30 Aralık 2020

10 Maddede Orta Doğu’nun Mistik Kenti: PETRA

Zeynep Mengüç

~4dk

Petra Antik Kenti Nerede?

Bugün Ürdün’de, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında yer alan Petra Antik Kenti, MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler olarak bilinen Arap kabilesinin başkentiydi.

Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını koruyan Petra, 1812 yılında İsviçreli kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından yeniden keşfedildi.

petra antik kenti

Petra, yani Kayıp Şehir, 400’lü yıllardan itibaren hem doğal felaketler hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşmeye başlamış ve zaman içinde unutulmuştur.

Petra İsminin Kökeni

Petra sözcüğü, Yunancada kayalar anlamına gelen ‘petros’ kelimesinden gelmektedir. 

Aynı zamanda gün ışığında kırmızı, pembe, turuncu ve sarı renkli kayalıkları nedeniyle kent, Gül Şehri olarak da anılmaktadır.

petra antik kenti

Petra’nın Gizemi

Petra Antik Kenti’nin yapım amacı, uzun yıllar boyunca tarihçiler tarafından bulunamamıştır ve bugün, kentin yalnızca %15’i arkeologlar tarafından keşfedilmiştir.

Petra’yı eşsiz kılan El-Khazneh (El-Hazne) Tapınağı, yaklaşık 40 metre yüksekliğinde ve 25 metre genişliğindedir. Tapınağın en ilginç ve büyüleyici yanı, diğer yapıların aksine, yukarıdan aşağı doğru oyularak yapılmış olmasıdır.

Yapılan son araştırmalarda; El-Khazneh’in altında, kral mezarlarının yer aldığı, gizli ve gömülü bir alan bulunmuştur.

petra antik kenti

Petra Antik Kenti, 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne girmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünya’nın Yeni Yedi Harikası arasında yer almıştır.

Ayrıca kent, ‘İnsanın kültürel mirasının en değerli kültürel varlıklarından biri’ olarak tanımlanmıştır.

Petra, Peru’da yer alan Machu Picchu ile kardeş şehirdir.

petra antik kenti

Petra Arkeolojik Parkı’na girebilmek için 1,2 kilometre uzunluğunda, girişinde Nebatiler’in inşa ettiği ve şehri su baskınından koruyan bir barajın bulunduğu The Siq isimli bir geçitten geçmek gerekmektedir.

Petra’daki Önemli Yapılar

Yaklaşık 100 kilometre karelik bir alana yayılmış olan Antik kentte yapılar, kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuştur. 

Kireç taşından oyularak yapılmış tiyatro, tapınak ve ev gibi yapıların yanı sıra Roma döneminde inşa edilmiş bir amfi tiyatro bulunmaktadır.

petra antik kenti

2016 yılında, çekilen uydu görüntüleri ve drone fotoğrafları sayesinde, kentte yeni bir yapı keşfedilmiştir. Yapılan yüzey araştırmaları sonucunda, bu yapının daha önce Petra’da bulunan herhangi bir yapıyla benzerliği olmadığı saptanmıştır.

Bu yeni keşfin, Olimpik bir yüzme havuzu uzunluğunda ve havuzun iki katı genişliğinde olduğu söylenmektedir. Araştırmacılara göre; yapının büyük bir ihtimalle törensel veya kamusal bir işlevi bulunmaktadır.

BONUS I

Ürdün’ün en büyük çölü olan Rum Vadisi (Wadi Rum), kızıl kumları ve kayalıklarıyla, yeryüzünde Mars’ın yüzeyine en çok benzeyen yerdir. 

Star Wars: The Rise of Skywalker burada çekilmiştir.

BONUS II

Petra’da Çekilen Bazı Filmler:

  • Sinbad and the Eye of The Tiger (Sinbad ve Kaplan Gözü), 1977
  • Indiana Jones: The Last Crusade (Indiana Jones: Son Macera), 1989
  • Mortal Kombat: Annihilation, 1997
  • The Mummy Returns (Mumya Geri Dönüyor), 2001
  • Transformers: Revenge of The Fallen, 2009
  • Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi), 2015
  • Aladdin, 2019
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Zeynep Mengüç

Zeynep Mengüç

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.