12 Aralık 2022

Hawaii’den Tüm Dünyaya: Huna Felsefesi ve Huna’nın 7 Prensibi

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Huna Nedir?

Hawaii yerlilerine göre Huna, çok çok eskiden bir yıldız sisteminden gelip Büyük Okyanus’a yerleşen gelişmiş bir uygarlığın kendilerine bıraktığı bir mirastır.

Hawaii dilinde gizli anlamına gelen Huna, en basit ifadeyle, insanın yüksek bilgeliğe ulaşmasını sağlayan kadim bir bilgidir.

beyaz çiçek el su

Huna’ya göre, insan bedeninde mucize ve şifa olarak isimlendirdiğimiz olay ve durumlarda rol oynayan büyük bir güç vardır. Bu gücü, nefes ve zihin egzersizleriyle kullanma becerisi kazanabilir ve geliştirebiliriz.

Herkes tarafından uygulanabilecek öğreti, ritüel ve prensipler içeren Huna, şifa ve uyum sağlamayı amaçlar. Ayrıca Huna’nın temelleri ve Ho’oponopono ritüelleri (teknikleri), doğuştan gelen psişik yeteneklerin geliştirilmesine fayda sağlayarak zihin, beden ve ruhun bütünleşmesine yardımcı olur.

Ho’oponopono Yöntemi

Bir arındırma, temizleme yolu olan Ho’oponopono, bilinen ve bilinmeyen negatif enerjileri pozitife dönüştürerek arındırmak için uygulanır. Hem canlılara hem de cansız nesnelere uygulanabilecek bu yöntemde temel 4 kalıp vardır.

‘Seni seviyorum’

‘Özür dilerim’

‘Lütfen beni affet’

‘Teşekkür ederim’

Huna’nın 7 Yaşam İlkesi (Prensibi)

IKE – ‘Dünyada gördüğümüz her şey birdir’

Dünya, biz nasıl düşünürsek öyledir. Dünyayı görme şeklimiz yaşam deneyimimizi belirler. Dünyayı ya da yaşamımızı değiştirmek istiyorsak, önce düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekir.

Bir başka deyişle; dış dünya kendi içimizde, zihnimizde yarattığımız dünyanın bir yansımasıdır.

dağ

KALA – ‘Sınır yoktur’

Hawaii dilinde Kala, gevşetmek, serbest bırakmak anlamlarına geliyor. Kala yaşam ilkesi ise, evrenin sonsuz olduğunu ve ne içeride ne de dışarıda bir sınırın olmadığını ifade ediyor.

Bir başka ifadeyle; evrendeki her şey birbiriyle bağlantılıdır, aralarında ayrılık veya sınır yoktur. Ayrılıklar ve limitler yalnızda illüzyondur, zihnimizde ve düşüncelerimizdedir. Kendimizi bu düşünme şeklinden kurtarırsak, yeniden bir olma yoluna gireriz.

Şeyleri veya olayları olduğu gibi görür, onlarla ilgili rahatlarsak akışa uyum sağlar ve sınırların yalnızca bizim zihnimizde olduğunu farkında olursak değişimi kolaylıkla başlatabiliriz.

MAKIA (MAKYA) – ‘Her şey enerjidir / Enerji dikkatin gittiği yerde akar’

Dikkatimizi belirli bir fikre, kişiye veya nesneye odaklamak, enerjimizin o yönde akmasını sağlar. Yani, dikkatimiz nereye odaklıysa ve aynı zamanda düşüncelerimizin ve duygularımızın doğası neyse, o yönde sonuçlar alırız.

MANAWA – ‘Şimdi, güç anıdır’

Güç, geçmişte ya da gelecekte değil, yalnızca şu andadır. Hayatınızı değiştirmek için ihtiyacınız olan güç, şu anda, şimdidedir.

Geçmişi değiştiremeyiz, geçmiş üzerinde hiçbir etkimiz yoktur. Bu yüzden geçmişten öğrenmeli, ancak geçmişin yüklerini orada bırakmalıyız. Gelecek ise, şu anda yaratılmaktadır.

frangipani çiçeği

ALOHA – ‘Sevgi, mutlu olmaktır, her şeyin özüdür’

Hawaii dilinde merhaba ve hoşça kal anlamlarına gelen Aloha kelimesinin kökeni, mutlu olmaktır. Aloha yaşam ilkesi; birine veya bir şeye ne kadar aşıksak, yani mutluluğun, neşenin ve zevkin tadını çıkarabiliyorsak, onunla o kadar mutlu olduğumuzu anlatır. Çünkü sevgi iyileştiricidir, rahatlatıcıdır ve ilahidir.  

Aloha’ya göre hayata geliş amacımız, sevmek ve mutlu olmaktır.

MANA – ‘Tüm güç içeriden gelir’

Hawaii inancına göre Mana, evrendeki tüm gücün tek kaynağıdır ve kainatta yaşayan her şeyin içinden geçmektedir.

Bir başka deyişle; bir hayaliniz ya da arzunuz varsa, bunu gerçekleştirmeniz için gereken güç içinizdedir. Var oluş bu güçten kaynaklarınız, dışarıda başka bir güç olduğuna dair inancınız içinizdeki gücü zayıflatır. Kendi gücünüzü sahiplendiğinizde ve hissettiğinizde en yüksek potansiyelinize ulaşabilirsiniz.

PONO – ‘Öze dönmek, dengede kalmak ve doğru olanı yapmak’

Birçok anlama sahip olan Pono, Huna yaşam ilkelerinin en kapsamlı ve derin olanıdır. Bu yüzden Huna ilkelerinin en değerlisi olarak görülür. Pono’nun anlattığı ilkelerden bir kısmını şu şekillerde özetleyebiliriz:

Bir olayla, durumla ya da problemle ilgili tek bir gerçeklik ya da yöntem yoktur. Her zaman başka alternatifler vardır. Hedeflerimize ve mutluluğa ulaşmak için deneyebileceğimiz yollar sayısızdır.

Ne ekersek onu biçeriz. Yani doğru, iyi olanı yapmayı seçersek, onun etkilerini görürüz. Bu yüzden hem kendimize hem de başkalarına faydalı olacak eylemlerde bulunmalıyız.

Dürüst olmak, doğruyu söylemek ve kibar olmak, bir anlamda Pono’yu yaşamaktır. Aynı zamanda çözüm odaklı olmak, dengede kalmaya özen göstermek ve tepkilerimizi farkında olmak  da Pono’nun kapsamındadır.

doğa tırmanış
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.