20 Ekim 2017

10 Maddede Büyülü Etkisiyle ‘Hayır’ Diyebilmek

‘Hayır’ demek hayatımızı nasıl değiştirir?

Nasıl söyleyeceğimizi bilemediğimiz, karşı tarafta nasıl bir etki yaratacağına emin olamadığımız ve belki de en zor söylenen kelimelerden biri ‘hayır’. Sadece sevdiklerimizle olan ilişkimizde değil, hayatın her alanında ve hayatımıza olan neredeyse herkese karşı.

Araştırmalar iki sebeple hayır diyemediğimizi ortaya koymuş. İlki, hayır demenin karşımızdakini reddetmek ve geri çevirmek anlamına geleceğini düşünerek ilişkimizin zedeleneceğine ve hayır dedikten sonra sevilmeyeceğimize dair endişemiz. İkincisi ise, bencil olarak algılanacağımıza dair düşünce kalıplarımız.

‘Hayır’ diyebilmek için öncelikle herkesi mutlu edebileceğimize ya da etmemiz gerektiğine dair yanlış algıdan kurtulmamız gerekiyor. Çünkü, aynı araştırmaya göre, istemediğimiz şeyler için evet cevabını vererek içten içe haksızlığa uğradığımızı ve anlaşılmadığımızı hissediyoruz. Bu da üzerimizde baskı ve stres oluşturuyor.

Hayır diyebilmek için öncelikle suçluluk duygusundan kurtulmamız gerekiyor. Kendimizi ve isteklerimizi dürüstçe ifade etmemizden daha doğal ne olabilir?

Hayır dediğinizde kendinizi kötü hissedecek olabilirsiniz; ama evet dediğinizde de kendinizi kötü hissetmeyecek misiniz?

‘Hayır’ Demenin Faydaları

İstemediğiniz şeyleri yapmaktan kurtulursunuz. Kendi hedeflerinize odaklanabilir, özlediğiniz, hak ettiğiniz ve daha fazla seveceğiniz bir hayatı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Zorunluluktan verdiğiniz evet yanıtlarının her biri stres olarak geri dönüyor. Hayır diyebildiğiniz andan itibaren stres seviyeniz azalır.

Kendi isteklerine ve doğrularına göre hareket eden bir insan olduğunuz için kendinize daha fazla saygı duyar, özgürleşir ve daha güçlü hissedersiniz.

Daha dürüst, daha samimi bir insan olursunuz ve daha sağlıklı ilişkiler kurarsınız.

İstemediğiniz şeyleri yapmak veya yaşamak durumunda kalmazsınız.

Hayır’ın büyülü bir kelime olduğunu unutmayın.

Hayır diyerek kendi sınırlarınızı belirlemiş, yaşamınızın kontrolünü elinize almış olursunuz.


Yorumlar

E-bültenimize kaydolun.