20 Ekim 2017

İstanbul Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

En bilinen bilgiyle başlayalım

Dünya üzerinde iki kıtada toprağı olan tek şehir olan İstanbul’un hem Avrupa hem de Asya kıtasında toprağı vardır.

Roma, Latin, Doğu Roma ve Osmanlı gibi çok sayıda medeniyetin başkenti olan İstanbul, dünyanın en eski şehirlerinden biridir.

3000’den fazla dükkana ev sahipliği yapan ve bir günde tamamını görmenin neredeyse mümkün olmadığı Kapalı Çarşı, dünyanın en eski alışveriş merkezidir.

1875 yılında inşa edilen, 573 metre uzunluğundaki Tünel, dünyanın en eski üçüncü metrosudur. Ayrıca İstanbul, dünyanın 23. en uzun metro hattına sahiptir.

‘Yeditepe İstanbul’, İstanbul’un yalnızca Tarihi Yarımadayı kaplayan küçük bir bölümünü ifade eder. Tepelerin ismi bugün unutulmuş olsa da tepeler şu şekilde belirtilebilir;

Topkapı Sarayı, Sarayburnu ve Ayasofya
Çemberlitaş, Nurosmaniye Camii ve Cağaloğlu
Beyazıt ve Süleymaniye Camileri
Fatih ve Zeyrek Kilise Camileri
Yavuz Sultan Selim Camii, Fener ve Rum Lisesi
Edirnekapı, Mihrimah Camii ve Tekfur Sarayı
Çapa, Cerrahpaşa, Samatya ve Haseki Külliyesi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, dünyanın en kalabalık beş şehrinden biridir. Fakat bu durum son yüzyılla sınırlı değildir. İstanbul, 1500’lü yıllarda da dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alıyordu.

Türkiye’de en fazla caminin bulunduğu şehir de İstanbul’dur. Dünyanın en popüler camilerinin de yer aldığı İstanbul’da, bugün, 3000’den fazla cami bulunuyor.

İstanbul’da turistler tarafından en fazla ziyaret edilen yapı 400 yıldan uzun tarihiyle, Sultan Ahmet Camiidir. Yüzyıllar önce inşa edilmesine rağmen hala kullanılan Sultan Ahmet Camii hem mimarisiyle hem de iç dizaynıyla tüm dünyada sanat eseri kabul edilen yapılar arasındadır.

Boğazın yanı sıra Karadeniz ve Marmara Denizlerine de kıyısı olan İstanbul, denizlerle çevrili az sayıdaki şehirden biridir.

Antik dönemden bugüne kadar uzanan tarihiyle İstanbul, tarihi yapıların da evidir. Aya Triada Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesi ve Galata Kulesi bu yapıların sadece birkaçıdır.

İstanbul dünyada en hızlı gelişen turistik şehirlerden biri olmasının yanı sıra en hızlı büyüyen ticaret merkezlerinden biri olma özelliği de taşıyor.

Dünyanın en eski ve önemli şehirlerinden biri olan İstanbul hakkında pek çok ilgi çekici bilgi var. Biz en önemli olanlarını seçmeye çalıştık. Sen de yorumlarınla listeyi zenginleştirebilirsin.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.