23 Ağustos 2020

Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Uluslararası düşünce kuruluşu olan Ekonomi ve Barış Enstitüsü, güçlü para birimlerinden siyasi istikrara ve algılanan mutluluk seviyesine kadar pek çok kriteri göz önüne alarak, 2006 yılından beri dünyanın en barışçıl ülkelerini belirliyor.

Biz de enstitünün yayınladığı, 2020 Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralamasını sizinle paylaşmak istedik.

İzlanda

Dünyanın en huzurlu ülkeleri listesinde birinci sırada yer alan İzlanda, son 10 yıldır sıralamadaki yerini koruyor.

Daimi ordusu, donanması ya da hava kuvveti bulunmayan ülkede suç oranı yok denecek kadar düşük. Ayrıca kıskanılacak eğitim ve refah sistemine sahip. Ülkede ekonomik sınıflar arasında gerilim neredeyse yok ve vatandaşların %97’si, kendisini işçi sınıfı veya orta sınıf olarak tanımlıyor. 

Hayallerin ötesinde doğal güzelliklere sahip olan ülke, yaşamak için en güvenli ülkelerden biri olmasının yanı sıra COVID-19 sürecini diğer ülkelerle kıyaslanmayacak hızda kontrol altına aldı.

izlanda dünyanın en huzurlu ülkeleri

Yeni Zelanda

2007 yılından itibaren dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında yer alan Yeni Zelanda, Küresel Barış İndeksi’nde dördüncü sıranın altına hiç düşmedi.

Yerel ve uluslararası barış ve toplumsal güvenlik alanlarında mükemmel puanlar alan ülkede, askeri kapasite sınırlı ve hapishanedeki insan sayısı, nüfusun çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. 

dünyanın en huzurlu ülkeleri yeni zelanda

Portekiz

Son yıllarda çoğu Avrupa ülkesinde şiddet ve ekonomik sorunlar giderek artarken, Portekiz kendi ritmini yaşamaya devam ediyor.

2014 yılında 18. sırada yer alan Portekiz, 2017’de üçüncülüğe yükseldi ve son yıllarda, dördüncü ya da üçüncü olarak listede yer almaya devam ediyor.

İş-yaşam dengesi, kişisel güvenlik ve çevre kalitesi alanlarında diğer sanayileşmiş ülkelerden çok daha yüksek puanlar alan ülke, genel yaşam kalitesi anlamında da giderek daha fazla dikkat çekiyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri portekiz

Avusturya

Gelir, iş ve barınma gibi pek çok refah ölçütünde iyi performans gösteren Avusturya, son yıllardaki siyasal eğilimler ve ırkçılığın baş göstermesi sebebiyle gelecek yıllarda sıralamalarda düşecek gibi görünse de hala ilk 10’da yer alıyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri avusturya

Danimarka

Kuzey Avrupa ülkelerinin pek çoğunda olduğu gibi Danimarka da iş ve güvenlik alanlarında oldukça yüksek puanlara sahip.

2011-2016 yılları arasında üst üste ikinci sırada yer alan ülke, 2017’de beşinci sıraya geriledi. Buna rağmen seyahat etmek ve yaşamak için en güvenli ülkelerden biri olan Danimarka, düşük suç oranı, yüksek siyasal istikrar, insan haklarına saygı ve basın özgürlüğü alanlarda dünyanın en tutarlı ülkelerinden biri.

Ayrıca yüksek düzeyde gelir eşitliğine sahip olan ülke, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri.

Dünyanın en mutlu ülkelerinin mutluluk sırlarını keşfedin!

dünyanın en huzurlu ülkeleri danimarka

Kanada

Dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında yer alan Kanada; iç çatışmalar, suç seviyeleri ve siyasi istikrar puanları ile yıllardır listede yer almayı başarıyor.

Mükemmel iş fırsatları, yeterli ve başarılı sağlık tesisleri ve etkili yönetişim sistemi ile de uzun yıllar bu listenin üst sıralarında yer alacak gibi görünüyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri kanada

Singapur

2018 yılında 21. sıradan 13. sıraya yükselen Singapur, İsviçre’ye benzer şekilde, askerileşme düzeyini azaltarak deniz ticaretine yatırım yapmaya başlayarak listede yer almaya hak kazanmış.

Toplumsal güvenlik açısından düşük puan alan ülke, yerel ve uluslararası barış alanında aldığı yüksek puanla dikkat çekiyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri singapur

Çek Cumhuriyeti

OECD’ye göre iş ve kazanç, iş-yaşam dengesi ve eğitim alanlarında ortalamanın üzerinde yer alıyor. Ayrıca Çek Cumhuriyeti, çok düşük bir işsizlik oranına sahip. 

Dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında yer alan Çek Cumhuriyeti, son 10 yılda siyasi istikrardan kişisel güvenliğe ve uluslararası ilişkilere kadar pek çok alanda büyük bir hızla gelişiyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri çek cumhuriyeti

Japonya

Küresel Barış Endeksi’nde dokuzuncu sırayı koruyan Japonya, barış ve yaşam kalitesi açısından ABD’nin ve pek çok Avrupa ülkesinin üzerinde yer alıyor.

Japonya ayrıca Asya’nın en mutlu ülkesi olarak da dikkat çekiyor.

dünyanın en huzurlu ülkeleri japonya

İsviçre

Son yılın büyük bir kısmında dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında yer alan İsviçre, toplumsal güvenlik ve yerel ve uluslararası barış alanlarında yüksek puanlara sahip. Fakat yüksek askeri yatırımları sebebiyle listede daha üst sıralarda göremediğimiz ülke; Birleşmiş Milletler Mutluluk Raporu’nda üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca OECD ülkeleri arasında refah, gelir, sağlık, eğitim ve çevre konularında ortalamanın üzerinde.

dünyanın en huzurlu ülkeleri isviçre
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.