1 Haziran 2020

Zihinsel Engelli Bireylerin Sosyal Hayata Uyum Sağlamalarını Kolaylaştıracak 10 Okul Dersi

Ahmet Özkan

~4dk

Zihinsel engelli bireyler için eğitim hayatı çok önemlidir. Her zihinsel engelli bireye farklı bir eğitim uygulanması gerekmektedir. Burada belirtilen derslerin içeriği de bireysel eğitim için ayrı ayrı planlanmaktadır. Eğitim hayatında bu bireylere en fazla yardımcı olacak, zihinsel engelli bireylerin sosyal hayata uyum sağlamalarını kolaylaştıracak 10 okul dersi:

Görsel Sanatlar ve El Becerileri

Zihinsel engelli bireylerin sanatsal yolla bilgiler edinmelerine katkıda bulunan bir derstir. Ders kapsamında yürütülen çalışmalar, bireylerin bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor yönden gelişimini sağlar. Ayrıca mutluluk, heyecan, haz, vb. duyguların yaşanmasını hedefler.

painting drawing art

Müzik ve Oyun

Öğrencilerin hayat boyu kullanabilecekleri müzik becerileri kazanmalarını, bu becerileri kullanarak kendilerini bireysel, sosyal ve duygusal yönden geliştirmelerini, etkili iletişim kurmalarını, müzik etkinliklerini fark etme ve istek duyarak müzik etkinliklerine katılma alışkanlığı edinmelerini sağlayacak düzeyde bilgi, beceri ve değerleri içeren bir derstir.

nota defteri

Spor ve Fiziki Etkinlikler

Günlük yaşam aktiviteleri sırasında kullanacakları hareket yetkinliği, aktif ve sağlıklı hayat becerileri ile birlikte bireysel ve sosyal becerilerini de geliştirerek yetişkinlik dönemi yaşamına hazırlanmalarını sağlamayı hedefleyen bir derstir.

activity kids

Türkçe

Öğrencinin sözel yönergelere uymasını sağlamak temel hedeftir. Sözcükleri doğru kullanmayı, görsel ve işitsel uyaran verildiğinde tepki vermeyi, el-parmak çalışmalarında kas kuvveti ve koordinasyonunu sağlamayı amaçlar.

türkçe dilbilgisi edebiyat ders

Hayat Bilgisi

Konularının temeli insan, doğa ve toplumdur. Öğrencilerin çevredeki doğal ve sosyal hayatı, canlı ve cansız varlıkları incelemelerini, meraklarını gidermelerini sağlamayı hedefleyen bir derstir.

four girls game

Sosyal Beceriler

Öğrencilerin başkalarıyla ilişki geliştirebilmelerini, insanların duygularını tanıma, anlama ve ifade edebilmelerini, duygu durumlarını düzenleyebilmelerini, olumlu kararlar verebilmelerini, kendi yaşıtlarıyla arkadaşlık ilişkileri geliştirebilmelerini, toplumsal kurallara uyabilmelerini, sorumluluk sahibi ve nazik bireyler olabilmelerini sağlayacak şekilde bilgi, beceri ve değerleri öğretmeyi hedefleyen bir derstir.

friends school

Okuma ve Yazma

Zihinsel engelli bireyler için okuma ve yazma çok önemlidir. Kendilerini sosyal hayatın içine dahil edebilmelerini kolaylaştıracak en önemli derslerden birisidir.

yazma iki kız çocuk okul

Beslenme, Sağlık ve Güvenlik

Öğrencilerin yiyecekleri temiz bir şekilde yeme, sağlık çalışanlarıyla iş birliği yapma, tehlikeli durumların farkına varma ve yardım isteme, güvenli ortamları seçme, yabancıları ayırt etme gibi sağlık ve güvenlik için önem taşıyan becerileri geliştirmeyi hedefleyen bir derstir.

kid eating cake

Günlük Yaşam Becerileri

Telefon, bilgisayar, asansör gibi çeşitli araç gereçleri kullanma; zil çaldığında kapıya bakma, perde ve pencere açma, dolap düzeltme, çöp atma gibi ev temizliği ve düzenine katkıda bulunma; mutfak araç gereçlerini kullanma, basit yiyecek ve içecekler hazırlama, yemek masası düzenleme gibi mutfak becerilerini kazandırmayı hedefleyen bir derstir.

trash paper

İletişim Becerileri

Öğrencilere temel dil, iletişim kurabilme ve öğrenme becerilerini kazandırmayı amaçlayan bir derstir. Birileriyle iletişim kurmak, duyguları ifade etmek, ihtiyaçları bildirebilmek, anlamlı ilişkiler kurabilmek, başkalarının konuşmalarına tepki vermek ve çevresindeki dünyayı daha iyi anlamak dersin temel hedefleridir.

boys
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Ahmet Özkan

Ahmet Özkan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.