20 Ekim 2017

Kuzey Kore Hakkında 10 İlginç Gerçek

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Belki de dünyada en az bilgiye sahip olduğumuz ülke Kuzey Kore. İnternette Kuzey Kore hakkında yüzlerce bilgi dolaşıyor olsa da hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduğunu bilmek neredeyse imkansız. Biz de çeşitli kaynaklar tarafından doğrulanan ya da ülkeden kaçmayı başarmış kişilerce onaylanan bilgileri derlemeye çalıştık.

1948 yılında kurulan Kuzey Kore’nin resmi adı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’dir. Ülkenin yerel ismi, Sabah Sakinliği Ülkesi anlamına gelen Choson-minjujuui-inmin-koughwaguk ya da Chonson’dur.
Kuzey Kore, resmi bir devlet olarak Güney Kore ve Japonya tarafından tanınmamaktadır.

Kuzey Kore’de suç işleyen kişinin ailesi ve kendinden sonraki iki kuşak, yani çocukları ve torunları da suçlu olarak cezalandırılır. Her an hapse atılabileceğiniz ya da çalışma kampına gönderilebileceğiniz Kuzey Kore’de bir çalışma kampında hapsedilmek için hükümeti eleştirmek ya da ülkeden kaçmaya çalışmak gibi politik bir suç işlemeniz yeterlidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için ülkeden kaçmayı başarmış, ikinci kuşak bir suçlunun kitabını okuyabilirsiniz. Escape From Camp 14: One Man’s Remarkable Odyssey from North Korea to Freedom in the West (Kamp 14’ten Kaçış).

Kuzey Kore’de marijuana yasadışı değildir. Hatta hükümet vatandaşları kullanılmayan arazilerde afyon yetiştirmek konusunda teşvik etmektedir. Buna rağmen meth ülkede tamamen yasadışıdır ve yakalandığınız takdirde ölüm cezası alırsınız.

Dünyanın en mutlu ikinci halkı(!)

Kuzey Koreli araştırmacılar tarafından yapılan ve 2011 yılında ortaya çıktığında bütün dünyada büyük ses getirdiği için hatırlamanız olası olan bir diğer ilginç bilgi ise; Kuzey Korelilerin dünyanın en mutlu ikinci halkı olması. Araştırmaya göre dünyanın en mutlu halkı ise Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşıyor.

Pyongyang’da bulunan Kim II-Sung Meydanı, Moskova’daki Kızıl Meydan’dan daha büyüktür.

Kuzey Kore komünist bir ülke değildir. 2009 yılından itibaren ülke ideolojisi ‘Juche’ olarak adlandırılır. Ayrıca ülke dünyadaki son Stalinist devlet olarak da kabul edilmektedir.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölge, dünyada silahlı kuvvetlerin en yoğun olduğu bölgedir.

Dünyada Kuzey Kore’ye vizesiz seyahat imkanı sağlayan iki ülke vardır: Malezya ve Singapur.

Kuzey Kore, dünyanın neredeyse tamamında kullanılan Gregoryen takvimini kullanmaz. Kuzey Kore için milat İsa’nın doğumu değil, Kim II-Sung’un doğumudur. Bu yüzden ülkede yıl, bizde olduğu gibi 2017 değil, 206.

Kuzey Kore ile ilgili en ilginç bilgilerden biri ise 8 yılın sonunda Viyana’daki bir film festivali sırasında ülkeden kaçmayı başarmış Güney Koreli Shin Sang-ok ve eski eşi Choi Eun-hee’ye ait bir hikaye.

Film yönetmeni Shin Sang-ok ve Choi Eun-hee, 1978 yılında Kim Jong-II’nin emri üzerine Hong Kong’dan kaçırılır ve boşanan çift Kuzey Kore’ye getirilerek tekrar evlendirilirler. Yönetmen ve eşinin görevi, Kuzey Kore’nin film endüstrisini kurmaktır. Pek çok propaganda filminin yönetmenliğini üstlenen yönetmen ve eşi, ülkeden kaçmayı başardıktan sonra bu bilgiyi medyayla paylaşmıştır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.