11 Şubat 2020

‘Yaratıcı Değilim!’ Diyenler için Yaratıcılığı Geliştirecek Öneriler

Nimet Karakolcu

~3dk

Kendinizle Baş Başa Kalın

Yaratıcılığınızı geliştirmek için öncelikle, görev ve sorumluluklarınızı farkında olun. Neyin öncelikli olduğunu belirleyin ve bir program hazırlayın. Böylece zihninizi boşaltabilir ve yeni şeyler düşünebilirsiniz.

Programınızda, yalnız kalabileceğiniz zamanlar ayırın. Ancak zihninizin arka planında başka sorular ve sorunlar varken yeni bir şeyler üretmek ve geliştirmek zor olacaktır.

doğa yalnızlık

Keyifle Zaman Geçireceğiniz Ortamlar Oluşturun

Odanızda ya da evinizde, kendi ilgi ve zevklerinize göre düzenlediğiniz; yalnız vakit geçirebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ya da bir şeyler okuyabileceğiniz bir alan oluşturun. Duvar renginden, mobilyaya ve aksesuarlara kadar kendiniz için düzenlediğiniz, sizi içine alan bir alanınız olsun.

oda

Okuyun

Kitaplar, dergiler, makaleler… Okumayı çok sevmiyor olabilirsiniz. Ancak farklı bakış açılarını, ruh durumlarını ve düşünce biçimlerini okuyarak gözlemleyebilirsiniz. 

Her gün okumaya vakit ayırın. İster 1 sayfa, ister 30 dakika…

okumak çay

Yeni Şeyler Deneyin

Daha önce denemediğiniz şeyleri yapmayı deneyin. Yapmayı bilmiyorsanız bir çeşit yemek yapmayı öğrenin, daha önce hiç yazmayı denemediyseniz bir şiir ya da hikaye yazmayı deneyin.

Yanılmaktan, yanlış yapmaktan ya da yapamamaktan korkmayın.

yemek yapan kadın

Mekan Değiştirin

Tüm zamanınızı bildiğiniz, tanıdığınız yerlerde geçirmeyin. Haftada bir günü ya da gün içinde 1-2 saati başka bir yerde geçirmeyi deneyin.

Yeni yerler keşfedin. Farklı mekanlar, insanlar ve tasarımlar dünyaya yeni bir açıdan bakmanızı da sağlayabilir. Hem ne demişler; tebdili mekanda ferahlık vardır.

kafe

Yürüyüş Yapın

Kararsız kaldığınız konuları ya da çözemediğiniz problemleri yürüyüş yaparak düşünmeyi deneyin. Özellikle doğayla iç içe ortamlarda yapacağınız yürüyüşler, sizi hem pozitif olarak etkileyecek hem de yeni bakış açıları geliştirmenize yardımcı olacaktır.

yürüyüş yapmak

Fikir Alışverişi Yapın

Aklınıza takılan konularda başkalarıyla fikir alışverişinde bulunmaktan kaçınmayın. Herkesin size katacağı bir şey mutlaka vardır.

konuşmak sohbet

Film İzleyin

Tıpkı kitaplar gibi, filmler de yeni bakış açıları geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz türlerin yanı sıra daha önce izlemediğiniz türlerde de filmler izlemeye çalışın.

film negatif

İlham Defteri Hazırlayın

Beğendiğiniz yazıları ve görselleri bir defterde toplayın. Dilerseniz parçalardan anlamlı ya da ilham verici bütünler oluşturacak kolajlar yapabilirsiniz.

defter

Kendinize Değer Verin

Ve son olarak; kendinize değer verin! Bu, en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır. 

spor kadın
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Nimet Karakolcu

Nimet Karakolcu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.