28 Nisan 2020

Doha: Basra’nın Yeni İncisi

Murat Tekeci

~7dk

Basra Körfezi kıyısında yer alan, şu sıralar komşuları tarafından yalnız bırakılan Katar’ın en kalabalık şehri: Doha.

Son yıllarda hızla gelişen Doha, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkentidir. Yaz-kış sıcağı hissedebileceğiniz bu şehir Basra körfezinin kıyısında güzel manzarası ve gökdelenleriyle Dubai, Abu Dhabi gibi marka olmaya doğru adım adım ilerleyen bir şehirdir. Yaklaşık nüfusu 1.5 milyon fakat nüfusun çoğunu Katar’ın zenginliğini fırsat bilip, iş imkanı bulmak için şehre gelmiş yabancılar oluşturmakta. Doha’da ki insanlar çok arkadaşça ve cana yakın ayrıca diğer Arap ülkeleri tarafından yalnız bırakılan Katar halkı, bu sürede onları destekleyen Türkiye’yi ve Türk insanlarını çok seviyor. 

Sıcaklık, yaz aylarında 55 dereceyi bulabiliyor. Olur da, kış aylarında sıcacık bir tatil yapmak isterseniz Doha’yı tercih edebilirsiniz. Birçok ücretsiz ve özel plaj mevcut bu şehirde. Gökdelenlerin arasında deniz keyfi gerçekten hoşunuza gidecek. 

Doha’da şu sıralar ayrı bir heyecan da mevcut. Katar, 2022’de gerçekleşecek Dünya Kupası’nın ev sahibi olacak, bu sebeple şehrin birçok yerinde çalışma ve yapılaşma görmeniz sizi şaşırtmasın. Katar, bu turnuvayla Doha’nın ve diğer şehirlerin güzelliklerini dünyaya açmayı planlamakta.

Doha’ya nasıl gidilir? 

Katar’ın başkenti Doha’ya İstanbul’dan direkt uçuşlar yapılmakta. Katar, Türk vatandaşlarından vize istememekte, bu sebeple biletinizi alıp kolayca gidebileceğiniz ülkeler listenize yazabilirsiniz.

doha katar

Doha’da Ulaşım

Doha, bir turist olarak kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir Arap şehri. Zenginliğiyle ünlü ülkenin başkentinde lüks araçları görmek gayet normal. Şehirde gezilebilecek hemen hemen her yere metroyla ulaşmak mümkün, metro dışındaki tek alternatif ise, taksi kullanmak gibi gözüküyor. Çünkü otobüsle ulaşım pek yaygın değil Doha’da. Metro demişken, metroyu standart ve vip olarak iki şekilde kullanabiliyorsunuz. Metro üç bölümden oluşuyor; standart, aile ve vip. Sonuç olarak metro aynı yere gidiyor ama bineceğiniz kısma dikkat etmekte de fayda var.

doha katar

Doha’da Gezilecek Yerler

Katara Kültür Köyü 

Katara Kültür Köyü’ne müzik akademisi, amfibi tiyatro ve performans sahneleri bulunan bir etkinlik alanı diyebiliriz. Yıl içinde pek çok tiyatro, gösteri ve konserleri burada bulmanız mümkün. Ayrıca Kültür Köyü’nün hemen yanında denize girebileceğiniz Katara plajı, plajın kenarında birçok kafe ve restoran bulunmakta.

katara doha

West Bay

Doha, son 20 yılda muazzam bir değişime uğramış ve değişim hızla devam etmekte. Modern ve gösterişli gökdelenlerin yükseldiği bu bölge, son yıllarda şehri ziyaret edenlerin gözdesi haline gelmiş ve bu gökdelenler şehrin ticaret merkezini oluşturmuş. 

Başlıca göze çarpan gökdelenlerden bahsedecek olursak; şehrin en gözde yapılarından biri Doha Kulesi, diğer ismiyle “Burj Doha” 232 metre uzunluğundadır. Doha Kulesi’ni, 200 metre uzunluğuyla Navigasyon Kulesi ve 200 metre uzunluğuyla Tornado Kulesi takip etmekte.

west bay katar

Corniche

İzmir’in Kordon’u ne ise Doha’nın Corniche’i odur. Şehrin merkezinde yer alan bu sahil şeridinde yürüyüş yapmaktan keyif alacaksınız. 7 kilometrelik bu sahil şeridinin bir ucunda İslam Medeniyetleri Müzesi’ni diğer ucunda ise şehrin ilk oteli Shearaton Otel’i göreceksiniz. 

Sahil şeridinin İslam Medeniyetleri müzesine yakın kısmında ‘İnci Anıtı’nı görebilirsiniz. Bundan yüzyıllar önce halk geçimini sağlamak için inci çıkartıyormuş bu bölgeden. Günümüzde inci aynı önemini devam ettirmese bile inci şehrin simgelerinden biri olmuş.

corniche doha katar

The Pearl

Havadan bakıldığında İnci şeklinde olan 4 milyon metrekare üzerine kurulmuş yapay bir ada. Katar’da ki lüks yaşama şahit olabileceğiniz noktalardan biri aynı zamanda.

İslam Medeniyetleri Müzesi

Ünlü Mimar Pei’nin yaklaşık 6 ay İslam ülkelerinde yaşadıktan ve İslam’ı inceledikten sonra muazzam bir tasarımla şehre kazandırdığı, geniş koleksiyona sahip olması sebebiyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir müze. Müze saat 18.00’da kapanıyor. Müzenin kapanma saatine yakın havanın kararması ve gökdelenlerin ışıklarının açılmaya başlamasıyla, müze size büyüleyici bir manzara sunmakta. Müzenin yan taraflarında bulunan bahçelerinden bu manzarayı kaçırmamanız gerek diye düşünüyorum.

islam medeniyetleri müzesi doha katar

Katar Ulusal Müzesi

Şekli itibariyle dikkat çeken ve mimar Jean Nouvel tarafından Katar’da bulunan çöl gül kristallerinden esinlenerek tasarlanan bu müze görülmesi gerekenler listesinde.

Souq Waqif

İslam ülkelerinde açık pazar yerlerine ‘souq’ derler. Souq Waqif ise yakın zamanda aslına sadık kalınarak yenilenmiş 100 yılı aşkın bir geçmişi olan bir açık pazar. Burada kafe ve restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkanlar bulabilirsiniz.

Doha’nın gökdelenlerinden sıkılıp, geleneksel Arap mimarisini hissedebileceğiniz, hem bir şeyler yiyip, hem sevdiklerinize güzel hediyeler alabileceğiniz bir yer arıyorsanız işte burası tam size göre.

doha katar

Sealine

Denizle çölün birleştiği eşine az rastlanır bir doğa olayı mı görmek istiyorsunuz? Kesinlikle Sealine’a gitmelisiniz. Çölde safari turlarına katılabilecek, manzarasıyla büyülenecek ve ardından biraz serinlemek için körfezin serin sularına kendinizi atabileceksiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Murat Tekeci

Murat Tekeci

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.