27 Temmuz 2021

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Al-Quarawiyyin Üniversitesi

859 yılında Fas’ta kurulan Al-Quarawiyyin Üniversitesi, UNESCO ve Guinness Dünya Rekorlarına göre dünyanın en eski, sürekli faaliyet gösteren eğitim-öğretim kurumudur.

1963 yılında Fas’ın modern eğitim programının uygulanmaya başlandığı üniversite, varlıklı bir tüccarın kızı olan Fatima al-Fihri tarafından, İslam dininin incelenmesi amacıyla medrese olarak kurulmuştur.

Okulun önemli mezunları arasında İbn Rüşt ve Muhammed el-İdrisi bulunmaktadır.

University_of_Al_Qaraouiyine

Al-Azhar Üniversitesi

970 yılında Mısır’da kurulan Al-Azhar Üniversitesi, Mısır’ın diploma veren en eski eğitim kurumudur. Bugün öğrencilere birçok lisans ve lisansüstü program sunan üniversite, Sunni İslam’ın en prestijli üniversitesi olarak tanınmaktadır.

Al-Azhar Üniversitesi’nin kütüphanesi, Mısır Ulusal Kütüphanesi ve Arşivleri’nden sonra ülkenin en önemli kütüphanesi kabul edilmektedir.

al-azhar üniversitesi

Bologna Üniversitesi

1088 yılında İtalya’da kurulan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın ayakta kalmış ve sürekli faaliyet göstermiş en eski üniversitesi ve İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden biridir.

Üniversite diploması alan ve bir üniversitede ders veren ilk kadın olan Bettisia Gozzadini Bologna Üniversitesi’nde öğrenim görmüştür. Üniversitenin önemli mezunları arasında Enzo Ferrari de bulunmaktadır.

Bologna Üniversitesi

Oxford Üniversitesi

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’nin bilinen bir kuruluş yılı olmasa da, tarihinin 1096 yılına uzandığı bilinmektedir.

Yüzyıllar boyunca birçok başarıya imza atan üniversitede 30’a yakın Birleşik Krallık başbakanı, 70’den fazla Nobel Ödülü ve 150’yi aşkın Olimpiyat madalyası sahibi öğrenim görmüştür. Üniversitenin en önemli mezunları arasında Albert Einstein, Erwin Schroedinger, Adam Smith, J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde, Malala Yousafzai ve Stephen Hawking bulunmaktadır.

Oxford Üniversitesi

Salamanca Üniversitesi

1134 yılında İspanya’da kurulan Salamanca Üniversitesi, özellikle dil çalışmaları, hukuk ve ekonomi alanlarında dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından biridir.

Salamanca Üniversitesi

Paris Üniversitesi

1160 yılında Fransa’da kurulan üniversite, Orta Çağ’dan itibaren, teoloji ve felsefe başta olmak üzere, beşeri bilimler alanında gösterdiği akademik başarıyla tanınmaktaydı.

Paris’te Sorbonne olarak isimlendirilen üniversite grupları, 1970 yılında Paris Üniversitesi’nden bölünen özerk üniversiteleri ifade etmektedir.

Üniversitenin önemli mezunları arasında Marie ve Pierre Curie ile Voltaire ve Balzac gibi isimler yer almaktadır.

Paris Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi

1209 yılında, İngiltere’de kurulan üniversite, Avrupa’nın en eski dördüncü üniversitesidir.

Cambridge Üniversitesi, dünyanın en eski ve en büyük ikinci üniversite yayıncılık şirketi kabul edilen Cambridge University Press’e sahiptir.

Önemli mezunları arasında Charles Darwin, Stephen Hawking, James Watson ve Maurice Wilkins bulunmaktadır.

Cambridge Üniversitesi

Padua Üniversitesi

1222 yılında Kuzey İtalya’da kurulan üniversite, 2016 yılında İtalyan yüksek öğretim kurumları arasında en iyi üniversite seçilmiştir.

Toplam dokuz müzenin bulunduğu Padua Üniversitesi, Avrupa’nın en eski botanik bahçesine sahiptir.

Üniversitenin önemli mezunları arasında Nicolaus Copernicus yer almaktadır.

Padua Üniversitesi

Napoli Federico II Üniversitesi

Napoli Federico II Üniversitesi, 1224 yılında, Roma İmparatoru ve Sicilya Kralı II. Friedrich tarafından, Papa’dan önemli ölçüde etkilenmeyen bir eğitim kurumu oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Napoli Federico II Üniversitesi

Toulouse Üniversitesi

1229 yılında, Papa Gregory IX tarafından Fransa’da kurulan üniversite, Fransa’nın en büyük beşinci üniversitesidir.

Fransız Devrimi sebebiyle 1793 yılında kapanan üniversite, sonrasında tek bir kurum olarak değil, Université fédérale de Toulouse Midi-Pyrénées (UFTMP) ismi verilen üniversiteler ve yüksek öğretim kurumları birliği altında üç bağımsız üniversite olarak faaliyet göstermektedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.