11 Ekim 2021

Dünyanın En Ünlü Gotik Mimari Örnekleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Milano Katedrali, İtalya

Milano, İtalya’daki Piazza Del Duomo meydanında bulunan Duomo di Milano, İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın en büyük dördüncü katedraldir.

500 yılda tamamlanan katedralin yapımına 1386 yılında başlanmıştır.

milano katedrali

Notre Dame Katedrali, Fransa

Dünyanın en ünlü katedrallerinden biri olan Notre Dame, Paris’te Seine Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır.

Fransız gotik mimarisinin en önemli ve ilk örneklerinden biri olan katedral, 15 Nisan 2019 yılında çıkan yangın sebebiyle büyük hasar görmüştür. Çatısının tamamı çöken ve kulesi yıkılan katedralin restorasyonunun 5 yılda tamamlanması bekleniyor.

notre dame katedrali

Westminster Sarayı / Parlamento Binası, İngiltere

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası, Birleşik Krallık’ta Avam ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Yapı kompleksine bağlı olan Westminster Manastırı ve Aziz Margaret Kilisesi, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Westminster Sarayı

Aziz Stephan Katedrali, Avusturya

1147 yılında inşa edilen Aziz Stephan Katedrali, Viyana’nın en önemli simgelerinden biridir.

Aziz Stephan Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi içinde bulunan ve Prag Başpiskoposluğunun merkezi olan Aziz Vitus Katedrali’nin inşası 1344 yılında başlamıştır. 1929 yılında tamamlanan ve Prag’ın simgelerinden birine dönüşen katedralde; Aziz Vitus’un yanı sıra Wenceslas, Adalbert, John Nepomuk gibi birçok azizin kemikleri bulunmaktadır.

Aziz Vitus Katedrali

Santa Maria del Mar Kilisesi, İspanya

Barcelona’nın Ribera bölgesinde bulunan kilise, 14. yüzyılda La Ribera halkı tarafından inşa edilmiştir. Hem bu özelliğiyle hem de 15. ve 18. yüzyıllardan kalma renkli camlarıyla ünlü olan Santa Maria del Mar Kilisesi’nde bulunan birçok figür, 1939 yılında çıkan yangında zarar görmüş veya kaybolmuştur.

Santa Maria del Mar Kilisesi

Kutsal Üçlü Katedrali (Christ Church Katedrali), İrlanda

Dublin’de bulunan Kutsal Üçlü Katedrali, şehirde bulunan iki ortaçağ katedralinden en büyüğüdür.

On birinci yüzyılın başlarında Viking Kralı Sitric Silkenbeard tarafından yaptırılan katedral, yıllar boyunca birkaç defa yeniden inşa edilip yenilenmiştir.

Kutsal Üçlü Katedrali

Reims Notre Dame Katedrali, Fransa

Fransız gotik mimarisinin en başarılı örneklerinden biri kabul edilen Reims Notre Dame Katedrali, 1991 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Reims Notre Dame Katedrali

Köln Katedrali, Almanya

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan katedralin inşası 1248 yılında başlamıştır. 632 yıl süren inşanın ardından 1880 yılında açılan katedral, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Mirası Alanları dizelgesine eklenmiştir.

Köln Katedrali

Meryem Ana Kilisesi / Antwerp Katedrali, Belçika

Belçika’nın Brugge şehrinde bulunan Antwerp Katedrali, dünyanın en yüksek ikinci tuğla kulesine sahiptir. İnşası 1352 yılında başlayan yapının ilk inşası 1521 yılında bitmişse de, bugün hala tamamlanmamış kabul edilmektedir.

Meryem Ana Kilisesi / Antwerp Katedrali
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.