19 Ekim 2021

Dünyanın En Popüler Tatlıları

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Makaron (Macaron)

Şeker ve yumurta akı ile hazırlanan iki bezenin arasına fındık, ceviz ve badem gibi malzemelerden yapılmış krema doldurularak servis edilen makaron, bugün dünyanın en popüler tatlıları arasında yer alıyor.

Fransız mutfağına özgü olduğu düşünülen makaronun, 8. yüzyıldan itibaren Venedik manastırlarında yapıldığı biliniyor. Ancak tatlının tarifi ilk kez 17. yüzyılda Fransa’da yazılmıştır ve günümüzde de makaronun yapımında bu tarif esas alınmaktadır.

makaron macaron

Tiramisu

Ortaya çıkışıyla ilgili birçok rivayetin bulunduğu tiramisu, mascarpone peyniri ve kedi dili (savoiardi) ile hazırlanan, kahve aromalı bir İtalyan tatlısıdır.

tiramisu

Donut

Donut, özellikle ABD’de tüketilen, şeker ve yağ oranı oldukça yüksek bir tatlıdır. Delikli (simit şeklinde) ve deliksiz (daire şeklinde) olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Sade olabileceği gibi içi krema ve reçel gibi çeşitli malzemelerle doldurulmuş ya da üzeri kaplanmış olabilir.

donut

Waffle

Belçika asıllı bir hamur tatlısı olan waffle, genellikle üzerine erimiş çikolata, bal, şurup, dondurma, krema ve krem şanti gibi çeşitli malzemeler dökülerek ve/veya taze meyvelerle servis edilir. Bu şekilde servis edilen waffle, ‘Brüksel usulü’ ismini alırken hamurun tek başına yenmesine Liége denir.

waffle

Baklava

Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarının en ünlü tatlılarından biri olan baklavanın, Türk tatlısı olduğu, 8 Ağustos 2013 tarihinde AB Komisyonu tarafından tescillenmiştir.

İnce yufkaların arasına Antep fıstığı, fındık, ceviz veya badem koyularak hazırlanan tatlı, genellikle şeker ya da bal şerbeti ile tatlandırılmaktadır.

baklava

Sufle (Souffle)

İsmini Fransızcada üflemek anlamına gelen ‘souffler’ kelimesinden alan sufle, 18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkmıştır.

Sufle süt, tereyağı, un ve yumurtanın çırpılmasıyla hazırlanan, derin bir kap içinde pişirilen ve içi krema dolgulu bir tatlıdır.

sufle tatlı

Brownie

1900’lü yılların başında bugünkü halini alan brownie, ABD ve Kanada’da ortaya çıkmıştır.

İsminin anlamı küçük, yapışkan ve kekimsi kurabiye olan brownie, bir çeşit çikolatalı kektir.

Brownie

Krem Brüle (Creme Brulee)

Türkçede ‘yanık krema’ anlamına gelen krem brüle, Fransız mutfağının en ünlü tatlılarından biridir.

Taze krema ve yumurta ile yapılan krem brülenin üzerindeki şeker direkt yakılarak servis edilir.

Creme Brulee

Cheesecake

Genellikle bir veya birden fazla katmandan oluşan tatlının ana ve en kalın katmanı, yumuşak taze peynir, yumurta ve şekerden yapılır. Varsa alt katmanı ezilmiş kurabiyeler, bisküvi ya da pandispanya gibi farklı malzemelerden hazırlanan ince bir tabandır.

Cheesecake, pişirilerek ya da soğuk olarak hazırlanabilir.

Cheesecake

Ekler (Eclair)

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkan ekler, içi genellikle vanilya kremasıyla doldurulmuş, üstü çikolata kaplı yumuşak hamurdan yapılan bir tatlıdır.

ekler tatlı

BONUS

Dondurma

Dünyanın en popüler tatlıları arasında, dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen ve çok çeşitli malzemelerle hazırlanabilen dondurmaya yer vermemek olmazdı.

dondurma
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.