22 Mayıs 2020

Tarihten Bugüne İkonik Saç Modelleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Moda trendleri gibi, saç modellerinin de her dönem değişime uğradığını görüyoruz. Bazı saç modelleri belirli bir dönemde pek çok kişi tarafından tercih edilirken bazıları yıllardır hafızalarımıza kazınmış durumda. Biz de ikonik saç modelleri arasından en bilinen 10’unu seçtik.

Kleopatra’nın Yaldızlı Örgüleri

1963 yılında, Kleopatra filminde Mısır kraliçesini oynayan Elizabeth Taylor ile hafızalarımıza kazınan saç modeli; simsiyah, kısa kaküllü ve omuz boyundaki saçların örülmüş ve altınla süslenmiş haliydi.

kleopatra

Angela Davis’in Afro Saçları

Angela Davis bir insan hakları savunucusu, filozof ve yazar. 1970’li yıllarda politik tutukluların hakları hareketinin sembolü olan Davis, aynı zamanda afro saçlarıyla bir nesli etkisi altında bırakmıştı.

angela davis

Marilyn Monroe’nun Büyüleyici Dalgaları

Güzelliğiyle tüm dünyayı etkisi altına almış, dönemin skandallarında başrolü oynamış ve genç yaşında hayata veda eden Monroe, bugün hala dalgalı saçlarıyla hatırlanıyor.

Yıllar boyunca, özellikle Hollywood ünlüleri tarafından pek çok defa taklit edilen saç modelinin önümüzdeki yıllarda da karşımıza çıkacağına eminiz.

marilyn monroe

Prenses Diana’nın Zarif ve Kabarık Saçları

Hafızalara kazınan ikonik saç modelleri arasında, 1997 yılında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın zahmetsiz, fakat zarif saçları bulunuyor.

prenses diana

Kraliçe Elizabeth I’in Kızıl Bukleleri

1558 yılından öldüğü 1603 yılına kadar İngiltere ve İrlanda Kraliçesi olan I. Elizabeth, idam edilen Anne Boleyn’in kızıydı. 

Yaşamı boyunca evlenmeyen ve Bakire Kraliçe olarak da anılan Elizabeth’in hafızalara kazınan bir diğer özelliği ise; kızıl, kulak boyundaki bukleleriydi.

queen elizabeth I

Twiggy’nin Pixie Kesimi

Dame Lesley Lawson DBE ya da takma ismiyle Twiggy, altmışlı yıllarda tüm dünyada ismini duyurmuş bir İngiliz model ve şarkıcıydı.

Yan kısımları derin, pixie kesim saçları ise, en ikonik saç modellerinden biri olarak hala kullanılmaya devam ediliyor.

twiggy

Joan Jett’in Rocker Modeli

Amerikalı rock gitaristi, şarkıcı, söz yazarı, yapımcı ve aktris Joan Jett, zaman zaman küçük değişiklikler yapsa da katlı, dağınık ve kaküllü rocker saç modeliyle hafızalarımızda büyük bir yere sahip.

joan jett

Lisa Hartman’ın Aslan Yelesi Saçları

Amerikalı oyuncu ve şarkıcı, Lisa Hartman genellikle 70’li yılların sonundan itibaren yer aldığı televizyon yapımlarıyla tanınıyor.

Hartman’ın aslan yelesine benzeyen saçları ise, en ikonik saç modelleri arasında hafızalardaki yerini korumaya devam ediyor.

lisa hartman

Sarah Jessica Parker’ın ve Julia Roberts’ın Kıvırcık-Dağınık Saçları

Sex and the City’nin başrolü olarak tanıdığımız Sarah Jessica Parker’ın ve Julia Roberts’ın Pretty Woman filmindeki dağınık kıvırcık saçları bir dönem moda olmasının yanı sıra hala hafızalarımızdadır.

julia roberts sarah jessica parker

Victoria Beckham’ın Bob’u

Spice Girls grubunun üyesi ve David Beckham’ın eşi olarak tanınan moda tasarımcısı, model ve iş kadını Victoria Beckham’ın, 2000’li yılların ikinci yarısından sonra kullandığı bob modeli de ikonik saç modelleri arasında yer alıyor.

victoria beckham
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.