7 Mayıs 2023

10 Maddede Aleister Crowley Namı Diğer The Beast ‘666’

Deniz Gündoğdu

~5dk

Yaşadığı dönemde “Dünyanın En Kötü Ününe Sahip Adamı” olarak nam salmış olan Aleister Crowley, modern zamanın en kötü şöhretli okültistlerinden* biridir.

*Okültizm hakkında kısa bilgiye Teozofi: Kadim Bilgilerin Modern Dünyadaki Tezahürü yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aleister Crowley, 1875’de İngiltere’de dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Asi bir çocukluk dönemi geçiren Crowley, 1898 yılında Altın Şafak Hermetik Cemiyeti’ne katılmıştır. Daha sonrasında eşcinsel ilişkileri sebebiyle “sapkın” ilan edilmiş ve cemiyetten atılmıştır.


Eğitimi

Başarılı bir öğrenci olmasıyla bilinmese de kendisi Cambridge mezunudur. Aynı zamanda psikoloji, felsefe, şiir ve astroloji gibi birçok farklı alanda eğitim almıştır.

Yolculuk yapmayı ve dağlara tırmanmayı oldukça seven Aleister Crowley, gençlik yıllarında dünyanın en yüksek 2. ve 3. dağlarına tırmanmıştır. Babasının ölümünün ardından kara büyü sanatına gönül vermiştir.

Crowley sürekli en aşırı ve gizemli büyülerin peşinde koşmuştur. 1900’de “Arbamelin Ritüeli”ni gerçekleştirmek istemiş ve böylelikle Cehennemin On İki Efendisine hükmedeceğini düşünmüştür. Ancak ritüeli tamamlamadan nedeni bilinmeyen bir sebep yüzünden ritüeli yarım bırakmıştır.

Thelma

1904’de Mısır’a yolculuk edip Büyük Gize Piramidi’nde büyülü törenler yapmıştır. Kendisini peygamber ilan edip çevresine güruhlar toplamıştır.

Ayrıca “Thelema” adlı bir din geliştirmiş ve kendini bu dine mensup saymıştır.

Büyünün varlığına derinden inanan Crowley, basit numaralardan büyüyü ayırt etmek için büyüye (bir “k” harfi ekleyerek) Magick demiştir. Kendini görünmez kılabildiğini ve bir vampirin saldırısına uğradığını iddia etmiştir.

Crowley, kendisini bir meleğin koruduğunu iddia etmiştir. Aiwass adındaki koruyucu meleğinin ünlü Yasa Kitabı’nı Mısır’da yazdırdığını belirtmiştir. Normalde şekilsiz olan bu melek, Crowley’nin iddiasına göre, tüm hayatı boyunca Crowley’i korumuş ve gözetmiştir.

Aleister Crowley, aynı zamanda büyük bir Atatürk hayranıdır. Hatta öyle ki oğullarından birine Atatürk ismini vermiştir. 1945’de yayınlanan “Oriflame” adlı şiir kitabında “Gone are the Ghosts and Gods” (Gidenler Hayaletler ve Tanrılardır) şiirini Atatürk ve oğlu adına yazdığı söylenmektedir.

aleister crowley

Tüm hayatı boyunca sürekli dalga geçilen bir kişi olan Crowley, sanat camiasının ilgisini çekmiş olacak ki The Beatles’ın meşhur “Sgt. Pepper ’s Lonely Hearts Club Band” isimli albümünün kapak resminde Crowley de görülmektedir.

Ayrıca Led Zeppelin grubunun ünlü gitaristi Jimmy Page, Crowley’in bir zaman yaşadığı İskoçya’da bulunan konağı onun için satın almıştır. Bu meşhur gitaristin, Crowley’in kişisel eşyalarından oluşan bir koleksiyonun da sahibi olduğu bilinmektedir.

Teatralliği çok seven Crowley; kostüm, mekan, uyuşturucular ve seksin büyü ritüellerinin merkezinde yer alması gerektiğini savunmuştur.

Radikal eylemleri ve sansasyonel kişiliğiyle bir döneme damga vuran Crowley’in hakkında sayısız film çekilmiş, şarkı ve kitaplar yazılmıştır.

Crowley’in ölümü de ardında bir sürü kuşku bırakmıştır. Son zamanlarında oldukça yüksek dozda uyuşturucu kullanan Crowley, çektiği acılara dayanamayarak doktorundan morfin istemiştir. Ancak morfin vermeyi reddeden doktoruna lanetler okuyarak hayata gözlerini kapatmıştır. Aradan geçen saatlerden sonra ona morfin vermeyi reddeden doktor da gizemli bir şekilde ölmüştür.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Deniz Gündoğdu

Deniz Gündoğdu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.