19 Aralık 2019

Dünyanın En Popüler 10 Müzesi

Enis Harbalıoğlu

~6dk

Tarihin korunması, nesilden nesle aktarılması konusunda oldukça önemli bir araç olan müzeler; günümüzde çok sayıda eserin saklanıp, incelenebildiği ve sergilendiği yerlerin başında geliyor. Dünyanın En Popüler 10 Müzesi listemde, günümüzde en fazla ziyaretçinin geldiği müzeler hangileri sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Ulusal Galeri (National Gallery)

İngiltere’nin başkenti Londra’da, 1824 yılında kurulan ve binası Trafalgar Meydanı’nda bulunan Ulusal Galeri, 13. ve 20. yüzyıl aralığındaki pek çok tabloya kapılarını açmış durumda. Müze, yılda ortalama 5,22 milyon ziyaretçi kabul ediyor.

national gallery

Tate Modern

Londra’da terkedilmiş hâlde bulunan “Banskide Elektrik Santrali”, 2000 yılında “Tate Modern” adıyla kamuya açıldı. 

Bu santrali müzeye dönüştürme fikri; binanın tarihi karakterini değiştirmeden modern bir kamusal alan yaratma amacıyla, İsveçli ekip Herzog & de Meuron tarafından 1995’te düzenlenen bir yarışma sonucu ortaya çıkmıştır.

Açılışından bu güne, kültürel bir ikon haline gelen, dünyada modern sanat müzeleri arasında en çok ziyaret edilen, endüstriyel alanında başlı başına bir canlılık katmayı başaran ve dünyanın en önemli mekanlarından biri haline gelen bu müze; yılda, ortalama 5,65 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

tate modern

İngiliz Müzesi (British Museum)

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan bu müze, hekim ve doğa bilimci Sir Hans Sloane’un kitap, el yazmaları ve doğa tarihi koleksiyonlarının bütünüyle, 1753’te kurulmuş ve yılda, ortalama 5,9 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

british museum

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (The National Museum of Natural History)

Smithsonian Institution tarafından idare edilen ABD’deki National Mall’da bulunan doğa tarihi müzesidir. 1910 yılında açılan müze, 364 günü ücretsiz olarak ziyaretçi kabul etmektedir. Bu nedenle dünyanın en çok ziyaret edilen doğa tarihi müzesidir. Yılda, ortalama 6 milyon ziyaretçiyi kabul etmektedir.

national museum of natural history

Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi (Shanghai Science and Technology Museum)

Çin’de yer alan Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi, bilim ve teknolojiye ilgi duyan ya da duymayan herkesin ziyaret ettiği ender yerlerden.

Dünya’nın keşfi, robotlar dünyası ve hayvanlar alemi gibi alanlarda birçok kişinin meraklı gözlerle takip ettiği bu müzede tabiri yerinde ise, yok yok! Müze yılda, ortalama 6,31 milyon ziyaretçinin uğrak noktası.

shanghai science and technology museum

Vatikan Müzesi (Vatikan Museum)

Vatikan, ruhani ve mimari açıdan mükemmel kabul edilen; tarihi yapıların fazlalığıyla birlikte resim ve heykel gibi sanat dallarının da en değerli eserlerinin sergilendiği müzeleriyle bilinmektedir. Hatta, Vatikan hakkında pek bilginiz olmasa bile; Bernini, Michelangelo ve Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle donanmış müzelerin yer aldığını bilirsiniz. 

Dünyanın en büyük müzelerinden birisi olan Vatikan Müzesi; 1506 yılında Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiş ve dünyanın önemli heykellerine kapılarını açmıştır. Sistine Şapeli ile birlikte toplamda 54 sala bulunan bir yapı olup yılda, ortalama 6,42 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.

vatikan müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art)

New York’ta, Central Park’ın yanında yer alan Metropolitan Sanat Müzesi, 1870 yılında kurulmuştur. The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını içinde barındırır. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait birçok eser bulunmaktadır. Yılda, ortalama 6,69 milyon ziyaretçisi vardır.

metropolitan sanat müzesi

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum)

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bulunan ve bir Smithsonian Enstitüsü müzesi olup, 1946 yılında Ulusal Hava Müzesi adıyla açılmıştır. 

Müze dünyanın en büyük tarihi uçaklarının ve uzay araçlarının cenneti olarak kabul edilmektedir. Yılda, ortalama 7,45 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

ulusal havacılık ve uzay müzesi abd

Ulusal Çin Müzesi (National Museum of China)

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan, ülkenin ana tarih ve sanat müzesi olan Ulusal Çin Müzesi; 2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulmuştur.

Çin’in sanat tarihi hakkında bilgileri ziyaretçilerine sunan müzeyi yılda, ortalama 7,81 milyon kişi ziyaret etmektedir. 

ulusal çin müzesi

Louvre Müzesi (Louvre Museum)

Dünya’nın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Sarayı’nda, 1793 yılında açılmıştır. Şehrin içinden akan Sen Nehri’nin kıyısında yer alan bu müzede, yaklaşık 35 bin sanat eseri yer alıyor.

Louvre Müzesi yılda, ortalama 8,1 milyon ziyaretçi sayısıyla, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur.

louvre müzesi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.