11 Şubat 2021

Hamur Kabartma Tozu Kralı Dr. Oetker ve Kurucusu August Oetker

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Dr. Oetker

Dr. Oetker markasının temelleri, 1891 yılında, Doktor August Oetker tarafından atılmıştır.

Markanın, August Oetker’in hamur kabartma tozunu bulmasıyla başlayan macerası, gıda sektörünün en popüler holdinglerden biri olmasına kadar uzanmıştır.

Dr. Oetker Logo

İlk Ürünler

Dr. Oetker’in ilk gıda üretim fabrikası, 1900’lü yılların başında kurulmuştur. Kuruluşundan kısa bir süre sonra, hem Batı hem de Doğu Avrupa ülkelerinde tüketilmeye başlanan markanın ilk ürünleri; hamur kabartma tozu, nişasta, şekerli vanilin ve pudingdir.

Oetker International

Oetker grubu gıda sektörünün yanı sıra finans, otelcilik, denizcilik, bira, şarap ve şampanya alanlarında faaliyet göstermektedir.

Dr. Oetker Professional

Türkiye’de Dr. Oetker

Ülkemizde yalnızca gıda sektöründe faaliyet gösteren Dr. Oetker, pudingden hamur kabartma tozuna, hazır tatlılardan dondurulmuş gıdaya 100’den fazla ürün çeşidine sahiptir.

1987 yılında İzmir’de kurulan marka, Türkiye’deki üretimini Torbalı, İzmir’de bulunan tesisinde sürdürmektedir.

Dr. Oetker, bugün 450 ürün grubu ile dünyanın dört bir yanında hizmet sunmaktadır.

Dr. Oetker

August Oetker

August Oetker, 6 Ocak 1862 ile 10 Ocak 1918 yılları arasında Almanya’da yaşamıştır.

Hamur kabartma tozunun mucidi olan Doktor August Oetker, 1891 yılında Bielefeld Almanya’daki hastane odasında bulduğu bu formülü, 1893 yılında Backin markası altında pazarlamaya başlamıştır.

1903 yılında ürünün patentini alan Oetker, aynı yıl gıda üretim fabrikasını da kurmuştur.

Hamur Kabartma Tozu

Hamur kabartma tozunun formülü, Oetker’den önce kimyager Justus von Liebig ve öğrencisi Eben Horsford tarafından bulunmuştur. Fakat August Oetker, bugün de kullanılmakta olan aynı formülü, evlerde kullanılabilecek şekilde geliştirmiş ve pazarlamaya başlamıştır.

dr. oetker

Şirketin Yönetimi

Doktor August Oetker’in 1918 yılında ölmesi üzerine şirketin yönetimini Richard Kasselowsky almıştır. 1944 yılında Kasselowsky’nin ölümü üzerine ise, üvey babasının yerine Oetker’in torunu Rudolf August Oetker geçmiştir.

Ürün çeşidi ve pazar ağı her geçen yıl büyüyen şirket, 1981 yılında anonim şirket olmuştur.

2010 yılından bugüne şirketin CEO’su Richard Oetker’dir. Genel merkezi, Bielefeld Almanya’da bulunan şirketin üst kuruluşu, Dr. August Oetker KG’dir. Ayrıca Condor Luftreederei isminde bir yan kuruluşa sahiptir.

Rudolf August & Marianne Oetker
Rudolf August & Marianne Oetker

Oetker ve Naziler

Firmanın, belki de başka platformlarda karşısına çıkma tehditine karşı, Münih’teki Ludwig Maximilian Üniversitesi’ne yaptırdığı araştırma sonucunda, Nasyonal Sosyalistlerle ilişki kurduğu ve partiye yüklü miktarlarda bağışta bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Dönemin çok sayıda iş insanı gibi Dr. Oetker’in yöneticileri de, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne üye olmuştu. Kasselowsky ve Rudolf August Oetker’in parti üyelikleri ve fabrikalarında köle işçiler çalıştırdıkları aslında çok da karanlıkta kalmış sırlar değildi.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.