15 Kasım 2022

10 Maddede Votka Nasıl İçilir?

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Ana vatanının Polonya ve Rusya olduğu kabul edilen; bira ve şaraba kıyasla çok daha yakın bir tarihte üretilen votka ile ilgili 10 Maddede Vodka (Votka) Hakkında Her Şey yazımızın ardından, votka nasıl içilir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplamaya çalıştık.

Votka nasıl saklanır?

Votkayı, alkol oranı yüksek bir içki olduğu için, sıcak ortamlarda ve güneş gören yerlerde saklamamak gerekiyor. Soğuk yerlerde saklanması gereken votka, genellikle buz kalıpları içinde soğutuluyor ve soğuk tutuluyor.

votka şişesi

Votka nasıl içilir?

Birçok içki içme şekline uyum sağlayan votka, sek olarak, kokteyllerle ya da soft içeceklerle karıştırılarak tüketilebiliyor.

Votkanın su, tonik ve enerji içecekleri ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

votka

Sek votka nasıl içilir?

Votka severlerin birçoğu, votkayı sek olarak içmeyi tercih eder. Peki, sek votka nasıl içilir?

Sek votka içmek için öncelikle damak tadına uygun votkayı seçmelisin. Tahıl bazlı votka, yumuşak ve meyvemsi bir tada sahipken sebze bazlı votkalar daha sert bir tada sahiptir. Eğer standart votkaları sert buluyorsan, aromalı votkaları tercih edebilirsin.

Votka mümkün olduğunca soğuk tüketildiği için içilmeden birkaç saat önce dondurucuda soğutulmaya bırakılmalıdır.

Sek votka, çok hızlı etki edeceği için yudum yudum ve yavaş yavaş içilmesi gerekir. Bu yüzden genellikle birkaç yudumluk küçük bardaklarda (viski kadehi gibi) ya da shot bardaklarında servis edilir.

En başta sofra içeceği olarak üretilen votkayı, sadece olarak değil, özellikle soğuk mezelerle birlikte tüketebilirsin.

votka

Votkanın yanında ne yenir?

Ruslar, geleneksel olarak, ‘zakuski’ olarak isimlendirdikleri mezeleri her yudum arasında atıştırmalık olarak tüketirler. Zakuski genellikle soğuk veya sıcak olarak servis edilebilen kiş, tütsülenmiş balık, baharatlı domuz sosisi, zeytin ve salatalıktan oluşur.

votka zeytin

‘Service à la russe’

Rus usulü servis, soğuk mezelerle başlar ve ardından ana yemeklere geçilir. Votka içimi de soğuk mezelerle başlar, ana yemekle ve daha sonra yine soğuk mezelerle devam eder.

Geleneksel olarak votkanın yanında tüketilen ana mezeler domuz yağı, salata, tütsülenmiş et, tütsülenmiş balık, havyar, lahana, mantar, domates turşusu, siyah çavdar ekmeği, balık çorbası, Olivier salatası (Rus salatası) ve Pelmeni’dir (Rus mantısı). Ayrıca votka ile birlikte meyve kompostoları ve meyvelerin tüketilmesi de yaygındır.

votka ekmek et

Votkayla birlikte yaygın olarak tüketilen diğer yiyecekler:

 • Ceviz ve kaju gibi kuruyemişler,
 • Füme ve tuzlu balıklar,
 • Domates soslu soğuk mezeler,
 • Midye, karides ve kalamar gibi deniz ürünleri,
 • Turşu ve
 • Zeytin.
votka ekmek turşu

Votka & Meyve Suyu

Votkanın sertliğini azaltmak için şekerli meyve sularıyla karıştırarak içebilirsiniz.

Votka – meyve suyu oranında genellikle ¼ kuralı uygulansa da daha yumuşak içim için meyve suyu miktarını ya da daha sert içim için votka miktarını artırabilirsiniz.

votka kokteyl

Votka ile Hazırlayabileceğiniz En Ünlü Kokteyller

Bloody Mary

Bir kişi için 50 ml sade votka, 100 gr domates suyu, 20 gr limon suyu, biraz acı sos, bir çay kaşığı Worcestershire sosu, tuz ve karabiberi bir shaker yardımıyla karıştırın. Limon ve kereviz sapıyla süsleyerek servis edebilirsiniz.

10 Maddede Ortaya Çıkışından Klasik Tarifine Bloody Mary yazımız da ilginizi çekebilir.

bloody mary

Screwdriver

Bir kişi için 50 ml sade ya da portakal aromalı votka, 100 ml portakal suyu ve birkaç damla orange bitters’i birkaç küp buz ile karıştırın. Dilerseniz içine biraz sek şampanya ekleyebilirsiniz.

votka cocktail

Cosmopolitan

Bir kişi için 50 ml votka ile toplam 25 ml olacak şekilde portakal aromalı likör, misket limonu suyu ve yaban mersini suyunu karıştırın. Ağzı şekerle kaplanmış bir bardağa dökerek servis edin. Dilerseniz içine orange bitters ekleyebilir ya da bardağı limon kabuğu ile süsleyebilirsiniz.

Cosmopolitan

Sex on the Beach

Bir kişi için 50 ml votkayı 25 ml portakal suyu, 25 ml yaban mersini suyu ve 10 ml şeftali Schnapps ile karıştırın. Buzla doldurduğunuz bardağa kokteyli dökün ve iyice karıştırın. Dilerseniz bardağı bir dilim portakal ile süsleyebilirsiniz.

votka cocktail

Votka Martini

Bir kişi için 50 ml votkaya aynı miktarda vermut ekleyin ve shaker yardımıyla çalkalayın. İçine birkaç zeytin tanesi dizdiğiniz kürdanı ekleyerek servis edebilirsiniz.

martini

BONUS

 • Sek votka, derin bir nefes alınarak, nefes tutularak ve yalnızca bir yudum alınacak şekilde içilir.
 • Slavlar genellikle ilk üç dubleyi hızlı bir şekilde ve kısa şerefe söylevleriyle içerler, eğer konuk varsa onun şerefine içilir. Sonraki söylevler daha uzun ve detaylı olabilir, içme hızı yavaşlar.
 • Kadeh kaldırırken arkadaşlara sağlık dilenen ‘nazdarovye’ denir.
 • Votkanın kendine özel bir bardağı yoktur.
 • Votkanın tek başına ya da kadeh kaldırılmadan içilmesi nezaket kurallarına aykırıdır.
 • Votka şişesi bittiğinde atılır ya da yere bırakılır, masa üzerinde boş duran votka şişesinin kötü şans getireceğine inanılır.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.