29 Mart 2019

Yaratıcılığı Geliştirmek için 10 Basit Fikir

Arda Ös

~7dk

Sondan başlayın.

Yaratıcılığı geliştirmek için bir sonraki okuyacağınız kitabı 30 sayfalık bölümlere ayırın. Okumaya otuzuncu sayfadan başlayın ve birinci sayfaya kadar devam edin. Diğer gün ise, altmışıncı sayfadan otuzuncu sayfaya kadar. Kitap bitimine kadar bu rotayı takip edin.

Zihniniz, okurken kurgudan bağımsız bir şekilde karışacak, kurguyu takip edemeyecek ve farklı bağlantıların kurulması yönünde organize olacaktır. Bu reçete, okuyacağınız her kitap için değil, ayda bir kitap için fazlasıyla yeterli.

yaratıcılığı geliştirmek kitap çay fincanı çiçek

Yürüyün.

Hala, bulunan en mükemmel tansiyon ilacının dahi, tansiyonu yürümek kadar iyi dengeleyemediğini biliyorsunuz değil mi? Steve Jobs’un yoğun düşünsel aktivite gerektiren birçok gün yirmi kilometre yürüdüğünü ve birçok toplantıyı dışarıda yürürken gerçekleştirdiğini biliyoruz. Yürümek sizi akış haline sokacaktır. Yürümeye uygun bir zaman-parkur ve en az 7 km size ilaç gibi gelecek.

Haftada en az 3 gün ve en az 7 kilometre. 

yaratıcılığı geliştirmek doğa yürüyüş kadın

Dikkat bu bir rutin!

Beyninizin en fazla enerji kaybının tek kelimelik özetidir rutin. Sürekli değişmeden kullanılan yollar, aynı tip kahvaltı, aynı zamanlarda yemek, aynı muhabbetler, aynı müzik türü, aynı kişiler, aynı sorunlar… Liste bu şekilde uzayıp gidiyorsa bir şeylerin değişme zamanı geldi, geçiyor demektir. 

Hiç yapmadığınız bir yemeği yapmayı deneyin. Yolları farklılaştırın. Farklı kişilerle karşılaşabileceğiniz şekilde sosyal hayatınızı yönlendirin. Kısacası, rutinden kaçının. 

yaratıcılığı geliştirmek çay saat gözlük

Olumsuz kişileri uzaklaştırın.

Ben bu kişilere “enerji vampirleri” diyorum. Olumsuz bir kişi, sizi de olumsuzluğa rahatlıkla çekebilir. Köklü bir değişimin en önemli adımı, etrafınızda bulunan ve olumsuz enerji yayan bu kişilerden kurtulmakla başlar.

Onları tanımak çok kolaydır. Bardağın boş tarafı değil, bardağın olmaması halinden bahsediyorum. Hiç farkında olmadan olumsuzlukla beslenir duruma dönüşebilirsiniz. Böylelikle kolay yoldan kendinizi, bir şeyin nasıl olması gerektiği değil, neden bir şeylerin olması gerektiğini düşünür şekilde bulabilirsiniz. Etrafınızdaki olumsuz kişilerden uzak durmayın, onları uzaklaştırın. Çünkü bunu onlardan beklemek gereksiz. Siz yapın!

yaratıcılığı geliştirmek şimşek

Model

Gerçekten fikirlerine özendiğiniz bir model eşsiz bir kılavuz görevi görür. Tek bir soru ile tüm kurguyu baştan sona şekillendirebilirsiniz. Neyi sizden farklı yapmış̧ olabilir?

Size en az 10 madde çıkartacak bir model, 10 basit öneri demektir. Hafife almayın. Davul çalmayı nasıl öğrendim zannediyorsunuz?

yaratıcılığı geliştirmek yardımlaşma gün batımı dağ

Karamsarlık bir duygu değil durumdur ve basit bir seçimin sonucudur.

Olmuyor, olmuyor, olmuyor demek ile olmayacak olmayacak olmayacak demenin hiç bir farkı yoktur. Siz, olduğunuza inandığınız kişisiniz. Bu anahtar cümle her kilidi açmanıza yeter. Yani işler hiçbir zaman düşündüğünüz gibi gerçekleşmiyor. İnandığınız gibi gerçekleşiyor! Lütfen bunu bir düşünün. 

yaratıcılığı geliştirmek cami kenarı erkek düşünmek

Aklı olan akıldan anlar.

Çoğu zaman akıl istemek ile ilgili standardımız çok yüksektir. Yani, o ne anlar ki, onun konusu değil, anlatsam da anlamaz gibi otomatik yargılar devrededir. Bu yargıların bir diğer özelliği ise sizin üzerinizdeki ikna güçlerinin çok yüksek olmasıdır. Farklı fikirlerin size ulaşmasıyla ilgili bir kanalı kullanmanızın yararınıza olacağına dikkat çekmek isterim. Evet, konu onunla ilgili olmayabilir fakat hiç aklınıza gelmeyen bir çözüm için esinlenmenize yardımcı olabilir. Ve en önemlisi, denemeden bilemezsiniz. 

Siz en iyisi sorun ve onun da fikrini dinleyin. Hiç belli olmaz. 

yaratıcılığı geliştirmek soru

“Eğer” çerçevesi de işinize yarar.

Bu bizim koçlukta kullandığımız ve benim çok ama çok işime yarayan bir düşünce modeli. ‘Bunu eğer çözmüş̧ olsaydım nasıl bir yol izlemiş̧ olacaktım?’ cümlesiyle çok kritik kararlarda ve yaratıcılık gerektiren bir çok işimde -hakikaten- rasyonel olarak izleyip bulamayacağım çok yararlı alternatifler üretebiliyor, farklı farklı yollar olduğunu keşfedebiliyorum.

yaratıcılığı geliştirmek dama

Belki “küçük bir ara” lazım, ne dersiniz? 

Maalesef bizler aylaklık etmeye gereken değeri vermediğimiz, onu gereksiz ve değersiz addettiğimiz, çalışmayı kutsallaştırıp boş kalmayı lanetlediğimiz müddetçe bir şeyler üretmemiz mümkün değil.

Beyniniz uyurken de çalışır hatta inanamayacağınız derecede enerji tüketir. İhtiyaç, gün içinde, gerektiği kadar boş zaman yaratmanızdır. LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, her gün blok halinde iki saat hiçbir şey yapmamaktadır. Bunun kendi verimliliği üzerinde etkisini gördükten sonra yardımcılarına da bu yönde program yapmaları gerektiğini tavsiye ettiğini kendisi söylüyor. Hiçbir şey yapmamak ciddi bir iştir. Söylemiş̧ olayım. 

yaratıcılığı geliştirmek dinlenmek erkek çimenler

Uygulayın.

Jojo Mayer çağımızda yasayan büyük bir davul üstadıdır. Kendisiyle Modern Drummer dergisinin yaptığı bir röportajda, tüm teknik sırrını önümüzdeki ay paylaşacağını söylemiştir. Ben de merakla bekleyip Modern Drummer’ın sıradaki sayısını hemen okudum. Jojo Mayer’in büyük sırrı üç kelime; practice practice, practice. (uygula ve/veya çalış̧).

İlk önce şaka olduğunu zannettim. Fakat sır bu kadar basitti.

Bu madde hariç, yaratıcılığı geliştirmek için 9 basit önerimiz var. Sıra sizde!

yaratıcılığı geliştirmek saksafon
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.