1 Ekim 2020

Dünyanın En Mutlu Ülkelerinden Biri Olan Finlandiya Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

2019 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkesi olan Finlandiya hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgiler:

Orta Çağ’dan (Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküş yılı olan 476’da başlar) 1809 yılına kadar İsveç’in bir parçası olan Finlandiya; Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya ile birlikte I. Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlığını elde etmiştir.

finlandiya

Genel kanının aksine Finlandiya, İskandinavya’nın değil, Fennoscandia’nın bir parçasıdır. Ve Finlandiya’da insanlar, ülkelerine Suomi derler.

Finlandiya’da 10 plastik şişeden 9’u ve cam şişelerin neredeyse tamamı geri dönüştürülmektedir.

Finlandiya’nın ulusal hayvanı, bozayıdır. Ayrıca tarih öncesi Finler, pek çok Sibirya halkı gibi, ayıların, atalarının ruhunu taşıdığına inanırlardı.

5 milyonluk bir nüfusu olmasına karşın Finlandiya’da yaklaşık 2 milyon sauna vardır. Ülkedeki sauna sayısı, araba sayısından fazladır. Hatta bir Burger King şubesinde, mağaza içi sauna bulunur. Ve Fin halkının %99’u haftada en az bir defa saunaya gider.

finlandiya

İsveç kökenli uluslararası mobilya mağazası Ikea; kanepe, sehpa ve kitap raflarına İsveç’teki; yatak, gardırop ve salon mobilyalarına Norveç’teki; halılara Danimarka’daki, yemek masaları ve sandalyelere ise, Finlandiya’daki yerlerin isimlerini vermiştir.

Finlandiya’da kumarhaneler hükümet tarafından kontrol edilmekte ve karın tamamı hayır kurumlarına gitmektedir. Ayrıca tüm slot makineleri, kazancın tamamını hayır kurumlarına veren ve kar amacı gütmeyen bir şirket tarafından tekelleştirilmiştir.

Yalnızca ucuz alkol almak amacıyla Stockholm, İsveç ile Helsinki, Finlandiya arasında çalışan bir yolcu gemisi vardır.

İzlanda ve Finlandiya, dünyadaki en düşük bebek ölüm oranına sahiptir. Ayrıca Finlandiya, diğer gelişmiş ülkelere kıyasla, ilkokul çağındaki çocukların, babalarıyla, annelerinden daha fazla zaman geçirdiği tek ülkedir.

finlandiya

Finlandiya kendisini ‘Bin Göl Ülkesi’ olarak isimlendirmektedir. Fakat ülkede tam olarak, 188.000 göl vardır. 

Ayrıca buzul çağı buzullarının ağırlığından dolayı denizden yükselmeye devam eden ülkenin yüzey alanı, her yıl yaklaşık 7 kilometrekare artmaktadır.

BONUS BİLGİLER

  • Finlandiya’da doktora derecesini alan herkese bir silindir şapka ve kılış verilmektedir.
  • Cep Telefonu Fırlatma, ülkede resmi bir spordur.
  • Finlandiya’da kişi başına düşen heavy metal grubu, dünyadaki tüm ülkelerden daha fazladır.
  • Finlandiya, dünyada internet erişimini yasal bir hak haline getiren ilk ülkedir.
  • İngiltere ve İsveç’le birlikte Finlandiya tarafından verilen pasaportlar, diğer tüm pasaportlardan daha fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunar.
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.