23 Şubat 2022

İstanbul’un Hikâyeleri ile Ünlü 10 Tarihi Yapısı

İpek Usta

~6dk

Kız Kulesi

Kız Kulesi’nin iki farklı hikayesi vardır. Hikayelerden ilki, Kral’ın kötü bir rüya görüp rüya yorumcusuna bu rüyayı yorumlatması ile başlar. Kızının 18 yaşına gelince bir yılan tarafından öldüreceğini öğrenen Kral, deniz ortasına bir kule inşa ettirir ve kızını buraya kapatır. Rivayete göre; bu durum da başarılı bir sonuç vermez ve kuleye getiren üzüm sepetinin içinde gizlenen yılan, genç kızın ölümüne neden olur.

Kız Kulesi ile ilgili bir diğer efsane ise, Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin birbirine aşık olmasıdır.

kız kulesi

Galata Kulesi

Rivayete göre; Galata Kulesi Kız Kulesi’ne aşıktır ve Boğaz, onların kavuşmasına izin vermiyordur.

İstanbul’un İki Tarihi Simgesinin Aşk Hikayesi: Galata Kulesi ile Kız Kulesi yazımız da ilginizi çekebilir.

galata kulesi

Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan doğan kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’a yaptırdığı caminin hikayesi, Mihrimah Sultan’ın ismine dayanmaktadır.

Güneş anlamına gelen “Mihr” ile Ay anlamına gelen “Mah” sözcüklerinin birleşmesinden oluşan Mihrimah isminden yola çıkılarak inşa edilen cami, Mimar Sinan’ın sultana olan aşkının da temsili sayılmaktadır. 21 Mart’ta Güneş bir minarenin üzerinden batarken Ay diğer minarenin üzerinden yükselir.

mihrimah sultan camii

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı’nın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır. Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında, kaide olarak kullanılan ve hangi yapılardan alınıp buraya getirildiği bilinmeyen iki Medusa başı yer almaktadır.

Bu Medusa başlarının nereden ve ne amaçla getirildiğinin bilinmemesinin yanı sıra sütunların üzerinde bulunan göz figürlerinin sürekli nemli olmasının, sarnıç inşaatında çalışan köleler için dökülen gözyaşları olduğuna inanılmaktadır.

yerebatan sarnıcı

Ayasofya Camii

Ayasofya Camii hakkında pek çok efsane olsa da, en etkileyici olan rivayet şöyle başlar; Ayasofya’nın inşaatı sırasında yoğun bir şekilde çalışan mimar, her bir ayrıntı ile kendi ilgilenmek istediği için mermer bakmaya giderken kiliseyi emanet edeceği güvenilir birini arar. Bir türlü o güvenilir kişiyi bulamayan mimar, sonunda küçük oğlunu gözcü olarak bırakmaya karar verir ve oğluna, ben gelene kadar kapıda göz kulak ol, der.

Bir melek küçük oğlana, babanı hemen çağır, onunla çok acil konuşmam lazım der. Çocuk, çağıramam babam çok kızar dediyse de meleğin ısrarına dayanamayıp sonunda babasını çağırmaya razı olur. Çocuğun bu iyiliğine karşılık melek, sen gelene kadar ben buraya sahip çıkarım sözünü verir. O günden sonra çocuk bir daha oraya dönmediği için gözcü bir meleğin Ayasofya’yı koruduğuna inanılır.

Ayasofya Camii

Tekfur Sarayı

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde en önemli ticaret merkezi olan Tekfur Sarayı’nın hikayesi, Napolyon’nun annesine ait olan Kaşıkçı Elmasından gelir. Tekfur Sarayı’nın çöplüğünde bulunan Kaşıkçı Elması, değeri anlaşılınca Osmanlı İmparatorluğu’nun hazinesine geçmiştir.

Tekfur Sarayı

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii’yi özenle yapan Mimar Sinan, caminin temelinin oturması için inşaata bir yıl ara verir. İnşaatın devam etmediğini öğrenen Şah Tahmasb, Kanuni’yi utandırmak için caminin yapımına destek olmak istediğini belirterek bir sandık dolusu altın gönderir. Bu duruma çok bozulan Kanuni Sultan Süleyman, altınları toz haline getirtip Süleymaniye Cami’nin yapımında kullanılan harcın içine döktürür.

Süleymaniye Camii

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı’nın altında gizli tünellerin bulunduğu ve bu tünellerin girişinin Yerebatan Sarnıcı’nda olduğuna inanılır. Rivayete göre, tüneller Kınalıada’ya kadar uzanmaktadır.

Kapalıçarşı

Çemberlitaş

Bilinen diğer adıyla Konstantin Sütununun efsanesi; I. Konstantin’in bir tanrıça heykelini, Nuh Peygamber’in asasını, Hz. Musa’nın içerisinden sular fışkırtan taşını ve Hz. İsa’nın ekmek dağıttı gün elinde kalan ekmek kırıntılarını Çemberlitaş’ın temeline gömdüğüdür.

Çemberlitaş

Pera Palas Hotel

Pera Palas Hotel, İstanbul’da elektriğin ilk verildiği, sıcak su ve elektrikli asansörün ilk kullanıldığı bina olarak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca oteli bu nedenli değerli yapan Mustafa Kemal Atatürk’ü pek çok kez ağırlaması, 101 numaralı odanın Atatürk’ün şahsi odası olması ve Atatürk’ün en sevdiği renge boyatılıp, müze hâline getirilmesidir.

Pera Palas Hotel
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
İpek Usta

İpek Usta

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.