11 Mart 2022

İlkbaharda Hangi Balıklar Yenir?

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Birçok balık türü ve miktarı bakımından zengin olan ilkbaharda hangi balıklar yenir?

İzmarit

Tüm bahar ayları boyunca tüketilebilecek en lezzetli balıklardan biri olan izmarit, bu aylarda genellikle tavada yapılır. Sonbahar – kış aylarında ise çoğu zaman ızgarası tüketilir.

izmarit balığı

Kalkan

Tüm sene boyunca yenilebilen, ancak mart, nisan ve mayıs aylarının tamamında oldukça lezzetli olan kalkanın özellikle buğulaması ve tavası tercih edilse de, ızgarada da pişirilebilir.

kalkan ilkbaharda hangi balıklar yenir

Kefal

İlkbaharda hangi balıklar yenir sorusunun bir diğer cevabı ise, kefal. Bütün denizlerimizde yaşayan ve özellikle kış ve ilkbahar aylarında lezzetli olan kefalin genellikle buğulaması ve pilakisi yapılır. Ancak tavası ve ızgarası da tercih edilebilir.

kefal

Mezgit

Tavuk balığı olarak da anılan mezgit, tüm denizlerimizde yetişse de en fazla Karadeniz’de bulunur. Özellikle ilkbahar aylarında oldukça lezzetli olan mezgit, genellikle tavada ya da ızgarada pişirilir.

mezgit

Levrek

Özellikle mart ve nisan aylarında oldukça lezzetli olan, mayıs ayında ise çok lezzetli olmasa da tüketilebilecek olan levreği fırında, buğulama olarak, marine ederek ve ızgarada tüketebilirsiniz. Ayrıca levrek ile birçok farklı meze ve yemek de yapabilirsiniz.

Levrek

Kırlangıç

İlkbahar aylarının tamamında lezzetini koruyan kırlangıç, bütün denizlerimizde bulunur. Izgaraya ve tavada pişirmeye uygun olmayan kırlangıcı, çorbalarda kullanabilir, buğulama ve haşlama yöntemiyle pişirerek tüketebilirsiniz.

kırlangıç

Kolyos (Kolyoz)

Uskumru ile beraber sürüler halinde göç eden ve uskumruya benzeyen kolyoz, genellikle tavada pişirilerek ya da tuzlama yapılarak tüketilir.

kolyoz

İstavrit

Her mevsim tüketilebilen istavrit sonbahardan yaza kadar lezzetini koruyan balıklardan biridir. Genellikle tavada ve fırında pişirilir.

istavrit

Mercan

İlkbahar aylarının tamamında lezzetli olan mercan; fırında, ızgarada ve tavada pişirilerek tüketilebilir.

Pisi Balığı

Pisi balığının en lezzetli zamanı şubattan nisan sonuna kadardır. En çok tavada, ızgarada, güveçte ve fırında pişirilerek tüketilir.

Not: 1, 2, 3, 6, 7 ve 8. maddelerde yer alan görseller Et ve Süt Kurumu’nun resmi web sitesinden alınmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.