10 Ekim 2018

Adalı Rum Amcamızdan Lakerda Tarifi

Chef de Paar

~2dk

Tarifleriyle 10layn’a lezzet katan misafir yazarımız Chef de Paar yeni yazısıyla karşınızda: Lakerda tarifi

Torikten yapılan lakerda, başta Ege mutfağı olmak üzere pek çok rakı sofrasının vazgeçilmez mezeleri arasında yer alıyor.

Ekim sonuna doğru, yağlı torikten 2 parmak genişliğinde takozları kesin. Takoz haricindeki parçaları lakerda yapımında kullanmaya kalkmayın, lakerda bozulur.

Takozların karın kısmını ve kaba kanını temizleyin. Balığın omurga deliğini kürdan yardımı ile boşaltın. Beyaz etin içinde kalan kandan kurtulmak için takozları buzlu su içinde dolapta 2 gün bekletin. 3-4 saatte bir kanlanacak suyu yenileyin. Buz takviyesi yapın.

Takozları delikli (elek gibi) bir kaba alarak, buzdolabında 4 saat kurutun.

Derin bir kabın tabanını 2 cm orta irilikte kaya tuzu tabakası ile kaplayın. Kurumuş takozların ilk katmanını tuza serin, üzerini ve aralarını 1-2 cm  kaya tuzu ile örtün. Dizilimi yaparken yatayda ve düşeyde, balıklar birbirine temas etmemeli. Derin kapta, bu şekilde katmanlar halinde takozları tuza yatırın. Kabı buzdolabında iki hafta saklayın.

Takozları yıkayarak kaba tuzundan arındırın. Etin içine işlemiş fazla tuzu çıkarmak için, takozları su dolu bir kap içinde buzdolabında iki gün daha dinlendirin. 3-4 saatte bir suyu yenileyin.

Takozları elek gibi bir kapta buzdolabında 3-4 saat kurutun.

Sivri uçlu bir kıl bıçağı yardımı ile takozların çevresindeki deriyi keserek ayırın. Kılçıkları tek tek cımbız ile çekerek ayıklayın. Deri ve kılçık lakerdayı bozar.

Kalan beyaz eti küp küp keserek parçalar haline getirin. Omurga kemiğinden kurtulun.

Parçaları zeytinyağı ile yağlayarak saklama kabınıza alın. Defne yaprağı ilave edin. buzdolabında muhafaza edin.

Servis yapacağınız zaman limon, karabiber, kırmızı soğan ve rakı eşliğinde sunabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Chef de Paar

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.