13 Şubat 2023

Dünyanın En Eşsiz 10 Mimari Yapısı

Meral Yılmaz

~4dk

Kolezyum (Colosseum) ya da Flavianus Amfitiyatro, Roma, İtalya

M.S. 72 yılında yapımı başlatılan Kolezyum, dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olmakla beraber eşsiz bir mimariye sahiptir. Tiyatronun dış cephe mermerleri ve bazı diğer malzemeleri yıllar içerisinde yerinden sökülerek San Pietro Bazilikası yapımında kullanılmış olsa da bugün bile eşine az rastlanmayan bir estetiğe sahiptir.

Kolezyum italya

Pekin Ulusal Stadyumu ‘Kuş Yuvası’, Çin

Kuş yuvası olarak da anılan Pekin Ulusal Stadyumu, 2008 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş, çok kompleksli devasa bir yapıdır. Dünyaca ünlü mimarların katıldığı bir yarışma sonucunda, yapımını İsviçreli bir firmanın üstlendiği bu yapı, günümüzün en başarılı mimari yapılarından biridir.

Pekin Ulusal Stadyumu ‘Kuş Yuvası’, Çin

Galaxy SOHO, Pekin, Çin

Pekin’de bulunan Galaxy SOHO binası, bünyesinde çok sayıda ofis, perakende satış mağazası ve eğlence merkezi bulunduran devasa bir yapı olmakla birlikte, sahip olduğu kavisli köşeler ve mükemmel hacmiyle Çin’de bugüne kadar inşa edilmiş en eşsiz mimari eserlerden biri olma özelliğine sahip.

Galaxy SOHO, Pekin, Çin

Gardens by the Bay, Singapur

Gardens by the Bay muhteşem bir cazibe merkezi olmakla birlikte ziyaretçilerini bekleyen bir çeşit çiçek cennetidir. Bin yıllık zeytin ağaçlarından manolyalara, beş kıtadan bitki ve çiçeklere ev sahipliği yapmaktadır.

Gardens by the Bay, Singapur

Guangzhou Opera Evi, Çin

Özellikle nehir vadilerinden ve onları biçimlendiren aşınma olgusundan etkilenilmiş olan bu yapı, Zaha Hadid’in en başarılı projelerinden biridir. Bununla birlikte en son akustik teknolojiler kullanılarak inşa edilmiş devasa bir mimari harikasıdır.

Guangzhou Opera Evi, Çin
Görsel Kaynağı

Yasak Şehir, Çin

Yaklaşık 500 yıl boyunca Çin İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış bu yapının temelleri yaklaşık 1300 yıl önce atılmıştır. Bina kompleksi Çin mimarisinin bir şaheseri olmakla birlikte içerisindeki müze dünyanın en iyi korunmuş yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

forbidden_city

Le Mont-Saint-Michel, Fransa

Le Mont Saint Michel Körfezi kıyısında bulunan bu yer başta küçük bir kilise olarak inşa edilmiş olsa da zaman içinde hapishaneye çevrilmiştir.

Avrupa’nın en yüksek gel-git varyasyonlarına sahip bir suda yükselen bu yapı, şatoları andıran muhteşem bir katedraldir.

Le Mont-Saint-Michel, Fransa

Sistine Şapeli, Vatikan

Papa’nın resmi konutu olan Sistine Şapeli, Vatikan’ın en ünlü yerlerinden biridir. Michelangelo tarafından yapılmış tavan fresklerinin de bulunduğu bu şapel, bünyesinde muhteşem resimler ve sanat eserleri barındırmaktadır.

10 Maddede Dünyanın En Küçük Ülkesi: Vatikan yazımız da ilginizi çekebilir.

Sistine Şapeli, Vatikan

Şelale Evi, ABD

Şelale Evi, 20. yüzyılın en önemli konut projelerinin başında gelmektedir. Pennsylvania’nın engebeli ormanlarının derinliklerinde bulunan kayalık bir yamaçta, bir dağ kataraktının üzerine tünemiş gibi görünen ve şelalenin üzerine inşa edilmiş eşsiz bir mimaridir. 

Şelale Evi, Amerika

Cybertecture Egg, Mumbai, Hindistan

Fütüristtik mimarinin eşsiz bir örneği olan yumurta ofis binası, Mumbai’de bulunmaktadır. Birçok mimara göre bu bina; tasarım, inovasyon ve sürdürülebilirliği benzersiz bir potada eritmektedir.

Cybertecture Egg, Mumbai, Hindistan
Görsel Kaynağı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Meral Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.