21 Ekim 2022

Dünyada En Çok Göç Veren 10 Ülke

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Hindistan

Dünyada en çok göç veren 10 ülke listemizin başında Hindistan geliyor. 2020 yılı resmi verilerine göre; neredeyse 18 milyon Hindistanlı kendi ülkesi dışında yaşıyor.

Ayrıca sayılar, aynı yıl Hindistan’dan en çok Birleşik Arap Emirlikleri’ne göç edildiğini gösteriyor.

hindistan

Meksika

Yüksek suç oranı ve işsizlik gibi birçok sorunun yaşandığı Meksika, dünyada en çok göç veren ülkelerden biri.

Veriler, 2020 yılında dünyada en fazla Meksika’dan ABD’ye göç edildiğini gösteriyor. Ve tahminlere göre, ABD’de 15 milyonun üzerinde Meksikalı yaşıyor.

Rusya

Birleşmiş Milletler 2020 verilerine göre; yaklaşık 11 milyon Rus ülkesi dışında yaşıyor. Ancak resmi olmayan kaynaklara göre, başta eski Sovyet ülkelerinde olmak üzere, kendi ülkesi dışında yaşayan 20 milyon Rus olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca 2020 yılı verilerine göre; dünyada en fazla göç akışının olduğu ülkeler listesinde 4. sırayı Rusya’dan Ukrayna’ya ve 5. sırayı Ukrayna’dan Rusya’ya yapılan göç alıyor.

Çin

Birleşmiş Milletler verilerine göre; 10 milyonu aşkın göçmen sayısıyla Çin, dünyada en çok göç veren ülkeler listesinde dördüncü sırada yer alıyor. Ancak resmi olmayan sayılara göre; kendi ülkesi dışında yaşayan 50 milyonu aşkın Çinli olduğu tahmin ediliyor.

19. yüzyıldan itibaren dış göçün devam ettiği ülkede, Büyük Çin dışında yaşayan Çinliler, Denizaşırı Çinliler olarak da isimlendiriliyor.

Singapur’un Büyük Çin’in dışındaki en çok ve Avustralya’nın Asya dışındaki en çok Çinli nüfusuna sahip ülkeler olduğu düşünülüyor. Manhattan, New York’ta bulunan Chinatown’un ise, Batı Yarımkürede Çinli nüfusunun en yoğun olduğu yerleşim yeri olduğu biliniyor.

chinatown

Suriye

Özellikle Suriye İç Savaşı’nın başlamasının ardından hem iç hem de dış göçte büyük bir artışın olduğu ülkenin, en çok Türkiye’ye göç verdiği biliniyor.

Bangladeş

Dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık ülkelerinden biri olan Bangladeş, aynı zamanda en çok göç veren ülkelerden biri.

Pakistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Pakistan, bulunduğu bölgede en çok göç alan ve aynı zamanda en fazla göç veren ülkelerden biri. Pakistanlıların ülkelerinden göç etme sebeplerinin başında ise, yoksulluk geliyor.

pakistan en çok göç veren ülkeler

Ukrayna

Birleşmiş Milletlerin 2020 verilerine göre, dünyada en çok göç veren 10 ülke sıralamasında Ukrayna 8. sırada yer alıyor.

Sovyetler Birliği’nin dağıldığı ve Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan ettiği günden itibaren genç ve eğitimli nüfusun, özellikle ülkedeki işsizlik sebebiyle, göçü devam ederken bugün, Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle de dış göçün arttığı biliniyor.

Filipinler

Asya kıtasının en kalabalık ülkelerinden biri olan Filipinler, aynı zamanda dünyanın en büyük diasporalarından* birini oluşturuyor.

*Diaspora (Kopuntu): Çok uzun zamandır bir kavmin, ulusun veya inanç mensuplarının ana yurtlarından koparak başka yerlerde azınlık olarak yaşamalarıdır.

Afganistan

1979’daki Sovyet işgalinin ardından bitmeyen iç çatışmalar ve dış müdahalelerden dolayı yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasal istikrarsızlıklar, ülkenin devamlı göç vermesine sebep olurken 2021 yılında Taliban’ın yönetime gelmesinden sonra da dış göç hız kesmeden devam ediyor.

ortadoğu harita

Not: Listemizde yer alan bilgiler Birleşmiş Milletlerin 2020 verilerinden elde edilmiştir.

Kaynak

Göçmen Nüfusunun En Çok Olduğu 10 Ülke listemiz de ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.