10 Ağustos 2020

Dünyanın Mutluluk Sırları: Hygge, İkigai, Wabi Sabi, Lykke ve Daha Fazlası

Burcu Tur Yüksel Akay

~10dk

Apprivoisé

Dünyanın mutluluk sırları listemize Fransızca bir kelime olan apprivoisé ile başlamak istiyoruz. Apprivoisé, İngilizceye to tame; Türkçeye ise, evcilleştirmek ya da itaatkarlık olarak çevriliyor. Fakat approivoisé’nin kelime karşılığı, tüm konuyu anlatmakta zayıf kalıyor.

Apprivoisé, bir başka açıdan, bilinmeyen bir kişiyle ya da bir şeyle bağ kurmayı ifade ediyor.

Bir şeyi bizim için özel yapan, onu tanımamız ve bizim için bilinir olmasıdır. Birbirimizi daha iyi tanıdıkça, birbirimize ilgi çekici gelmeye ve küçük bağlantı anları oluşturarak birbirimizi sevmeye başlıyoruz. 

Buradan yola çıkarak, apprivoisé, birbirimize karşı uzun ve kalın duvarlar ördüğümüz bu dünyada, küçük bağlantılar ve dolayısıyla köprüler kurmamızın hem bireysel olarak bize, hem de diğerlerine iyi geleceğini anlatıyor.

dünyanın mutluluk sırları kadın gitar bahçe

Ataraksiya (İç Huzur)

Ataraksiya basitçe, bir sakinlik, dinginlik hali olarak tanımlanabilir. Yunan filozof ve bilim insanı Epicurus (Epikür) Ataraksiya’yı, gereksiz arzulardan ve endişeden özgürleşmek anlamında kullanmıştır.

Epikür’ün felsefesine göre; insanlar haz ve zevk peşinde koşmamalı, acının yokluğunu aramalıdır. Acının yokluğunu aramak, huzur ve sakinlik verir. Haz peşinde koşmak ise, geçici bir yükselişten sonra daha büyük bir memnuniyetsizliğe sebep olur. 

Epikür’ün bu yaşam felsefesi, günümüz dünyasında aşağıdaki örneklerde olduğu gibi uygulanabilir.

  • Fikir üretmeye ve yaratıcı eyleme daha fazla zaman ayırmak,
  • Hayata bizimle benzer şekilde bakan insanlarla arkadaşlık kurmak,
  • Sağlığımıza özen göstermek,
  • Bizim için hangi olay ve durumların acıya sebep olduğunu keşfederek, bilinçli bir şekilde bize huzur ve mutluluk getirenlere yönelmek.
ataraksiya iç huzur mutluluk sırları

İkigai

İkigai, Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan insanların uzun ve mutlu yaşama sırrı olarak biliniyor. 

İkigai kavramı, genel bir ifadeyle, yaşamın anlamını ifade ediyor. 

Tutkunuz, mesleğiniz, becerileriniz ve dünyaya neler sunabileceğiniz o noktayı aramak; yani yaşam amacınızı ve varlık sebebinizi keşfetme yolculuğunuz, İkigai’nizi bulmak anlamına geliyor.

İkigai hakkında detaylı bilgiye ve İkigai’yi hayatınıza uygulamak için önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

yol keşif mutluluk sırları

Hygge

Danimarkalıların mutluluk sırrı olarak son yıllarda popülerleşen Hygge kavramı, kendimizi mutlu hissedeceğimiz sıcak ve samimi ortamlar yaratmayı ifade ediyor.

Uzun sürede, emek vererek hazırlanan lezzetli yemekler, hafif müzik eşliğinde şömine karşısında arkadaşlarla geçirilen keyifli bir akşam, yumuşacık pijamalara gömülüp sıcak çikolata içerek okunan bir kitap… 

Evde sevgi dolu, rahat, sıcacık ve keyifli zaman geçirmeye yönelik bir yaşam felsefesi olan Hygge hakkında detaylı bilgiye ve Hygge’yi yaşamınıza nasıl dahil edebileceğinize dair önerilere buradan ulaşabilirsiniz.

konfor ev huzur hygge mutluluk sırları

Lagom

Yine İskandinav coğrafyasına ait bir yaşam felsefesi olan Lagom, İsveççede; tam kararında, ne az ne çok, yeteri kadar ve aşırıya kaçmadan gibi anlamlara geliyor.

Hygge, belirli bir zaman dilimini, tercih edilen nesnelerin tarzını ve evde geçirilen süreyi baz alırken Lagom, bir yaşama biçimi olarak karşımıza çıkıyor. 

Lagom, yaşamın her alanında konforlu ve dengeli olmayı, bizim için gerçekten önemli olan şeylere zaman ayırmayı; sevilen şeylerin yapılmasını, ancak aşırıya kaçmamayı ifade ediyor.

Hayatta uyum ve dengenin esas alındığı Lagom hakkında daha detaylı bilgiye ve Lagom’u yaşamınıza uygulamanıza yardımcı olacak önerilere buradan ulaşabilirsiniz.

lagom ev dekorasyonu sadelik denge uyum

Fika

Dünyanın mutluluk sırları arasında, Lagom ile bağlantılı olan Fika da bulunuyor.

Fika İsveççede, en basit ifadeyle mola veya kahve molası anlamlarına geliyor. Bu molalar, hayatın ve günün karmaşasından uzaklaşıp yavaşlayarak ve anın tadını çıkartarak gerçekleştiriliyor. Böylece insanlar yeniden motive oluyor ve enerji kazanıyor.

fika kahve molası sahil kadın kitap

Lykke

Lykke, Hygge ve Lagom gibi İskandinav ülkelerinin mutluluk sırları arasında yer alıyor. Son yıllarda giderek popülerleşen bu üç kavramdan biri olan Lykke, Dancada mutluluk anlamına geliyor.

Hygge konforlu, sıcak ve samimi ortamlar oluşturmayı ve Lagom, dengeli ve uyumlu bir hayat yaşamayı anlatırken Lykke, bireysel mutluluğun ancak toplumsal mutlulukla gerçekleşebileceğini ifade ediyor.

Lykke’ye göre evrensel mutluluğun 6 temel ön koşulu bulunuyor: Birliktelik, maddi kaynaklar, sağlık, özgürlük, güven ve iyilik.

Lykke hakkında daha detaylı bilgiye ve Lykke’yi yaşamınıza ne şekilde dahil edeceğinize dair önerilere buradan ulaşabilirsiniz.

arkadaşlar grup mutluluk

Wabi Sabi

Wabi-Sabi, Budizmin özgüven, ızdırap ve boşluk veya anlamsızlık olmak üzere ‘varoluşun üç işareti’ öğretisinden türetilmiş; Japon estetiğinde geçiş ve kusurun kabulüne odaklanmış bir dünya görüşüdür. 

On altıncı yüzyılda ortaya çıkan Wabi-Sabi, genel bir ifadeyle, doğal veya kusurlu olanın güzelliği olarak tanımlanabilir.

Zaman içinde bir yaşam felsefesi haline gelen Wabi-Sabi, ayrıntıları farkına vararak kusurları estetik bir bakış açısıyla görmeyi öğretirken aynı zamanda özgürce düşünmeyi ve hissetmeyi öğütlüyor.

Sadeliği, alçakgönüllülüğü, doğayla uyumu temsil eden Wabi-Sabi, yaşanan olayları ve içinde bulunulan ortamları tüm kusurlarıyla, oldukları gibi kabul etmeyi vurguluyor. 

Wabi-Sabi’de; çatlamış ancak anıları hatırlatan bir vazo, dekoratif ancak işlevsiz aksesuarlardan daha değerli. Yani rahatlık, sadelik, kabul, yaşanmışlıkları anımsatan kusurlar Wabi-Sabi’ye göre insanı daha özgün, doyurucu ve anlamlı bir yaşama yönlendiriyor.

ev wabi sabi bitkiler

Wu Wei

Dünyanın mutluluk sırları arasında, Çin kökenli Wu Wei de yer alıyor. 

Ünlü düşünür Lao Tzu‘nun Tao Te Ching eserinde Taocu felsefesinin temel prensibi olarak yer alan ‘wei wu wei’, hayatın kendi akışında ve bir harmoni içinde olduğu anlatılır.

Wei Wu Wei İngilizceye action through inaction, Türkçeye ise, eylemsizlik yoluyla eylemde bulunmak olarak çevriliyor.

Wu Wei, tembelliği ya da kaderciliği değil, yaşamın akışıyla uyumlu olmayı ve hayatın doğal harmonisine güvenmeyi ifade eder.

Yaşanan durumlara ve olaylara karşı hissettiğimiz duyguları benimsemek ve onları bir parçamız olarak kabul etmek; bir anlamda duygularımıza direnmemek ve geçmiş için eylemde bulunarak akıntıya karşı kürek çekmemek Wu Wei’nin odağındadır. Kişi içinde bulunduğu koşulları ve duygularını gözlemlemeli ve bunlara direnmek yerine, sürecin kendisini götüreceği noktaya güvenmelidir. Bunun için de içinde bulunulan anı farkında olarak yaşamak gereklidir.

nehir akarsu

Sisu

Sisu, yine Kuzey ülkelerinden gelen bir mutluluk sırrı.

Fince bir kavram olan Sisu, genel bir ifadeyle, hedefe ulaşana kadar zorluklarla başa çıkmayı, dayanıklılık göstermeyi, pes etmemeyi ve cesur olmayı hatırlatıyor. 

Sisu kelimesinin belirgin bir karşılığı olmasa da, içten gelen güç olarak tanımlanabilir.

Sisu’nun aşamaları şöyle sıralanabilir: 

  • Kendine zaman ayır ve odağını bul, 
  • Doğada zaman geçir ve aslolan köklerini tanı,
  • Harekete geç,
  • Yaşamın her anında doğrudan, dürüst ve saygılı ol.
zafer kararlılık
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.