10 Eylül 2021

10 Maddede İngiliz Mutfağı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Geleneksel İngiliz Kahvaltısı

İngiliz mutfağı denildiği zaman akla ilk gelen, tüm dünyada ün kazanmış geleneksel İngiliz kahvaltısı oluyor. 

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla zengin bir çeşitlilik sunan İngiliz kahvaltısında kızarmış ekmek, yumurta, pastırma, sosis veya pate, kuru fasulye, domates, mantar ve patates yer alıyor. Kahvaltının yanında ise, meyve suyu veya sütlü çay ve kahve gibi sıcak içecekler tüketiliyor.

ingiliz kahvaltısı

Arnold Bennett Usulü Omlet

Roman, öykü ve oyun yazarı Arnold Bennett’in kendisine özel olarak hazırlattığı ve yıllar içerisinde İngiliz mutfağının ayrılmaz bir parçası haline gelen omleti, bugün birçok restoranın menüsünde görmek mümkün.

Soğan, karanfil, defne yaprağı, karabiber, süt, mezgit, un ve yumurta ile hazırlanan Arnold Bennett usulü omlet, piştikten sonra üzerine rendelenmiş parmesan peyniri eklenerek servis ediliyor.

Peynir

İtalyan, İspanyol ve Fransız mutfaklarında da olduğu gibi, İngiliz mutfağının en yaygın besinlerinden biri peynirdir.

Başta Cheddar, Stilton, Cheshire, Cornish Yarg, Durham Blue, Brie ve Galler peynirleri olmak üzere yüzlerce peynir çeşidine sahip olan İngiltere’de peynir; kahvaltıda, sandviçlerle ve tostlarla tüketilmesinin yanı sıra soslarda ve salatalarda da kullanılmaktadır.

peynir

Sandviç

Sandviç, 1700’lü yılların ikinci yarısında Sandwich 4. kontu John Montagu’nun kumar oynamaya ara vermemek için masasına dilimlenmiş et ve ekmek getirtmesiyle ortaya çıkıyor. Kontun yemek yeme şekli kısa sürede moda haline geliyor ve bu şekilde yenen yemek, tüm Avrupa dillerine kontun ismiyle geçiyor.

İngilizler de, günün en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltının ardından, öğle yemeği için genellikle sandviç tercih ediyorlar.

Geleneksel Beş Çayı

İngilizlerin en köklü geleneklerinden biri olan beş çayı ya da ikindi çayı, 19. yüzyılda sarayda ortaya çıkmış ve zamanla yaygın hale gelmiştir.

Diyabet hastası olan yedinci Bedford düşesi Anna, güçlü bir kahvaltı ile ağır ve geç saatlerde tüketilen akşam yemeği arasında bayılmamak için çay ile atıştırmalık kurabiye tüketiyormuş. Zaman içinde arkadaşlarını odasına davet ederek çay partileri düzenlemeye başlamış. Sarayda ortaya çıkan bu etkinlik de zamanla tüm ülkeye yayılmış.

Ancak düşünülenin aksine beş çayı, bugün tüm ülkede yayın olan değil, genellikle orta yaş üstü bireyler tarafından düzenlenen bir etkinlikmiş.

çay fincan

Beş Çayının Özellikleri

High Tea: Yüksek ayaklı yemek masasında yenen erken akşam yemeği.

Low Tea: Alçak yer masalarında 15:30-17:00 saatleri arasında düzenlenen çay partisi.

Beş çayında;

 • Sallama değil, demleme çay ikram edilir,
 • Çatal-bıçak kullanılmadan yenilebilecek hafif atıştırmalıklar servis edilir,
 • Her misafirin masasında sıcak süt ve şeker bulunur,
 • Çay partisini düzenleyen kişinin sözü bölünmez,
 • Bardaklar zarif bir şekilde tutulur,
 • Misafirler tabaklarına konulan yiyeceklerin tamamını bitirmelidir. Bitirmemeleri ayıp kabul edilir ve genellikle bir sonraki partiye davet edilmezler.

Akşam Yemeği

İngiltere’de akşam yemeği genellikle saat 7’den sonra başlıyor ve çorba, et yemeği, haşlanmış sebzeler ve patatesten oluşuyor.

sunday roast
Sunday Roast

Sunday Roast

İngilizler Pazar günleri öğleden sonra her tür et kullanılarak yapılabilen ‘Sunday roast’ yiyorlar.

Sunday roast seçilen etin fırında pişirilmesiyle hazırlanıyor. Sonrasında ince ince kesilen et, haşlanmış ya da buharda pişirilmiş sebzeler ve patates ile servis ediliyor.

Geleneksel Pazar günü yemeğinin ardındansa, tatlı olarak yumurta, un ve süt ile hazırlanan Yorkshire pudingi yeniliyor.

Fish and Chips

Fish and Chips, hem geleneksel hem de dünya çapında bilinen klasik İngiliz yemeklerinden biri.

Fish and Chips patates kızartması, haşlanmış bezelye, tarator sos, acı sos ve avokado sosu ile servis edilen, özel bir un karışımına batırılarak kızarmış morina ya da mezgit balığından oluşuyor.

fish and chips

Soslar

Balık, tavuk, kuzu, dana ve domuz etinden yapılan birçok yemeğe sahip olan İngiliz mutfağında soslar büyük önem taşıyor.

İngiliz mutfağının en ünlü soslarından bazıları:

 • Gravy Sos
 • Kahverengi (Brown) Sos
 • Worcester Sosu
 • Horseradish Sos
 • Marie Rose (Karides) Sosu
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.