21 Kasım 2019

10 maddede Erivan’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Sebnem Buyukikiz

~3dk

Nar

Evet, hazır mevsimiyken narın suyu ve aslında, özellikle şarabı için gidilmeli. Ağızda bıraktığı buruk tadı inanılmaz. Birçok farklı markanın tatlı ve yarı-tatlı nar şarabını bulabilir ya da gittiğiniz restoranlarda yediğiniz yemek üzerine restoranların kendi yapımı nar şaraplarının keyfini çıkarabilirsiniz. En iyi “house-wine” için öneri Lavash.

şarap

Muhammara

Lübnan ve Suriye mutfağının yaygın olduğu bu şehirde, birçok yerde muhammara yemeniz mümkün. Ama en lezzetlisi, salaş bir restoran olan Lagonid.

muhammara

Lahmacun

Çıtır çıtır, incecik, sıcacık ve hızlı servis. Mer Taghe. Yanına da ayran söylediniz mi tamamdır.

lahmacun

İçli Köfte

En güzeli, en miniği, en tek atımlık olanı; Beyrut’ta da şubesi olan Mayrig. Restorandın diğer yemekleri de çok lezzetli ama içli köftesi açık ara birinci.

mayrig içli köfte

Mantı

Kocaman dev mantılar var! Türkmen mantılarına da benzetebilirsiniz. Burada khinkali olarak geçiyor. Kızartma veya haşlama olarak tercih edebiliyorsunuz. Burada önemli olan, yerken ucundan ısırıp suyunu akıtmadan sakin sakin mideye indirmek. J Tumanyan Khinkali’de canlı müzik eşliğinde bu keyfin tadına varabilirsiniz.

mantı

Bira

Dargett ve Beer Academy. Kendi biralarından tadıp, ne tarz istediğinize karar verebilirsiniz. Zaten detaylı bir şekilde de biralar hakkında bilgi almanız mümkün. En güzeli, tadım seti alıp sonrasında karar vermek. Çünkü, çok farklı aromalara sahip biralar var. 

bira

Brandy

Ararat markası, Charles Aznavour için özel bir seri çıkarmış. Gitmişken şehirdeki fabrikayı gezip, brandy tadımı yapabilirsiniz.

brandy

Şarap

Yerel şarapları hem ulaşılabilir, hem lezzetli. Burayı ziyaret ettiğinizde yabancı markaları tercih etmenize hiç gerek yok.

Dolma

İster yaprak ister lahana. Hepsi ayrı lezzetli. Yaprak sarma etli tercih edin. Daha öncede kendi yapımı nar şarabını tavsiye ettiğim Lavash’da, etli yaprak dolması yanında kemikli etle servis ediliyor. Böylelikle hem etin suyu hem etin tadı dolmaya geçmiş oluyor. Bunu da şu an anlatmaya kelimeler yetmiyor.

Lahana sarmaları ise, turşu lahana yapraklarına bulgur ve nohut sarılarak yapılıyor ve oldukça büyük. Herhangi bir marketin şarküteri kısmından alıp bile tadabilirsiniz. Lavash’ın yanı sıra, Dolmama da çok ünlü ve lezzetli ayrı bir restoran olarak aklınızda bulunsun.

dolma

Kuru meyve

Armut ve şeftali kuruları, kokusu ve tatlarıyla inanılmaz. Gerçekten tadı damağımda kaldı. Marketlerdeki farklı kuru meyveleri tatmadan dönmeyin.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Sebnem Buyukikiz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.