15 Nisan 2021

Üniversiteden Mezun Olmadan Önce Hayata Daha Hazırlıklı Olmanız için 10 Tavsiye

Derya Tanrıverdi

~5dk

Üniversiteye girme hayalleriyle geçen bir lise hayatı, ardından sınav, bölüm ve üniversite seçimi ve sonunda üniversiteye yerleştiniz. Pek çok kişiden duyduğunuz gibi, üniversite hayatı göz açıp kapayıncaya kadar geçip bitecek. Peki, üniversite bittiğinde hayata hazır olacak mısınız?

Hem üniversite hayatını dolu dolu yaşamanız hem de mezun olduktan sonra pişman olmamanız için 10 tavsiye:

Kendinizi tanıyın

Hedeflediğiniz bir üniversitede, sevdiğiniz bir bölümde okuyorsanız, çok şanslısınız. Ama belki de, gerçekten istediğiniz bölümde olup olmadığınıza emin değilsiniz. Her iki durumda da kendinizi daha iyi tanımalı, neleri istediğinizi ve neleri istemediğinizi farkına varmalısınız.

Böylece, gelecekte seveceğiniz bir kariyer yolunda ilerleme ve mutlu olma şansınız daha fazla olacaktır.

öğrenci

Bir hobi edinin ve kendinizi bu alanda geliştirin

Üniversite yılları, en az sorumlulukla pek çok aktiviteye vaktinizin olacağı en kıymetli dönemlerden biri. Bu dönemde hayatınızın geri kalanında da severek yapabileceğiniz bir hobi edinebilir ve kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Çoğu zaman iş hayatının stresi ve sorumlulukları sebebiyle yeni bir hobi edinemesek de, düzenli olarak yaptığımız aktiviteleri sürdürebiliyoruz. Hatta hobilerimiz ek gelir kazanmamıza yardımcı bile olabiliyor. 

Ek gelir elde edebileceğiniz bir hobi, işten ayrılmak istediğinizde maddi olarak güvende hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca araştırmalar; ek gelir kazanan çalışanların hem özgüvenlerinin hem de performanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

fotoğraf park

Seyahat edin

Üniversite yıllarında maddi kaynağınız kısıtlı olsa da, öğrencilere sunulan pek çok fırsatı kullanabilirsiniz. Yurtdışı öğrenci değişim programları, şehirlerarası turlar, Work&Travel ve Interrail gibi seçenekleri değerlendirerek vizyonunuzu ve ufkunuzu genişletebilirsiniz.

seyahat doğa

Yaz aylarını değerlendirin

Her yaz döneminde farklı şehirlerde ve firmalarda alanınızla ilgili staj yaparak deneyim kazanabilirsiniz. Ya da henüz gelecekte ne yapacağınızı bilmiyorsanız, çeşitli iş fırsatlarını değerlendirerek kariyerinizi nasıl yönlendireceğinize karar verebilirsiniz.

çalışmak

Yabancı dil öğrenin

İngilizce bilmek artık tek başına yeterli değil. Akıcı bir İngilizcenin yanı sıra en az bir dili daha en azından orta seviyede bilmek, hem kariyerinizde hem de hayata bakışınızda yeni pencereler açacaktır.

Bunun için hem ücretsiz dil öğrenme uygulamalarına bolca vakit ayırabilir hem de Work&Travel gibi programlara katılabilirsiniz.

ispanyolca çay

Çevrimiçi platformlarda yer alın

Teknolojinin hızla geliştiği ve hayatımızın pek çok alanında yer aldığı günümüzde, değişen dünyanın bir parçası olmak büyük önem taşıyor. Sosyal medya platformlarının yanı sıra ilginizi çekecek konularda paylaşım yapan platformları takip edebilir ve siz de ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz doğrultusunda paylaşımlar yapabilirsiniz.

sosyal medya

Yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinin

Kendinizi her daim güncel tutmak ve geliştirmek için yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinin. TedX konuşmalarından podcastlere kitaplardan süreli yayınlara, takip edebileceğiniz pek çok platformun yanı sıra alanınızla veya ilginizi çeken diğer alanlarla ilgili eğitimlere ve sertifika programlarına katılabilirsiniz.

gece okumak

Gönüllü olun

Gönüllü olarak projelere ve sivil toplum örgütlerine katılarak başkalarına destek olabilirsiniz. Bununla beraber gönüllülük, yeni insanlar tanımınızı ve farklı bakış açıları geliştirmenizi sağlayacaktır.

gönüllülük

Sosyalleşin

Yeni insanlar tanımaktan çekinmeyin. Arkadaşlarınızla vakit geçirin. Eğlenin, paylaşın, dostluklar kurun… Ama Jim Rohn’un, insan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır, sözünü de unutmayın.

arkadaşlar günbatımı

Meditasyon yapın

Meditasyon, kendimizi dinlemeye, daha iyi anlamaya ve keşfetmeye yardımcı olmasının yanı sıra daha huzurlu olmamıza, stresle baş edebilmemize de destek olacaktır.

‘Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak.’

Buddha
meditasyon
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Derya Tanrıverdi

Derya Tanrıverdi

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.