7 Ağustos 2019

Meşgul İnsanlar için 10 Basit Sağlıklı Yaşam Önerisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Pek çoğumuz sağlıklı bir yaşam sürdürmek için yeterince vaktimiz olmadığını ileri sürüyoruz. Çünkü günümüzde ‘sağlıklı yaşamak’ tek başına oldukça fazla zaman alan bir aktivite. 

Giderek daha fazla yayılan sağlıklı yaşam konseptinden biraz uzaklaşarak birkaç öneriyle kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha kaliteli yaşamanıza yardımcı olmak istedik.

Öncelikle, Çok Meşgul Olmayın

İşleriniz çok yoğun, gün içinde pek çok şey yapıyor olsanız da işlerinizin tamamını bitiremiyorsunuz. Ve bu koşturmaca içinde kendinizle baş başa kalacak birkaç dakika bile bulamıyorsunuz.

Fiziksel olarak idare ediyor olabilirsiniz, ancak kendinize ve sevdiklerinize ayıracak yeterince zamanınızın olmaması zihinsel ve psikolojik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Her gün olmasa bile haftada en azından birkaç gün, işten ve sorumluluklardan uzak zamanlar yaratın. Belki 2 saat, belki de sadece 20 dakika.

Unutmayın ki, önceliğiniz kendiniz olmalısınız. Eğer sağlığınızı kaybederseniz hayatınızdaki diğer şeyler de bir bir devrilecektir.

sağlıklı yaşam laptop apple mouse masa gözlük

Programınızı Yeniden Düzenleyin

Sağlıklı bir yaşam tarzı, yalnızca sağlıklı bir beslenme düzeni ve aktivite seviyesiyle sağlanamaz. 

Stres seviyesi, uyku kalitesi, teknolojiyle ilişki, sosyal hayat gibi hayatınızdaki her bir unsur, sağlığınız üzerinde etkiye sahiptir.

Günlük görevlerinizin yanı sıra sağlığınızı koruyacak ve geliştirecek maddelerin de yer aldığı günlük, haftalık, aylık programlar oluşturun. Bu maddeler egzersiz veya meditasyon yapmak olabileceği gibi kitap okumak, resim yapmak da olabilir.

Yapılacaklar listenizi hazırlarken yapabileceğinizden fazla sorumluluk almaktan kaçının ve gerçekçi olun.

İşe yarayan bir yapılacaklar listesi hazırlamak konusunda bu yazımıza göz atabilirsiniz.

sağlıklı yaşam program plan ajanda

Kendinize ve Sevdiklerinize Zaman Ayırın

Hepimiz biliyoruz ki; sevmek, paylaşmak, kahkahalar ve heyecan duygusu iyileştirici güce sahipler.

Elektronik cihazların giderek hayatımızda daha fazla yere sahip olduğu bu günlerde, sosyal medyadan ve e-postalarınızdan uzak, sadece bir fincan çay içerek geçireceğiniz yarım saat ya da sevdiklerinizle anılarınızdan, hayallerinizden konuşarak yemek yiyeceğiniz 2 saat dinlenmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

aile yemek arkadaşlar buluşma parti

Tükettiklerinizi Yeniden Değerlendirin

Bir şey satın alırken, bir şey kullanırken bir kez daha düşünün. Etrafımızda dikkatimizi dağıtan çok sayıda unsur var. Evlerimiz kullanmadığımız eşyalarla; zihnimiz hiç tanımadığımız bir şarkıcının sevgilisiyle ilgili bilgilerle dolu.

İhtiyacınız olmayan şeyleri satın almaktan vazgeçin.

Maddi kaynaklarınızı ve zamanınızı yaşamınızı daha kaliteli bir hale getirmek için kullanın. Gereksiz alışveriş yapmak ya da televizyon izlemek yerine seyahate çıkın, kitap okuyun, çevrimiçi bir kursa kaydolun, yürüyüş yapın…

kitap okuyan kadın

Her Gün Egzersiz Yapın

Meşgul insanlar için öneriler listesinde bu maddeyle karşılaştığınıza inanamıyor olmalısınız. Ama şaka yapmıyoruz.

Her gün spor salonuna ya da koşmaya gitmek sizin için imkansız olabilir. Fakat bedeninizi ve ağırlığınızı koruyabilmeniz için egzersiz yapmanız şart.

Kastettiğimiz şey, ağır ve uzun süreli bir spor aktivitesi değil. Her gün yapabileceğiniz, daha aktif olmanıza yardımcı olacak hafif egzersizler.

Esneme-germe hareketleri yapmak veya mümkünse eve yürüyerek gitmek iyi birer seçenek olabilir. Ayrıca çeşitli fitness uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

yüzme sporcu sağlıklı yaşam

Uyumanın Dayanılmaz Hafifliği

Araştırmalar, iyileşme ve onarımın büyük bölümünün uyku sürecinde gerçekleştiğini gösteriyor. Üstelik yalnızca fiziksel değil, zihinsel olarak yenilenmeyi de sağlıyor.

Bunu göz önünde tutarak her gün yeterince uyumaya önem vermelisiniz. 

uyku sağlıklı yaşam

Suyun Önemini Göz Ardı Etmeyin

Bir yetişkin vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşuyor. Beyin ve kalbimizin %73’ü, akciğerlerimizin %83’ü, derimizin %64’ü, kas ve böbreklerimizin %79’u ve kemiklerimizin %31’i sudur.

En basit ifadeyle, suyla yaşıyoruz. 

Gün boyu çay, kahve ve soda gibi pek çok sıvı tüketiyor olsanız da vücudunuzun en fazla suya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. 

ağlıklı yaşam su sofra yemek masası

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Geliştirin

Her öğünde ne yiyeceğinizi planlayamayabilirsiniz, hatta kimi öğünlerde yemek yemeye vakit bulamayabilirsiniz. 

Tüm bunlara rağmen sağlığınızı korumak istiyorsanız yediğiniz şeyleri dikkatli seçmeye özen göstermelisiniz.

Tüm renk yelpazesindeki yiyecekleri tüketmek gerektiğini ve her gün yeterli miktarda protein almanız gerektiğini unutmayın.

Günlük diyetinizde karbonhidrat ağırlıklı fast foodlar yerine yoğurt ve kefir gibi probiyotiklere, çeşitli sebze ve meyvelere, kuru baklagillere ve eğer tüketiyorsanız hayvansal besinlere yer verebilirsiniz.

Ayrıca takviye gıda ve vitaminlerden de faydalanabilirsiniz.

salata sağlıklı yaşam

Deniz, Güneş, Ağaçlar…

Doğanın iyileştirici gücünü hafife almayın! 

Doğada zaman geçirmek fiziksel sağlığınız için yararlı olduğu kadar zihinsel ve ruhsal sağlığınız için de önemli.

Şehir merkezlerinde yaşayanlar için doğal ortamlara ulaşmak belirli bir süre gerektiriyor, bunun farkındayız. Bu yüzden, arkadaşlar buluşmalarınızı ya da ailenizle geçireceğiniz süreyi evle ya da restoranlarla sınırlamak yerine doğanın büyüsüne kapılmayı tercih etmenizi öneriyoruz. 

sağlıklı yaşam doğa orman bank

Zihinsel Rahatlama Yöntemlerine Şans Verin

Meditasyon yapmak için sessizlik içinde, lotus pozisyonunda oturmanıza ya da bir yöntemi denemenize gerek yok.

Zamanın hızlı akışını, hayatın karmaşasını ve zihinsel yorgunluğunuzu biraz olsun dindirmek için kendi yönteminizi geliştirebilirsiniz. Üstelik her gün yalnızca 5 dakikanızı ayırmanız bile yeterli olacaktır.

meditasyon günbatımı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.