6 Temmuz 2018

Ülke Bayraklarının Anlamları: Batı Avrupa

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Almanya Bayrağının Anlamı

Siyah, sarı ve kırmızı renklerden oluşan Almanya bayrağının anlamı, Prusya Krallığı’nın 1813 yılında Napolyon’a karşı verdiği savaşta, büyük çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Freikorps Birliği’nin üniformalarına dayanmaktadır.

1949 yılında resmi olarak kabul edilen bayraktaki renklerin anlamları; Beraberlik, Adalet ve Özgürlük olarak belirlenmiştir.

Almanya Bayrağı

Avusturya Bayrağının Anlamı

Dünyanın en eski bayraklarından biri olan Avusturya bayrağı, 12. yüzyılda Avusturya Arşidükü II. Frederick tarafından tasarlanmıştır.

Bayrağın tasarımında esinlenilen efsane ise; Avusturya Arşidükü V. Leopold’ün bir savaş esnasında giydiği beyaz kıyafetin düşman kanı ile tamamen kırmızıya boyandığı, yalnızca kılıcını astığı kemer kısmının altının beyaz kaldığıyla ilgilidir.

Avusturya Bayrağı

Belçika Bayrağının Anlamı

İlk olarak 1792 yılında, Avusturya’ya karşı kazanılan zaferin ardından kullanılmaya başlanan Belçika bayrağı, yatay olan şeritlerin dikey hale getirilmesi ile 1831 yılında resmi olarak kabul edilmiştir.

Bayraktaki kırmızı renk, Lüksemburg şehrinin kırmızı aslanını; sarı renk, Blavha şehrinin sarı aslanını ve siyah renk, Flamber şehrinin siyah aslanını temsil eder.

Belçika Bayrağı

Birleşik Krallık Bayrağının Anlamı

Büyük Britanya ya da Birleşik Krallık bayrağı; Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda olmak üzere krallık devletlerinin tamamını temsil etmektedir.

Ülkenin kuruluş yıllarındaki din savaşlarına gönderme yapan bayrak; 1606 yılında birleştirilen, 17. yüzyıla kadar İskoçya ve İngiltere’de kullanılan bayraklar ile Aziz Patrick Bayrağının 1801 yılında birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Birleşik Krallık Bayrağı

Fransa Bayrağının Anlamı

Kökenleri Fransız Devrimi’ne dayanan bayrakta, devrimin Eşitlik, Kardeşlik, Hürriyet sloganı temsil edilir.

Hürriyeti ifade eden mavi renk aynı zamanda devrim zamanında hüküm süren Bourbon Hanedanı’nın rengidir. Eşitliği ifade eden beyaz, aynı zamanda krallık dönemi Fransa’sını temsil eder. Kardeşliği ifade eden kırmızı; milliyetçilik, cesaret ve kanın yanı sıra Paris’i temsil eder.

Fransa Bayrağı

Hollanda Bayrağının Anlamı

Orange Prensi, I. William tarafından hazırlatılan Hollanda bayrağının ilk ismi, prensin bayrağı anlamına gelen prinsevlag’dır.

Geçmişte turuncu olan ilk yatay şerit, zaman içinde, kesin bir sebep belirtmeksizin kırmızı renge dönüştürülmüştür.

Hollanda Bayrağı

İrlanda Bayrağının Anlamı

Bayrağın yeşil rengi, Katolikleri; turuncu rengi, Protestanları temsil eder. Beyaz renk ise, bu iki topluluğun barış içinde bir arada yaşayışını simgeler.

İrlanda Bayrağı

İsviçre Bayrağının Anlamı

Vatikan ile birlikte kare şeklinde bayrağa sahip olan 2 ülkeden biri İsviçre’dir.

İlk olarak, 1847 yılında yaşanan Sonderbunds Savaşlarında kullanılmaya başlanan bayrakta; kırmızı zemin güven ve güç anlamına gelmektedir. İsviçre bayrağı, ortasında bulunan beyaz haç sebebiyle, dini açıdan zengin anlamlar barındırmaktadır.

Günümüzde ise, demokrasi ve barış gibi sosyal anlamlar taşımasının yanı sıra ‘tarafsızlık’ anlamı da kazanmıştır.

İsviçre Bayrağı

Monako Bayrağının Anlamı

1881 yılında kabul edilen ve neredeyse hiç değişiklik yapılmadan günümüze kadar kullanılmaya devam eden Monako bayrağı, ülkenin hanedanı olan Grimaldi Ailesi’nin renklerini temsil etmektedir.

Monaco Bayrağı

Lihtenştayn Bayrağının Anlamı

1934’te kabul edilen bayrak, tasarlandığı günden itibaren hiçbir değişim geçirmemiştir.

Bayrakta; gökyüzünü ve barışı temsil eden mavi ile tarih boyunca dökülen kanı temsil eden kırmızı renk aynı zamanda kraliyeti simgelemektedir. Bayrak üzerinde yer alan taç ise, prensliği temsil etmektedir.

Lihtenştayn Bayrağı

BONUS

Lüksemburg Bayrağının Anlamı

Fransa bayrağından esinlenerek tasarlanan Lüksemburg bayrağında; kırmızı, savaşlarda dökülen kanları ve beyaz renk, barışı temsil eder. Mavi renk ise, Fransa’ya yapılan bir atıftır.

Lüksemburg Bayrağı

NOT: Avrupa kıtasındaki bayrakların anlamlarını üç listede toplamaya çalıştık. Ülkeleri seçerken, bayraklarda kullanılan renklerin ve sembollerin birbirinden farklı anlamlar taşımasına dikkat ettik.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.