29 Temmuz 2021

10 Maddede Nepal: Asya’nın Amazon’u

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Nepal Hakkında Genel Bilgi

Dünyanın en geniş 93. ülkesi olan Nepal ya da resmi ismiyle, Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya’da yer almaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasında yer alan ülkenin büyük bir kısmı Himalayaların eteklerinde kurulmuştur, bir kısmı da Hint-Ganj Ovası’nda bulunmaktadır.

Denize kıyısı bulunmayan ülke, dünyanın en yüksek dağlarının birçoğunu barındırmasının yanı sıra verimli ovalara ve subalpin kuşak ormanlarına sahiptir.

Katmandu

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti, Katmandu’dur.

Tarihi yerler açısından oldukça zengin bir şehir olan Katmandu, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

nepal

Kısaca Siyasi Tarihi

Hiçbir zaman sömürgeleştirilmemiş olan ülke, Rana Hanedanı’ndan gelen başbakanlar döneminde Britanya İmparatorluğu ile ittifak yapmıştır.

1951 yılında parlamenter demokrasinin ilan edildiği ülkede, parlamento 1960 ve 2005 yıllarında olmak üzere iki defa hükümdarlar tarafından askıya alınmıştır.

1996 yılında başlayan Nepal İç Savaşı 2008 yılında sonlanmış, ülke laik cumhuriyete geçmiş ve böylece, dünyanın son Hindu monarşisi sona ermiştir.

Nepal bugün, komünist parti tarafından yönetilen tek çok partili demokrasiye sahiptir.

nepal

Nepal tarihinde hiç dini veya etnik çatışma ya da ayaklanma yaşanmamıştır. Din ya da etnisite sebebiyle kan dökülmemiş olan ülkede, 80’den fazla etnik grup yaşamaktadır.

‘En’ler

Dünyanın en yüksek tepesi kabul edilen Everest tepesi, Nepal sınırları içinde bulunmaktadır.

Ayrıca dünyanın en yüksek vadisi Arun, en uzun otlak bölgesi Chitwan ve en derin vadisi Kaligandaki Nepal’de bulunmaktadır.

Nepal

Nepal Mutfağı

Nepal’in ulusal yemeği, Daal-bhaat ismindeki mercimekli bir pilavdır.

En sık tüketilen içecek, süt ile servis edilen baharatlı çaydır.

Her yerde karşılaşabileceğiniz fast food ise, içine sebze, peynir ve et çeşitleri koyulan, kızarmış ya da haşlanmış olarak yenebilecek Mo-Mo.

Nepal'e

Vikram Samvat

Ülkede 9. yüzyıldan itibaren bir ay takvimi olan Vikram Samvat kullanılmaya başlanmıştır.

Vikram Samvat, Gregoryen takviminden yaklaşık olarak 56,7 yıl öndedir.

Gurkhalar (Gurka / Gorka)

Gurkalar, Nepalli bir topluluktur. 18. yüzyılda Hint ermiş Gorkhana’nın müritlerinden biri olan Baba Rawal’ın Mevar tekkesine bağlı olanlar tarafından kurulmuştur. Zaman içinde önce cemaat, ardındansa halk olmuş ve Nepal Krallığı’nı kurmuşlardır.

Nepal’i korumaya devam eden Gurka askerleri, cesaretleri ve korkusuzluklarıyla ünlüdür.

nepal

Flora ve Fauna

Asya’nın Amazon’u olarak da anılan ülkede 6 bine yakın bitki türü yetişmektedir. Bunların 200’den fazlası ise, Nepal’e özgüdür.

360’ı aşkın orkide türünün yetiştiği Nepal’de, dünyada yetişen tüm orkidelerin %2’si; Nepal’in ulusal çiçeği de dahil olmak üzere, dünyadaki orman güllerinin %6’sı yetişmektedir.

Kuzey Afrika ve Avrupa kıtalarından daha fazla kuş türünün bulunduğu ülke, dünyadaki kuş türlerinin %8’ine ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın en büyük güvesi olan Atlas Güvesi ile en büyük vahşi bal arısına ev sahipliği yapan Nepal’de, nesli tükenmekte olan kar leoparı, kırmızı panda ve boynuzlu gergedan gibi hayvan türleri de bulunmaktadır.

nepal

Nepal Bayrağı

Nepal bayrağı; İsviçre, Ohio ve Vatikan ile birlikte dikdörtgen formda olmayan dört bayraktan biridir.

Bayraktaki kırmızı renk, Rhododendron isimli ulusal çiçekten alınmıştır ve savaşlarda kazanılan zaferler ile bağımsızlığı anlatmaktadır. Mavi renkse, barışı ve huzuru simgelemektedir. Üzerinde yer alan hilal sarayı; 12 köşeli güneş ise, 1951 yılına kadar ülkeyi yöneten Rana ailesini temsil etmektedir.

Bayrağa şeklini veren iki uçlu üçgen, Himalaya Dağlarını simgelemektedir.

nepal bayrağı

BONUS

Nepal, yaşayan tanrıçalara tapan tek ülkedir.

Ülkede küçük yaşta kız çocuklarından, bakireler anlamına gelen Kumarice’ler seçilmekte, Budistler ve Hindular tapınaklarda Kumarice’lere ibadet etmektedir. 

Kumarice’ler ergenlik sonrasında emekliye ayrılmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.