20 Ekim 2017

10 Maddede Büyülü Etkisiyle ‘Hayır’ Diyebilmek

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

‘Hayır’ demek hayatımızı nasıl değiştirir?

Nasıl söyleyeceğimizi bilemediğimiz, karşı tarafta nasıl bir etki yaratacağına emin olamadığımız ve belki de en zor söylenen kelimelerden biri ‘hayır’.

Sadece sevdiklerimizle olan ilişkimizde değil; iş yaşamımızdaki insanlardan alışveriş yaptığımız esnafa kadar hayatın her alanında ve neredeyse karşılaştığımız herkese karşı bu kelimeyi kullanırken çekinebiliyoruz.

Araştırmalar iki sebeple hayır diyemediğimizi ortaya koyuyor:

İlki, hayır demenin karşımızdakini reddetmek ve geri çevirmek anlamına geleceğini düşünüyor ve bu cevabın ilişkimizin zedeleneceğine, sonrasında da sevilmeyeceğimize dair endişe duyuyoruz.

İkincisi ise, etrafımızdaki insanlar tarafından bencil olarak algılanacağımıza dair düşüncemiz.

‘Hayır’ cevabını verebilmek için öncelikle herkesi mutlu edebileceğimize ya da etmemiz gerektiğine dair yanlış algımızdan kurtulmamız gerekiyor. Çünkü, aynı araştırmaya göre, istemediğimiz şeyler için evet cevabını vererek içten içe haksızlığa uğradığımızı ve anlaşılmadığımızı hissediyoruz. Bu bizi ‘kurban’ rolüne sürüklüyor ve üzerimizde baskı ve stres oluşturuyor.

Hayır diyebilmek için öncelikle suçluluk duygumuzdan ve öğrendiğimiz yanlış toplumsal kalıplardan kurtulmamız gerekiyor.

Kendimizi ve isteklerimizi dürüstçe ifade etmemizden daha doğal ne olabilir ki?

Kendinizi doğrudan ifade etmeye başladığınızda ve istemediğiniz şeyleri kabul etmediğinizde kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ğeki, evet dediğinizde ve istemediğiniz durumları kabul ettiğinizde kendinizi yine kötü hissetmeyecek misiniz?

Üstelik, isteyerek vermediğiniz her ‘evet’ cevabı omuzlarınıza yeni bir yük ekleyecek.

‘Hayır’ Demenin Faydaları

İstemediğiniz şeyleri yapmaktan kurtulursunuz. Kendi hedeflerinize odaklanabilir, özlediğiniz, hak ettiğiniz ve daha fazla seveceğiniz bir hayatı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Kendinizi zorunlu hissederek verdiğiniz evet yanıtlarının her biri stres, baskı ve sıkışmışlık hissi olarak geri dönüyor. Hayır diyebildiğiniz andan itibaren stres seviyeniz azalacak.

Kendi isteklerine ve doğrularına göre hareket eden bir insan olduğunuz için kendinize daha fazla saygı duyar, özgürleşir ve daha güçlü hissedersiniz.

Daha dürüst, daha samimi ve daha net bir insan olursunuz. Bu da kendinize ve etrafınızdaki insanlara karşı dürüst daha olmanızı sağlayacağı için çok daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olacak.

İstemediğiniz şeyleri yapmak veya yaşamak durumunda kalmazsınız.

Hayırın büyülü bir kelime olduğunu unutmayın!

Hayır diyerek kendi sınırlarınızı belirlemiş, yaşamınızın kontrolünü elinize almış olursunuz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.