6 Nisan 2021

En İyi Performansa Ulaşmak için Beyninizi Eğitmenin 10 Adımı

Mehmet Fatih Kurt

~5dk

Dünyanın en iyi işini bulmuş veya her zaman hayalini kurduğunuz kariyerin zirvesine ulaşmış olabilirsiniz. Bununla bittiğini mi düşünüyorsunuz? İş günlerinizin dışında kalan günlerde, bir sahilde dinlenebilir ya da tetikte kalarak öğrenmeye devam edebilir ve daha da büyük şeyler için yola koyulabilirsiniz. Peki, bu nasıl yapılır?

İster daha başarılı olmak ve ilerlemek için çabalıyor olun, ister sadece hafızanızı ve genel zihinsel performansınızı geliştirmeye çalışıyor olun, en iyi performansa ulaşmak için beyninizi eğitmenin 10 stratejik adımı:

Beyniniz için beslenin

Beyin besinleri adı verilen şeyleri duydunuz mu? Yediklerimiz hafızamızı ve işlevimizi etkiler. Omega yağ asitleri bakımından zengin balıkları yiyerek, tükettiğiniz şekeri azaltarak, bol miktarda sebze ve yeterince meyve yiyerek sinir devrelerinizi başarıya hazırlayın. Vitamin takviyesi almak da zarar vermez. B, C ve E vitaminleri ile omega, kolin ve diğer antioksidanları deneyin.

sağlıklı beslenme

Günlük egzersiz yapın

Egzersiz beyne giden kan akışını, oksijeni ve besinleri artırır. Günde yirmi dakika yürümek, bisiklete binmek, yüzmek veya dans etmek bilişsel kapasitenizi gerçekten artırabilir. Ayrıca daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlar.

Oyun oynayın

Strateji, rol yapma ve sözlü oyunlar, hatta zorlu çapraz bulmacalar veya sudoku, prefrontal korteksinizi* çalıştırabilir ve hafıza, öz farkındalık, teşvik algısı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

*Prefrontal korteks, frontal lobun korteksi ve altında bulunan beyaz cevher en üst düzeydeki davranışların bütün bileşenlerinin bağlantılarını yapan ve onları bütünleştiren, önemli duyu ve motor sistemlerinin arasındaki geri bildirim döngülerinin ve bağlantılarının yer aldığı alandır.

satranç

Meditasyon yapın

Meditasyon, beyin için sihirli bir sıfırlama düğmesi olabilir. Hücrelerinizi uyandırın, zihninize odaklanın ve kendinizi günle yüzleşmeye daha hazır hale getirin. Günde 15 dakika bile gerçekten bir fark yaratabilir.

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yeterince uyuyun

Yeterince dinlenmek, zirve işlevi için kesinlikle çok önemlidir. Yeterince uyumuyorsanız, yeni bilgileri özümseme yeteneğinizden ödün veriyorsunuz demektir. Kendinize ve beyninize dinlenme şansı verin. Gecede en az 7 saat uyuyun.

yatak

Öğrenmeye devam edin

Öğrenmeyi bıraktığınız gün, durgun olduğunuz gündür. Sizi en çok ilgilendiren şeylerle başlayın, sonra olabildiğince çok okuyun. Çevrimiçi – yüz yüze derslere katılın veya internetteki kaynakları araştırın. İlgilenmeyi beklemediğiniz bir konunun ya da kişinin, sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz!

Anılarınızı tetikleyin

Eski resimlere göz atın ve ne yaptığınızı, yediğinizi, giydiğinizi, tüm insanların adlarını hatırlamaya çalışın. Bunun gibi ayrıntılar için geriye doğru araştırma yapmak, hafızanızı gerçekten canlandırabilir.

eski fotoğraflar anılar

GPS’i kapatın

Yol tariflerini yazmak zorunda olduğunuz eski güzel günleri hatırlıyor musunuz ve kulağınızda 200 metre sonra ‘sağa dönün’ diyen bir ses olmadan gideceğiniz yere ulaşmayı? Aslında beyninizin A noktasından B noktasına nasıl gideceğini kendi başına bulmasına izin vermek, çok faydalı bir egzersizdir. Bu egzersizi yaptığınızda yeni bir yerde yönünüzü çok daha hızlı bulabilirsiniz.

Bir şeyler ezberleyin

İster bir şiir ister favori bir şarkı olsun, bir şeyler ezberleyerek beyninizi genişletmek, beyninizin tekrar şekle girmesine ciddi anlamda yardımcı olabilir. Ayrıca kelime dağarcığınızı geliştirmenize da yardımcı olacaktır.

şiir daktilo

Alkolü bırakın

Ölçülü olarak alkollü içecekler içmek iyidir, ancak alkol bir depresandır ve zihinsel işlevleri yavaşlatabilir. En iyi formda olmanız gerekiyorsa, alkollü içecekleri bir veya iki günlüğüne bırakın. Alkollü içecekler yerine ada çayı veya biberiye çayıyla beyninizin daha sağlıklı ve verimli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Muhtemelen kolaylıkla uyuyacak ve çok daha iyi düşüneceksiniz!

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Mehmet Fatih Kurt

Mehmet Fatih Kurt

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.