9 Aralık 2019

Erdoğan Menekşe: Havacılıktan Fotoğrafçılığa Dolu Dolu Bir Yaşam

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Erdoğan Menekşe Kimdir?

Türk havacılığının en önemli isimlerinden biri olan Erdoğan Menekşe; eski milli paraşütçü, ATPL lisanslı pilot, iş adamı ve fotoğrafçıdır.

1947 yılında Lüleburgaz’da doğan Menekşe’nin hayatı 1960 yılından itibaren havacılık ve fotoğrafçılıkla şekillenmeye başlamıştır.

Model uçak yapımından paraşütçülüğe, pilotluktan paraşüt antrenörlüğüne ve hava fotoğrafçılığına dolu dolu bir hayat yaşayan Menekşe, bugün hala hem havacılık hem de fotoğrafçılık tutkusunu sürdürmektedir.

erdoğan menekşe
Fotoğraf airkule.com’dan alınmıştır.

Milli Paraşütçü

Bugüne kadar 1500’den fazla atlayış yaparak ismini tarihe yazdıran Erdoğan Menekşe, 1966 ile 1986 yılları arasında, Türkiye’yi 9 defa Milli Paraşütçü olarak temsil etmiş ve bu yıllar arasında katıldığı uluslararası yarışmalarda pek çok kez derece kazanmıştır.

Menekşe, 1965 yılı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda, Türkiye’de ilk kez atlayış yapan ekipte yer almıştır.

Türkiye’nin İlk Serbest Düşüş Fotoğrafçısı

18 yaşından itibaren 20 bin saatten fazla pilot olarak uçuş yapan ve uçuş yapmaya devam eden Menekşe’nin kullandığı ilk uçak Miles Magister’dir.

Uçuş yaptığı yıllar boyunca hava fotoğrafları da çeken Menekşe, aynı zamanda ülkemizin ilk serbest düşüş fotoğrafçısıdır.

Menekşe, atlayışları sırasında koluna bağladığı fotoğraf makinesiyle paraşütçüleri fotoğraflamaya başlamıştır.

Türk Hava Kurumu’nda paraşüt eğitmenliği yapan Menekşe, 1967 yılında Türkiye’nin ilk milli kadın paraşüt takımının antrenörlüğünü yapmıştır.

Büyük tutkusu olan havacılığı tanıtma, sevdirme ve yaygınlaştırma amacıyla 1973 yılında Menekşe Havacılık LTD. ŞTİ.’yi ve 1979 yılında, Kartal Havacılık, Erdoğan Menekşe ve Ortakları Kolektif Şirketi’ni kurmuştur. 1985 yılında ise, bir sivil toplum kuruluşu olan Burak Havacılık Derneği’ni kurmuştur. Menekşe, Burak Havacılık Derneği’nde Ankara’daki pek çok iş adamı da dahil, çok sayıda amatör ve profesyonel pilot yetiştirmiştir.

1985 yılında New York – Gender – Ankara uçuşu sırasında 3 dünya rekoru kırmış ve Menekşe’nin rekorları halen kırılmamıştır.

1990 yılında, Alman fotoğrafçı Peter Kleinoth ile birlikte Türkiye’nin ilk hava fotoğrafları albümünün hazırlanmasına ve yayımlanmasına katkıda bulunmuştur.

1997 yılında düzenlenen I. Dünya Hava Oyunları sırasında, Reykjavik’ten başlayıp 7 ülkeye inişle İzmir’de sona eren en uzun menzilli sürat yarışını birinci olarak tamamlamıştır.

1998 yılında başlattığı bir kampanyayla, havacılığı tanımaları ve sevmeleri için 7 ile 17 yaş arası gençleri ön koltukta uçurmuştur. Bu projeyle 600 civarı gencin uçmasını sağlamıştır.

Erdoğan Menekşe, 120 saat uçuş yaparak çektiği fotoğraflardan, Anadolu Uygarlıkları Kanatlarımın Altında isimli fotoğraf albümünü, 2006 yılında sponsor olmadan hazırlamış ve yayımlatmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.