Cezayir ve Tunus dünyanın en önemli mantar üreticileridir.

Kadehteki Gözyaşı / Bacak

Kadeh üzerinde oluşan bacaklar, tek başına şarabın kalitesini göstermez, fakat şarabın yapısı, alkol derecesi ve gövdesiyle ilgili fikir verir.

şarap tadım kadehi

Maderia Şarabı

Maderia Adası şarap üreticileri, uzun süreli deniz yolculuklarından etkilenen şarapların fazla değişime uğramaması için şarabın fermantasyon sürecine müdahale ederek içine üzüm alkolü eklemişlerdir. Bu yöntemle elde edilen tatlı ve yüksek alkollü şaraplar Maderia şarabı, ısıtılmış fıçılarda ve güneş altında 3 ay bekletilmektedir.

‘Yolculuktan dönen şarap’ (Vinho da Roda) ismiyle popülerlik kazanmıştır.

maderina şarabı

CAB

Şarap etiketindeki CAB, tüm iklim tiplerinde yetiştirilebilen dayanıklı bir üzüm çeşidi olan ‘Cabarnet’nin kısaltmasıdır.

Sıcak Şarap

Genellikle kırmızı şaraba şekeri baharat, kuru ve yaş meyve eklenerek yapılan sıcak bir içecektir. Farklı damak tatlarına uygun olarak eklenecek baharat ve meyveler çeşitlilik gösterebilir. Tadını güçlendirmek için brendi eklenebilir.

İskandinav ülkelerinde sıcak şaraba verilen Glögg ve Glühwein gibi isimler, modern tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat’a ithaf edilmiştir.

sangria

Sangria

Meyveli bir şarap kokteylidir. İspanya, Portekiz ve Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak tüketilir.

Kırmızı şarap, meyve, tonik, şeker ve rom ya da votka gibi güçlü içkilerle hazırlanır.

şarap kadehleri

Ice Wine (Eiswein)

Özellikle Kanada, Almanya ve Avusturya’da üretilen yüksek asitli, dolgun gövdeli, meyve aromalarına sahip tatlı şaraplardır.

Asmada bırakılan sağlıklı üzümler, donduğunda –dolayısıyla şeker oranı yükseldikten sonra- hasat edilir. Bu donmuş üzümlerden üretilen şaraplara ice wine (eiswein) ismi verilir.

şarap kadehi ve sofrası

Soğutma

Yapısını ve tadını bozacağı için şarabın içine buz atılmaz. Şarap, yalnızca şişenin buzla temas ettiği buz kovalarında soğutulmalıdır. Soğutma için buzdolabı ya da dipfrizler kullanılmamalıdır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.